kronika

Rdeči alarm za osrednjo in zahodno Slovenijo; kasneje verjetno tudi za vzhodno

21.7.2023 | 14:00 | STA; M. K.

Rdeči alarm za osrednjo in zahodno Slovenijo; kasneje verjetno tudi za vzhodno

Agencija RS za okolje (Arso) je za zahodni in osrednji del Slovenije razglasila vremensko opozorilo najvišje stopnje, rdeče opozorilo. Na zahodu opozorilo velja med 13. in 17. uro, v osrednjem delu Slovenije pa med 13. in 18. uro. V tem času so verjetna številna močna neurja s točo, močnejšim pišem vetra in udari strel, opozarja Arso.

Preko severne Italije se namreč Sloveniji bliža zelo organizirana nevihtna linija, ki bo nekje predvidoma med 14. in 18. uro prešla tudi vso Slovenijo, je povedal meteorolog na Arsu Brane Gregorčič. Tako lahko že kmalu pričakujemo začetek vremenskih neurij na zahodu Slovenije, tudi slovenska Istra pri tem ni izvzeta, te močne nevihte pa se bodo potem pomikale proti vzhodu in v najkasneje štirih urah prečkale ozemlje celotne Slovenije.

"Zato smo izdali tudi vremensko opozorilo najvišje stopnje najprej za zahodne regije, verjetno ga bomo pa potem razširili tudi na vzhodno, če se ne bo kaj vmes spremenilo," je dejal Gregorčič.

Toča lahko lokalno uniči posevke. Ob hudourniških vodotokih so možne silovite poplave. Zelo verjetne so poplave meteorne vode, udari strel lahko zanetijo požare. Veter lahko ruva drevesa in odkriva strehe, opozarjajo na Arsu.

Ob tem ljudem svetujejo, naj se med nevihto ne odpravljajo na pot, če to ni nujno potrebno, temveč naj počakajo na varnem mestu. Na prostem naj poiščejo zavetje v zgradbah ali v vozilu.

"Med nevihto se ne zadržujte pod drevesi ali daljnovodi, udar strele je smrtno nevaren. Ne zadržujte se v bližini hudourniških vodotokov. Ne izpostavljajte se, ko pada toča, zrna vas lahko poškodujejo. Ne parkirajte pod drevesi," še opozarja agencija.

Zaradi zamenjave zračnih mas v troposferi so na agenciji malo po 12. uri v ozračje spustili meteorološki balon. Podatki bodo na voljo malo po 14. uri, z njimi pa bodo dobili pomembne informacije o trenutnem stanju ozračja.

Nadaljevanje nevihtnega dogajanja po Sloveniji pričakujemo še do sredine noči na soboto, so sporočili z Uprave RS za zaščito in reševanje.

V soboto bo nato še nekaj ploh in neviht, ki pa predvidoma ne bodo tako močne kot današnje. Nedelja in ponedeljek pa bosta dva mirna sončna dneva, je dodal Gregorčič.

Tudi danes bodo "švigale" strele. Kako se zaščititi pred njimi?

Kaj lahko storimo, če nas nevihta ujame na prostem in kako se lahko zaščitimo pred udarom strel? Klemen Jevnikar iz Elektroinštituta Milan Vidmar: "Z nogami stopimo skupaj in počepnimo na tla. Nevihta lahko traja tudi dlje časa, zato se lahko na tla usedemo. Če imamo pri sebi nahrbtnik ali torbico, si ga/jo podložimo. Bistvo je, da smo čim nižje - čim bolj v stiku s tlemi in da nogi držimo čim bolj skupaj. Če smo na prostem v večji skupini, je dobro, da se razpršimo," je dejal za Svet24 TV.

Po njegovih besedah je pomembno tudi, da se ne zadržujemo na izpostavljenih mestih, kot so gorski vrhovi ali pa grebeni. "Ne zadržujemo se niti pod drevesi ali ob visokih drevesih, na vodi ali pa ob njej, pomembno pa je tudi, da odložimo vse kovinske predmete," je še povedal.

‹ nazaj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava