Dolenjski list
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Državni zbor
Čas branja 2 min.

Ostrejšega kaznovanja medvrstniškega nasilja v šolah ne bo


STA
23. 5. 2025, 14.33
Posodobljeno
17:08
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Državni zbor je danes sklenil, da predlog novele zakona o osnovni šoli, ki zaostruje kaznovalno politiko ob ponavljajočih se kršitvah učenca, ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Podporo noveli so izrazili opozicijski poslanci, proti so bili koalicijski poslanci.

VČŠ.jpg
Arhiv; Jure Klobčar
Vida Čadonič Špelič

S predlogom novele Zakona o osnovni šoli, ki se dotika medvrstniškega nasilja v osnovni šoli, bi predlagatelji šolam ob težjih ali ponavljajočih se kršitvah učenca omogočili izrek dodatnih vzgojnih ukrepov. Kot je povedala Vida Čadonič Špelič (NSi), so zakon pripravili skupaj s strokovnjaki in terenom v občinah jugozahodne Slovenije in Posavja.



Predlog je po navedbah Jožefa Horvata (NSi) del svežnja zakonov, povezanih z romskimi vprašanji, ki ga v NSi predlagajo že četrtič. Ob tem je poudaril, da so predlog "posvojili" tudi župani jugovzhodnih občin in ga s podpisi 31.500 volivcev vložili avgusta 2023, ker so "prepoznali, da njihove občine te rešitve urgentno potrebujejo".

Pravica do izobraževanja ne dopušča izločanja učenca

A predlagane rešitve so po oceni državne sekretarke ministrstva za vzgojo in izobraževanje Janje Zupančič v neskladju z veljavno zakonodajo, ki z vidika posebnega varstva in skrbi za pravice otrok zagotavlja pravico in obvezo izobraževanja ter ne predvideva izločanja učenca iz vzgojno izobraževalnega procesa na način, kot je opredeljen v predlogu. Vlada tako ugotavlja, da je besedilo predlaganega člena nekonsistentno in tematiko nasilja obravnava zgolj parcialno.

V razpravi so opozicijski poslanci zagovarjali predlog, ki bi "zagotovil varno in spodbudno šolsko okolje in vrnil šoli kot vzgojno-izobraževalni ustanovi avtonomijo", koalicijski poslanci pa so izpostavljali, da ponovno razpravljajo o zakonu, o katerem so že razpravljali in odločali in ga tudi zavrnili.

Zavrnjena tudi pobuda spremembe Zakona o voznikih

Podobno je DZ sklenil, da tudi predlog novele Zakona o voznikih ni primeren za nadaljnjo obravnavo. V NSi so z novelo predlagali, da bi lahko vozniški izpit opravljali le tisti, ki so končali vsaj 7. razred osnovne šole. Novelo so podprli v opoziciji in poslanci iz vrst Demokratov, proti so bili v koaliciji.

V NSi, kot predlagateljici novele, menijo, da oseba, ki v devetih letih ni uspešno končala niti sedmega razreda osnovne šole, nima ustrezne pismenosti za vključevanje v cestni promet kot voznik. Ocenjujejo, da bi lahko z uveljavitvijo njihovega predloga nekoliko zmanjšali število prometnih nesreč.

Po besedah državnega sekretarja z ministrstva za infrastrukturo Andreja Rajha predlog novele po mnenju vlade ni dovolj strokovno utemeljen in ne izpolnjuje pogojev za uvedbo dodatnih zahtev v skladu z evropsko zakonodajo, zlasti z direktivo o vozniških dovoljenjih. Vlada, kot je dejal, ocenjuje, da pismenost in znanje, potrebno za varno vožnjo in udeležbo v prometu, že zagotavlja obstoječi program usposabljanja kandidatov za voznike motornih vozil, ki ga izvajajo šole vožnje in izpitni sistem.

V razpravi so poslanci opozicije in nepovezani poslanci zagovarjali novelo in ponavljali, da si prizadevajo povečati varnost v cestnem prometu. "Za to pa je edini pogoj, da pridobijo vozniško dovoljenje tisti, ki so končali osnovnošolsko izobraževanje," je bila jasna Iva Dimic (NSi). Za poslance koalicije bi sprejetje takšnega predloga prineslo kvečjemu poslabšanje prometne varnosti, je dejala Tatjana Greif (Levica).


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.