Klara Lukan na olimpijskih igrah 22. na 5000 m

2.8.2024 | 20:00 | STA; M. K.

Pariz - Klara Lukan je v teku na 5000 metrov na olimpijskih igrah v Parizu v drugi skupini na stadionu Stade de France zasedla dvanajsto mesto in se s časom 15:09,61 in skupno 22. izidom ni uvrstila v finale. Šentjernejčanka je edina v sedemčlanski atletski ekipi, ki bo nastopila v dveh disciplinah, tekla bo tudi na 10.000 metrov.

Triindvajsetletna Lukan je na 5000 metrov že nastopila na olimpijskih igrah in je pred tremi leti v Tokiu odstopila, pred dobrim mesecem in pol pa je v Rimu na evropskem prvenstvu s petim mestom na še enkrat daljši razdalji dosegla drugo najboljšo uvrstitev v slovenski reprezentanci za zlatom Kristjana Čeha v metu diska.

V teku na 5000 metrov sta bili dve skupini, v finale pa je vodilo prvih osem mest iz vsake izmed njih. Lukan je tekla v drugi, bila dolgo v vodilni skupini, sicer v ozadju. Nato je dva kroga pred koncem vodilna skupina enajstih tekmovalk pospešila in Slovenka ni zmogla več priključka. Se pa je v cilju približala svojemu slovenskemu rekordu 15:01,37, ki ga je dosegla 10. junija lani v Montessonu.

V prvi skupini sta bili najboljši Kenijka Faith Kipyegon (14:57,56), trikratna svetovna prvakinja, dvakratna olimpijska zmagovalka in svetovna rekorderka na 1500 metrov, pred Nizozemko Sifan Hassan (14:57,65). Slednja je aktualna olimpijska prvakinja na 5000 metrov in svetovna podprvakinja, na olimpijskih igrah v Tokiu pred tremi leti pa je bila zlata tudi na 10.000 metrov ter bronasta za izjemen trojček na 1500 metrov.

V drugi skupini je prav tako zmagala Kenijka Beatrice Chebet (15:00,73), srebrna in bronasta na tej razdalji na svetovnih prvenstvih, pred Etiopijko Medino Eiso (15:00,82), lansko afriško prvakinjo.