Prostovoljcev je manj, a delajo več
Vrednost organiziranega prostovoljskega dela v letu 2024 je ocenjena na 84.972.928 evrov, kar jasno odraža pomembno in nenadomestljivo vlogo prostovoljstva pri soustvarjanju družbene blaginje v Sloveniji, izhaja iz skupnega poročila o prostovoljstvu za leto 2024. S koliko prostovoljci in prostovoljskega dela se ponaša naša regija, jugo-vzhodna Slovenija?

Poročilo o prostovoljskem delu je lani oddalo 2675 prostovoljskih organizacij in organizacij s prostovoljskim programom. Prostovoljcev je bilo lani skupno 203.786, skupaj pa so opravili 8.560.250 ur prostovoljskega dela. Največ prostovoljskih ur je bilo podobno kot v prejšnjih letih opravljenih v socialni dejavnosti. Prostovoljcev je bilo nekaj nad 3000 manj kot leto prej, vendar pa so opravili nekaj nad 488.100 prostovoljskih ur več.
Poročilo zajema uradne podatke o organiziranem prostovoljskem delu. To pomeni, da vključuje le dejavnost, ki poteka v okviru vpisanih prostovoljskih organizacij in javnih zavodov ter pri kateri posameznik opravi najmanj 24 ur prostovoljskega dela letno. V evidenco tako niso vključeni posamezniki ali aktivnosti, ki potekajo zunaj teh meril, denimo enkratne prostovoljske akcije ali delo v organizacijah, ki niso vpisane v uradni vpisnik.
Prostovoljstvo v sodobni družbi, kjer se soočamo z vedno bolj kompleksnimi izzivi od socialne izključenosti in starajočega se prebivalstva do duševnega zdravja in podnebnih sprememb, ostaja ena najmočnejših oblik medčloveške povezanosti in družbene odgovornosti. Prostovoljske dejavnosti zajemajo širok spekter področij od socialne podpore, kulturnih in okoljskih pobud ter medgeneracijskega sodelovanja do izobraževanja, športa, civilne zaščite in reševanja ter skrbi za ranljive skupine.
Jugovzhodna Slovenija

Jugovzhodna Slovenija je četrta regija v državi po številu prostovoljskih organizacij (166) in šesta po številu organizacij s prostovoljskim programom (24), šesta po številu prostovoljcev (9792) in peta po številu opravljenih prostovoljskih ur (374.188). Glede na prejšnje poročilo je naraslo število organizacij, ki so sporočile podatke, zmanjšalo se je število prostovoljcev, naraslo pa je tudi število prostovoljskih ur. Jugovzhodna Slovenija je ob tem na devetem mestu po številu opravljenih prostovoljskih ur na prostovoljca. Posamezni prostovoljec je letno povprečno opravil 38,2 prostovoljske ure, medtem ko je slovensko povprečje 42 ur.
Občina Črnomelj, Občina Kočevje in Občina Ribnica so prejemnice naziva Prostovoljstvu prijazna občina 2025!

Posavska regija
Posavska je enajsta regija v državi po številu prostovoljskih organizacij (81) in deveta po številu organizacij s prostovoljskim programom (12), sedma po številu prostovoljcev (7644) in osma po številu opravljenih prostovoljskih ur (217.745). Glede na prejšnje poročilo je naraslo tako število organizacij, ki so sporočile podatke, kot tudi število prostovoljcev in število opravljenih prostovoljskih ur. Posamezni prostovoljec je letno povprečno opravil 28,5 prostovoljske ure.

Prejemnici naziva Prostovoljstvu prijazna občina 2025 sta Občina Brežice in Občina Sevnica.

Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se