Dolenjska zaščita in reševanje na enem mestu
S davišnjim podpisom pogodbe za izdelavo projektne dokumentacije za Regionalno središče za zaščito, reševanje in pomoč Novo mesto se je na nek simbolen način začela gradnja objekta, ki ga Novo mesto in Dolenjska že dolgo časa zelo potrebujeta.

S predstavnikom izbranega izvajalca, BAX studia, Borisom Bežanom, sta pogodbo za izdelavo projektne dokumentacije za Regionalno središče za zaščito, reševanje in pomoč Novo mesto, vredno 720 tisoč evrov, podpisala predstavnika soinvestitorjev, države oziroma Ministrstva za obrambo in Mestne občine Novo mesto, minister Borut Sajovic in župan Gregor Macedoni.

Regionalno središče za zaščito, reševanje in pomoč bo svoj prostor dobilo v novi stavbi ob cesti proti Livadi nasproti novomeške vojašnice v Bršljinu. Najbolj nestrpno nove prostore čaka novomeška poklicna gasilska enota, ki je prostore v Ločni, kjer deluje še danes, dobila pred dobrimi šestdesetimi leti, ko je bil to sodobno urejen in opremljen gasilsko-reševalni center, ki pa danes niti približno več ne ustreza sodobnim standardom. Na področju zaščite in reševanja se je namreč v tem času marsikaj spremenilo. Gre za energetsko zelo potraten objekt, saj ni izoliran in ni bil nikoli energetsko obnovljen, primanjkuje garaž in operativnih prostorov za vaje ter skladišč za opremo. Prav tako imajo težave s shranjevanjem opreme tudi druge reševalne enote, na primer podvodna in jamarska reševalna služba in še kdo.
Poleg Gasilsko reševalnega centra, ki opravlja naloge reševanja v prometu, na vodi in ob nesrečah z nevarnimi snovmi na širšem regijskem območju, bodo v stavbi Regionalnega središča za zaščito, reševanje in pomoč tako dobile tudi druge službe s področja reševanja in zaščite – jamarska in podvodna reševalna služba, Civilna zaščita Novo mesto, Radio klub Novo mesto, Uprava za obrambo, izpostava Uprave za reševanje Novo mesto z Regijskim centrom za obveščanje in Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami.

Župan Mestne občine Novo mesto Gregor Macedoni je podpis pogodbe označil za prvo večjo investicijo po več kot šest desetletjih v dolenjski prestolnici na področju zaščite in reševanja. Na enem mestu bodo združili tako občinske službe kot tudi državne sisteme zaščite in reševanja. Poudaril je tudi primernost lokacije regionalnega središča z vidika dostopnosti.

Minister Sajovic je izpostavil tudi neposredno bližino vojašnice, saj Slovenska vojska v primeru elementarnih in drugih večjih nesreč vsakič sodeluje pri reševanju s civilnimi službami, kar se je v večjem obsegu zgodilo tudi ob nedavnih poplavah na Koroškem in požaru na Krasu. Znova je poudaril, da je Slovenija varna država in dodal, da moramo za varnost skrbeti in da varnost države ni domena ene ali druge politike, ampak nas vseh.

Predstavnik BAX studia Boris Bežan predvideva, da bo projektna dokumentacija pripravljena v enem letu, čemur bo sledilo pridobivanje gradbenega dovoljenja, izbor izvajalca in leta 2027 sama gradnja, ki pa se torej ne bo končala do konca leta 2024, kot je to pred dvema letoma obljubil tedanji obrambni minister Marjan Šarec.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
