Srečanje varuhov narave in gorskih stražarjev na Lovrencu pod Lisco
Meddruštveni odbor (MDO) planinskih društev Zasavja, ki vključuje 14 društev iz zasavske, posavske in savinjske regije je konec tedna pripravilo srečanje in pohod varuhov gorske narave, gorskih stražarjev in drugih ljubiteljev narave.

Iz naselja Breg so se podali na Lovrenc in nato naprej na Veliko Kozje. Glavna tema srečanja je bil pomen gozda in gozdnogospodarskega načrtovanja v prostoru.
Kot je povedala Simona Koritnik Pavlin, varuhinja gorske narave pri MDO Zasavje, je bil pohod, ki se ga je udeležilo okoli 45 ljubiteljev narave iz 15. planinskih društev, v prvi vrsti namenjen druženju, spoznavanju in ozaveščanju o trenutnih aktualnih okoljevarstvenih tematikah.

Naloga varuhov gorske narave je celovita skrb za varstvo gorske narave na osnovi naravovarstvenih načel, temeljnih dokumentov Planinske zveze Slovenije (PZS) in zakonodaje. »Varuhi gorske narave in gorski stražarji lahko le opozarjamo na nepravilnosti, ki jih zaznamo, pohodnike in javnost pa ozaveščamo o nujnosti varovanja,« pravi Simona Koritnik Pavlin.
Zaščiteno rastišče encijana
Na Lovrencu so se udeleženci seznanili z gozdnogospodarskim načrtom, s pomenom in z načinom, kako se ta izvaja v slovenskih gozdovih. Svoje neprecenljivo znanje in izkušnje s področja gozdarstva in ohranjanja gozdov je z udeleženci delil Jože Prah iz Zavoda za gozdove Slovenije, sicer predsednik MDO Zasavje. Lovrenc z rastiščem Clusijevega svišča je od leta 1994 z občinskim odlokom razglašen za naravni botanični spomenik, za kar so zaslužni tudi člani PD Lisca Sevnica. Prav Lovrenc je, kot je poudaril Prah, lep primer, kako odločilno je sodelovanje lokalnih skupnosti, posameznih društev in aktivnih posameznikov za uspešno zavarovanje naravnih znamenitosti.

Po besedah Koritnik Pavlinove je med cvetenjem Cluzijevega svišča na Lovrencu tudi letos PD Lisca Sevnica organiziral varovanje rastišča. Zaznati je bilo kar nekaj kršitev, pravi, čeprav je na obeh vstopnih točkah na rastišče na velikih tablah naveden red, ki velja za to območje. »Tako smo, na primer, zaznali kar nekaj prehodov s psom, čeprav je to prepovedano, tudi s psom na povodcu. Prav tako je bilo nekaj prehajanj prek ograje, ki varuje rastišče – za fotografijo, ki jo ljudje mogoče objavijo na družabnih omrežjih in potem je ne pogledajo nikoli več,« pravi.
Za varuhe še veliko dela
Varuh gorske narave PZS je uradni naziv strokovnega delavca PZS na področju varstva gorske narave in planinstva. Naziv pridobi kandidat, ko uspešno opravi program usposabljanja v okviru PZS ter izdela strokovno nalogo s področja varovanja narave.

»Menim, da ne le varuhe in gorske stražarje, ampak vse deležnike na pohodniških in planinskih poteh čaka še kar veliko dela pri ohranjanju narave in njenih danosti. V zadnjih letih je pohodništvo v razmahu, v naravo se odpravlja vse več ljudi, ki pa s svojim odnosom velikokrat ne izrazijo primernega spoštovanja do narave in ohranjanja naravnih vrednot,« je še dejala Simona Koritnik Pavlin.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se