Število samomorov: na območju regije manj, na območju Sevnice več

##IMAGE-3291496##
Danes obeležujemo svetovni dan preprečevanja samomora. Dnevno skoraj 3000 ljudi stori samomor, na vsako takšno osebo pa bo 20 ali več oseb morda poskušalo končati svoje življenje. V večini slovenskih regij se je število samomorov v zadnjih petih letih znižalo, tudi v Posavju in na Dolenjskem ter v Beli krajini, a je porast opazen v sevniški občini.
Samomor je eden izmed glavnih javnozdravstvenih problemov
Namen svetovnega dneva preprečevanja samomora je ozaveščanje o problemu samomora, zmanjševanje stigme, ki jo povzroča, in zlasti opozarjanje na to, da gre za obliko prezgodnje umrljivosti, ki se jo da preprečevati. Svetovna zveza za preprečevanje samomora (International Association for Suicide Prevention, IASP) in Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) sta ga prvič razglasili leta 2003, obeležujemo pa ga na današnji dan, 10. septembra.
Po podatkih IASP je samomor eden izmed glavnih vzrokov umrljivosti po vsem svetu in eden izmed treh glavnih vzrokov umrljivosti v starostni skupini do 25 let. Vsako leto naredi samomor okrog milijon ljudi. SZO ocenjuje, da bo do leta 2020 število naraslo do milijona in pol samomorov letno.
Samomor v Sloveniji – občutnejši porast v občini Sevnica
Slovenija glede na mednarodne podatke o umrljivosti že več desetletij sodi med bolj ogrožene države zaradi samomora. Lani je pri nas samomorilni količnik (število umrlih zaradi samomora na sto tisoč prebivalcev letno) znašal 20,08 in je bil najnižji v zadnjih nekaj desetletjih. Če govorimo v absolutnih številkah, to pomeni, da si je v lanskem letu življenje vzelo 408 Slovencev (324 moških in 84 žensk), so sporočili z Inštituta za varovanje zdravje (IVZ).
Direktorica Zdravstvenega doma Sevnica Vladimira Tomšič je sporočila, da je leta 2007 v Posavju 21 oseb storilo samomor, od tega 17 moških in štiri ženske. Medtem ko se je samomorilni količnik v občinah Brežice in Krško v primerjavi z letom 2003 znižal, je v občini Sevnica skoraj še enkrat večji.
V brežiški in krški občini so imeli namreč leta 2003 44,6 oz. 42,6 omenjenega količnika, slovensko povprečje je bilo 28,1, sevniška občina je bila pod tem povprečjem (22,8). V naslednjih štirih letih se je zgodil preobrat. V Brežicah se je količnik več kot prepolovil (16,3), v Krškem znižal na 35,3, v občini Sevnica pa porasel na več kot 40 (slovensko povprečje leta 2007 je bilo 21,4).
Inštitut za varovanje zdravja smo prosili tudi za statistične podatke za Dolenjsko in Belo krajino. Natančnih podatkov za posamezno občino nam niso posredovali, glede na navedene količnike pa se je v letih od 2003 do 2007 število samomorov znižalo, in sicer s 27,3 na 19,97 samomorilnega količnika.
Samomore je mogoče preprečiti
Za učinkovito preprečevanje samomora je odgovorna celotna družba, vse njene politike in sektorji. Večina ljudi, ki naredi samomor, pred tem opozarja na svoj namen. Radi bi opozorili javnost, da samomor sorodnika, prijatelja ali znanca lahko preprečimo, če prepoznamo njegovo ogroženost, opozorilne znake pa vzamemo resno. Včasih lažje kot svojci to zaznajo ljudje na delovnem mestu ali v drugem okolju.
Pomembne telefonske številke, ki so lahko v pomoč:
112 - Reševalna služba,
01/520 99 00 - Klic v duševni stiski,
080 22 23 – Sopotnik,
080 11 13 – Zaupni telefon Samarijan,
01/234 97 83 – Zaupni telefon Za-Te,
080 11 55 – SOS telefon za ženske in otroke žrtve
nasilja,
080 12 34 – TOM telefon otrok in mladostnikov,
Ne pozabite pa na številko najbližjega zdravstvenega doma ali osebnega zdravnika; lahko pa nam pomagajo tudi strokovnjaki na spletnih naslovih: med.over.net, zrc-sazu.si/prepreci-samomor in www.tosemjaz.net.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se