© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Novela Zakona o osnovni šoli
Čas branja 4 min.

Šolski prevozi so v Posavju med najdražjimi


Dragana Stanković
22. 7. 2025, 07.05
Posodobljeno
10:54
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Čeprav je spomladi kazalo, da so se občine z Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje uskladile glede določb novele Zakona o osnovni šoli, ki urejajo šolske prevoze, so občine ob nedavnem sprejetju novele v državnem zboru razočarane. Cene po občinah so sicer zelo različne, glavna težava pa je pomanjkanje ponudnikov - pogosto je le en.

solski_prevozi_avtobus_postaja.jpg
Arhiv DL; R.N.)
Cene šolskih prevozov se po občinah zelo razlikujejo.

Kot opozarjajo v Skupnosti občin Slovenije (SOS), je ministrstvo v novelo zakona brez kakršne koli razlage ali opozorila ponovno vključilo celoten spekter določb, ki so bile iz usklajene različice zakona odstranjene. Tako še vedno velja, da ima učenec pravico do brezplačnega prevoza, če je njegovo prebivališče od šole oddaljeno več kot štiri kilometre, in da ima učenec v prvem razredu pravico do brezplačnega prevoza ne glede na oddaljenost njegovega prebivališča od šole, pri čemer Jasmina Vidmar, generalna sekretarka SOS, opozarja, da pravica do brezplačnega prevoza še vedno ni vezana na šolski okoliš.

Opozarja tudi na stroške prevozov otrok s posebnimi potrebami. Po novem imajo ti otroci pravico do brezplačnega prevoza do zavodov, v katero so usmerjeni, tudi med šolskimi počitnicami, pri čemer so ti zavodi razpršeni po vsej državi. Zato pri SOS predlagajo, da naj te prevoze, ki so zdaj strošek občin, krije zdravstvena blagajna, saj gre za zdravstveno-specifične okoliščine. Med določbami, ki po mnenju SOS dopuščajo široke in subjektivne interpretacije, je tudi pravica do brezplačnega prevoza ne glede na oddaljenost od šole, ki otroku pripada, ko pristojni organ za preventivo v cestnem prometu ugotovi, da je ogrožena varnost učenca na poti v šolo.

Stroški najvišji v Posavju

Stroški, ki jih za šolske prevoze namenjajo posamezne občine, so res visoki, na našem območju pa najbolj izstopajo posavske občine Krško, Sevnica in Brežice. Po podatkih SOS sta pred njimi navadno le še mestni občini Ljubljana in Koper.

V Mestni občini Krško so lani za šolske prevoze namenili več kot 1,2 milijona evrov, opravljali pa so jih Nomago, Avtobusni prevozi Božidar Bračun, s. p., Prevozi Kolić Mateja Kolić, s. p., in Prevoz potnikov, Moran Jurkovič, s. p. »Visok strošek šolskih prevozov je posledica razvejanih šolskih poti in velikega števila prevoženih kilometrov. Za potrebe šolskih prevozov je bilo dnevno opravljenih okoli 800 kilometrov z avtobusi in dodatnih 780 kilometrov s kombiji,« so povedali na MO Krško.

nomago_avtobusi.JPG
Arhiv DL; D.S.
Cene prevoza so v veliko primerih visoke tudi zaradi samo enega ponudnika, kar občinam onemogoča pogajanja za nižjo ceno. V Sevnici, na primer, je trenutno edini ponudnik Nomago.

Malo ponudnikov, visoka cena

V Krškem ob tem opažajo, da je ponudnikov šolskih prevozov malo in da se na javne razpise pogosto prijavijo le največji izvajalci. »Večje število ponudnikov bi spodbudilo nižanje cene,« pravijo v Krškem, kjer razpis za šolske prevoze v šolskih letih 2025/26 in 2026/27 še ni končan.

Prav vzpostavljen monopol oziroma duopol je tudi po mnenju SOS eden najpomembnejših vzrokov za visoke cene šolskih prevozov v zadnjih letih, na kar so že večkrat opozorili pristojno ministrstvo. »Na trgu prevozov v Sloveniji prevladujeta dva ponudnika. V večini primerov občine prejmejo ponudbo samo enega prevoznika, zaradi česar nimajo nikakršnega vzvoda za zniževanje stroškov. Vendar sistemske rešitve, ki bi omogočile večjo konkurenčnost in pravičnejše cene, še niso bile sprejete,« opozarja Jasmina Vidmar.

Na Občini Sevnica so pojasnili, da ceno šolskega prevoza oblikujejo na podlagi števila linij in dolžine poti, števila potencialnih ponudnikov na trgu (trenutno je to pri njih samo podjetje Nomago), tipa in velikosti vozila ter pogostosti voženj. Cene med občinami je, kot dodajajo, težko primerjati, saj ima vsaka svoje specifike. 

Občina Sevnica ima zelo razpršeno poselitev, kar pomeni zelo visok strošek prevoza na posameznega učenca. Lani je tako za šolske prevoze namenila več kot milijon evrov, cena na kilometer je v povprečju znašala 4,5 evra. »Na območju sevniške občine ni dostopnih javnih linijskih prevozov, ki bi jih otroci lahko uporabljali za prevoz v šolo, zato se moramo posluževati posebnih linijskih prevozov, pri katerih pa je cena za kilometer še enkrat višja.«

V Sevnici se trenutno pripravljajo na nov razpis, pri čemer ohranjajo enako število linij in vozil kot v preteklem šolskem letu. »Kljub temu pričakujemo višjo okvirno ponudbo, saj zaradi pomanjkanja konkurence teh podražitev nikakor ne moremo preprečiti,« še pravijo.

V Črnomlju cena bistveno nižja

V Mestni občini Novo mesto je v preteklem šolskem letu cena za opravljanje prevozov znašala okvirno 5,70 evra na kilometer, skupni stroški za opravljanje šolskih prevozov pa dobrih 695.000 evrov. V šolskem letu 2023/24 je cena v povprečju znašala 7,01 evra na kilometer, skupni stroški za opravljanje šolskih prevozov pa dobrih 790.000 evrov. Kot pojasnjujejo na mestni občini, razlika izvira iz spremembe izvajalca prevozov; na javnem naročilu se je kot najugodnejši izvajalec izkazal Nomago. Z njim je občina lani podpisala dveletno pogodbo, in sicer z možnostjo podaljšanja še za eno šolsko leto, so pojasnili.

V občini Črnomelj pa je cena kar nekajkrat nižja kot v sevniški ali novomeški občini. Cena na kilometer se je tako v preteklem šolskem letu gibala od 1,50 do 2,41 evra, odvisno od posameznega sklopa. Sklopi so oblikovani po krajih: Črnomelj, Dragatuš, Stari Trg ob Kolpi, Vinica. Prevoze šolskih otrok v črnomaljski občini so izvajali podjetja MPOV, Oštrman Tours in Prevozi Roberttours.

Javni razpis za šolske prevoze za prihodnje šolsko leto so že objavili. »Za dva sklopa je naročilo že oddano, pri čemer je za en sklop cena nižja kot trenutno veljavna cena, za drugi sklop pa višja za okoli tri odstotke. Za dva sklopa pa se bodo izvedla še pogajanja; pri tem pričakujemo, da se bo cena dvignila glede na trenutno veljavno ceno,« še pravijo na črnomaljski občini.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.