Italijan Stefano Di Fulvio razred zase na Gorjancih

9.6.2024 | 19:15 | Besedilo in fotografije: R. N.

Gornja Težka Voda - Ta konec tedna je na Gorjancih zopet grmelo, saj je potekala prva letošnja gorsko hitrostna dirka za državno prvenstvo na slovenskih cestah, ki je tudi tokrat pritegnila veliko gledalcev. Letos so organizatorji AMD Novo mesto za kilometer skrajšali progo, ki je bila dolga 3,2 kilometra, zato pa so bile na sporedu tri vožnje. V skupnem seštevku je bil najhitrejši Italijan Stefano Di Fulvio (nova proto NP01), drugi je bil presenetljivo Milan Bubnič (lancia delta), tretji pa Anže Dovjak (hyundai i30).

Formule so med gledalci požele največ zanimanja.

»Kar hudo nam je bilo, da smo skrajšali progo, a tako smo se odločili. Ker dirka ne šteje za avstrijsko prvenstvo, ni toliko dirkačev iz sosednje Avstrije. Skupno je prijavljeni 83 voznikov, poleg domačih prihajajo iz Srbije, Poljske, Slovaške, Češke, Francije in Italije, tako da imamo kar pestro mednarodno udeležbo. Prvo ime je francoski dirkač Sebastien Petit (osella PA30), ki je bil s športnim prototipom lani na dirki tretji,« je pred začetkom dirke dejal predsednik AMD Novo mesto Jože Brulc.

Jože Brulc, predsednik AMD Novo mesto

A favoriziranemu Petitu danes ni šlo vse tako, kot si je verjetno sam zamislil. V prvi vožnji je za Stefanom Di Fulvio zaostal za tri sekunde, v drugi pa je bil od Italijana počasnejši za nekaj več kot šest sekund, v tretji vožnji pa Francoza ni bilo na štartu, zato je po vodi splavala visoka uvrstitev.

Od dolenjskih voznikov se je najbolj izkazal starosta dolenjskih avtomobilskih dirkačev Alojz Udovč (renault clio), ki je skupno končal na 14. mestu, v svojem razredu 5a je bil prvi, v skupnem vrstnem redu državnega prvenstva pa peti.

Alojz Udovč se je izkazal pred domačimi navijači.

Dobro je bil na poti tudi Primož Kavšek (citoen saxo), a je v tretji vožnji odstopil. Šmarječan Peter Kapler je z renaultom 8 gordinijem nastopil v kategoriji historičnih vozil oziroma starodobnikov in v slovenski konkurenci osvojil šesto mesto.