V Mirni Peči bodo dogradili osrednjo čistilno napravo
Župan Občine Mirna Peč Andrej Kastelic in direktor podjetja Komunalne gradnje Grosuplje Viktor Dolinšek sta dopoldne podpisala pogodbo za prvo fazo dograditve osrednje mirnopeške čistilne naprave.

Trenutna zmogljivost čistilne naprave Mirna Peč, ki je najstarejša v občini in je bila zgrajena leta 1993, je trenutno tisoč populacijskih enot (PE), v tej fazi pa jo bodo povečali na 1.990 PE. Kot so pojasnili na občini, je preobremenjena, saj je v teh letih z rastjo prebivalstva in razvojem gospodarske dejavnosti v občini dosegla svoj maksimum. Zastarela je tudi tehnologija, zaradi česar je učinkovitost čiščenja odpadnih vod slabša.
Poleg tega je povečanje kapacitete nujna zaradi načrtovanega širjenja kanalizacijskega omrežja v aglomeracijah, ki še niso priključene na ČN Mirna Peč, in priključevanja dela aglomeracij, ki se zaradi premajhne zmogljivosti nanjo ne morejo več priključiti, je dejal župan.

Zaradi načrtovane širitve gospodarske in industrijske cone, pa tudi dveh novih nastajajočih stanovanjskih območij v bližini – komunalno opremljanje soseske Nad Postajo je skoraj ali že končano – na občini že projektirajo dodatni bazen pri čistilni napravi za novih 4.000 PE. Po besedah župana bo ta druga faza zelo hitro sledila.
Končana maja, junija predaja v uporabo
Grosupeljsko podjetje mora po pogodbi dograditev čistilne naprave zaključiti do konca marca prihodnje leto, nato sledi pridobitev uporabnega dovoljenja, v juniju pa jo bodo v upravljanje predali novomeški Komunali.
Širitev samega čiščenja je predvidena v gabaritih obstoječe naprave, medtem ko se del, namenjen tehnološkemu procesu predčiščenja in vpihovanja zraka namesti v nov tehnološki objekt. Tehnologija čiščenja v osnovi ostaja biološka, spremenila pa se bo iz trenutnega procesa čiščenja z aktivno biomaso na proces MBBR (moving bad bio reactor) oziroma sistem s pritrjeno biomaso na lebdečih nosilcih.

Skupna vrednost naložbe je nekaj več kot 1,9 milijona evra brez DDV oziroma dobrega 2,3 milijona z DDV. Od tega so na razpisu Ministrstva za naravne vire in prostor dobili nekaj manj kot 904.000 evrov, gre za denar iz programa za okrevanje in odpornost, ostalo pa bo občina prispevala iz občinskega proračuna.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se