Dolenjski list
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Dan spomina na znane Suhokranjce


Besedilo in fotografije: R. N.
14. 11. 2015, 08.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_5794.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
IMG_5794
img_5915.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Slovesno so odkrili tri bronaste reliefe, na katerih so upodobljeni portreti dr. Frana Bradača, kneza Janeza Vajkarda Auersperga in dr. Janeza Gnidovca.
img_5847.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Tudi na šoli so se s kulturno prireditvijo, na kateri so nastopili učenci osnovnih šol Žužemberka in Prevole, spomnili znanih Suhokranjcev.
img_5877.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Spomnili so se tudi olimpionika Leona Štuklja, zato so pred njegovim doprsnim kipom položili lovorov venec. V spremstvu učencev ga je položil njegov dolgoletni prijatelj Tomaž Zajc.

Spominski park znanih Suhokranjcev je bogatejši za tri bronaste reliefe, na katerih so upodobljeni portreti dr. Frana Bradača, kneza Janeza Vajkarda Auersperga in dr. Janeza Gnidovca. Odkrili so jih včeraj v sklopu dneva spomina na znane Suhokranjce, ki so ga pripravili občina Žužemberk, osnovna šola Žužemberk in osnovna šola Prevole.

»To je drugi korak k ohranjanju suhokranjske identitete in zgodovinskega spomina,« je povedala Jelka Mrvar, nekdanja ravnateljica žužemberške osnovne šole in pobudnica parka znanih Suhokranjcev, na katerem že stoji obeležje s sedemintridesetimi imeni znanih Suhokranjcev. »Ta park je izraz našega spoštovanja in hvaležnosti,« je še dodala.

Po besedah žužemberškega župana Franca Škufce se s tem spominjamo ljudi, ki so v preteklosti za Suho krajino storili  kaj pomembnega, podobnega mnenja pa je bil tudi slavnostni gost, poslanec Tone Peršak. »S tem se zavedate pomena preteklosti, kajti mnogi med njimi so pripomogli k razvoju in ohranitvi naše kulture,« je še dejal.

Omenjeni trije reliefi pričajo o ljudeh, ki so se v davnih in tudi težkih časih dvignili iz povprečja ter s svojim znanjem in voljo prispevali k razvoju ne samo naše dežele, temveč tudi sveta. »Na primer Auerspegu je dosegel kariero, ki je pred in za njim ni uspelo nobenemu drugemu plemiču na slovenskem ozemlju,« je o Janezu Vajkardu Auerspergu povedal zgodovinar dr. Miha Preinfalk.

Kot je dejala Mrvarjeva, želijo v naslednjih dveh letih postaviti še dve takšni obeležji. »Naj postane dan spomina na znane Suhokranjce tradicija občine in obeh šol,«je dodala.

Pred odkritjem drugega spominskega obeležja je na žužemberški šoli potekala kratka kulturna prireditev, ki je bila posvečena znanim Suhokranjcem.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.