© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.
V ZD Trebnje vre
Čas branja 4 min.

Trebanjski zdravniki napovedali kolektivno odpoved - zatreslo bi slovensko zdravstvo


Nina Štampohar
9. 7. 2025, 05.40
Posodobljeno
07:23
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Nekaj manj kot 30 zdravnikov, zobozdravnikov in vodij služb v Zdravstvenem domu (ZD) Trebnje napoveduje, da bodo kolektivno podali svoje odstope, saj to, kar se dogaja v zavodu, označujejo kot uničevanje zdravstva in zdravstvenega doma. Pisali so tudi ministrici za zdravje, danes opoldne pa bodo imeli novinarsko konferenco.

zd trebnje.jpg
ZD Trebnje
Zdravstveni dom Trebnje

Na današnji novinarski konferenci bodo zdravniki podrobneje predstavili svoje videnje razpleta dogodkov, ki so pripeljali do odstopa direktorice Zdravstvenega doma (ZD) Trebnje Karmen Lukše prejšnji ponedeljek. Uredništvu Dolenjskega lista so namreč že pred novinarsko konferenco zaupali pismo, ki so ga poslali ministrici za zdravje, svoje pismo podpore direktorici s podpisi zdravnikov, zobozdravnikov in vodij služb ter videnje vseh zapletov na sejah Sveta zavoda. 

karmen_lukse.jpg
Dolenjski list
Direktorica ZD Trebnje Karmen Lukše

Zdravniki tesno ob direktorici

Med tistimi, ki kot skrajno možnost, če pritiski občin ne bodo prenehali, napovedujejo kolektiven odstop, sta tudi strokovna vodja zavoda Marjana Šekli Grozina in glavna medicinska sestra Mojca Mihevc. Zdravniki opozarjajo, da »neupravičeni pritiski, ustrahovanja in zavlačevanja nujno potrebnih odločitev občin ustanoviteljic neposredno ali prek članov sveta zavoda vplivajo tudi že na strokovno delovanje zavoda«. Izrazili so podporo vodstvu in poimensko navedli člane sveta, ki so žalili direktorico in ji grozili. Podprli so delovanje direktorice pri dveh – za občine ustanoviteljice – spornih zadevah, in sicer glede uspešne pridobitve dodatnega programa družinske medicine in zaposlitve dodatne medicinske sestre v ambulanti nujne medicinske pomoči. Poudarili so tudi tri zahteve: takojšnje prenehanje pritiskov, ustrahovanja in zavlačevanja s pomembnimi odločitvami, popolno spoštovanje avtonomije zavoda in takojšnjo potrditev sklepa o uporabi presežka poslovnega leta 2024 ter imenovanje novih članov sveta zavoda ZD Trebnje, ki ne bodo obremenjeni s konflikti interesov. 

Svet zavoda je po odstopu direktorice tej sicer določil 30-dnevni odpovedni rok. V tem času opravlja funkcijo direktorice še naprej, to je do 30. julija. Do takrat bo svet zavoda izvedel postopek za imenovanje vršilca dolžnosti direktorja, ki bo funkcijo nastopil po prenehanju mandata Karmen Lukše.

Občini Trebnje in Mirna očitke direktorice zavračata

Kot smo že pisali, so s trebanjske občine na očitke o pritiskih, celo grožnjah, odgovorili, da »ne Občina Trebnje ne preostale občine ustanoviteljice ZD Trebnje niso izvajale nikakršnega pritiska na vodstvo zavoda, temveč so v okviru svojih ustanoviteljskih pravic in pristojnosti zgolj zahtevale, da zavod deluje zakonito in v skladu s predpisi. Nasprotno pa je zavod v več primerih ravnal nespoštljivo do zakonitih zahtev in pobud občin ustanoviteljic ter javnost in medije zavajal pri podajanju in izkrivljanju informacij glede številnih zadev«. Osvetlili so tudi svoja prizadevanja za preselitev trebanjskih policistov in iskanje novih prostorov za širitev zdravstvenega doma. Tako so, navajajo, med drugim omogočili širitev stavbe na Golievem trgu, hkrati pa so vodili postopek za preselitev Policijske postaje Trebnje na drugo lokacijo, a so jim z ministrstva za notranje zadeve že večkrat odgovorili, da trenutno ne načrtuje selitve trebanjske policije in da tudi začetek gradnje novega objekta ni ena izmed glavnih prednostnih nalog policije.

Tudi podžupan Občine Mirna Zoran Remic je zavrnil očitke o pritiskih: »Občina Mirna nikoli ni podajala očitkov na strokovno delo zdravnikov in zdravstvenega osebja. Ravno nasprotno. Menimo, da so naše občanke in občani deležni kakovostne in strokovne zdravstvene oskrbe. Na ugodno kadrovsko politiko zagotovo vplivajo ugodne in sprejemljive delovne razmere, za ustvarjanje katerih so morale imeti posluh tudi občine ustanoviteljice.«

zoran_remic.jpg
Občina Mirna
Podžupan Občine Mirna Zoran Remic

Dodaja pa, da svet zavoda nadzira zakonitost in ocenjuje delovanje zavoda, zato je povsem utemeljeno, »da člani sveta zaprošajo za pojasnila in zahtevajo nekatere podatke, ob tem pa jasno izrazijo svoja stališča. Kako so potekale seje sveta zavoda, vedo neposredno povedati tisti, ki so tam bili udeleženi, svetnica sveta zavoda iz naše občine pa očitke o neprimernem odnosu, žaljivkah in grožnjah kategorično zavrača. Iz zadnjih zapisnikov sej je razvidno, da se je zavzemala za izboljšanje položaja vseh zaposlenih in da je opozarjala na zaznane nepravilnosti«.

Kaj je pokazala revizija? 

Občine ustanoviteljice so konec marca naročile izredno notranjo revizijo ZD Trebnje, ki jo je izvedel Inštitut za plače in delovna razmerja Idealis iz Ljubljane. Revizija se je osredotočila na postopke naročanja blaga, storitev in gradenj ter uvrščanja zdravnikov v plačne razrede glede na »posebne pogoje dela«. Osnutek poročila je bil končan 3. junija, direktorica Lukše pa je nanj odgovorila do 11. junija.

Med ugotovitvami revizije je izpostavljeno, da so tri od devetih priporočil glede naročanja ocenjena kot zelo pomembna in zahtevajo takojšnje ukrepanje vodstva zavoda. Ta priporočila se nanašajo na vzpostavitev kontrol pri naročilih, izplačilih in poročanju. Pri uvrščanju zdravnikov v plačne razrede je revizija opozorila, da razporejanje ni bilo v skladu z aktom o sistematizaciji ter da mora biti urgentna služba organizirana tako, da je zdravnik na voljo izključno za nujna stanja.

zd_trebnje___nalozbe_v_zadnjem_letu__novi_prostor_pri_dvorani_stik__foto_matej_r_skof__13_.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
ZD Trebnje - Nalozbe v zadnjem letu, novi prostor pri dvorani Stik, foto Matej R Skof (13)

Direktorica Lukše je v odzivnem poročilu pojasnila, da so vse uvrstitve preverili in dobili pozitiven odgovor pri sindikatu Fides. Ob tem je poudarila, da ugotovitve v revizijskem poročilu ne upoštevajo dejanske organizacije dela v zavodu, kjer je urgentna služba integralni del ambulantnega dela, z izmenjavo zdravnikov glede na potrebe.

Svet ustanoviteljic naj bi poročilo notranje revizije obravnaval ta teden.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.