Šentlorniki zaplesali in zapeli ob 10-letnici


Šentjernejčani - tako šola kot sam kraj in celotna občina - so lahko upravičeno ponosni, da v njihovi sredi deluje uspešna otroška folklorna skupina Šentlora. To so dokazali tudi z včerajšnjim nastopom, ki so ga pripravili ob prvem okroglem jubileju, desetletnici delovanja skupine. Dvorana Kulturnega centra Primoža Trubarja je bila polna do zadnjega kotička in to je bilo mladim folklornikom, ki jih od vsega začetka vodi mentorica Maja Miklavž Sintič, najlepše darilo.

Šentlora, ki deluje kot interesna dejavnost na OŠ Šentjernej, je v desetih letih naredila velike korake, kar je na prireditvi jasno povedal tudi dr. Bojan Knific, etnolog, kulturni antropolog in višji kustos Tržaškega muzeja, ki jim je zaželel še nadaljnjo kakovostno rast ter da v šentjernejski dolini morda sčasoma nastane tudi odrasla folklorna skupina.

Šentlorniki - v teh letih jih je plesalo 111, sinoči pa 76 - so po besedah mentorice Maje Miklavž Sintič nastali iz pevske skupine Majnice, ki jo je osnovala na osnovni šoli. Danes delujejo že tri, starostno različne, folklorne skupine, kar je razveseljujoče. Kot pravi mentorica, se trudi, da bi se otroci ob folklori zavedali temeljev naše kulture in pomena ohranjanja ljudskega izročila, ni pa nepomembno, da se ob petju in plesu tudi zdravo družijo, pridobivajo občutek za skupinsko delo, pripadnost, odgovornost.
Scenarij in režija prireditve sta delo Maje Miklavž Sintič, za oblikovanje spremnega lista in scensko podobo je poskrbel akademski slikar Simon Kajtna. Uvodno himno Šentlore - napisala jo je šentlornica Neža Cerinšek, uglasbila pa Nina Šalamon - je izvedla šolska glasbena skupina Planet9. Razstavo fotografij z nastopov Šentlore, ki je bila na ogled v avli kulturnega centra, je pripravila Darja Kovačič, scena pa je delo Mojce Kodelič.
Šentlora je v vseh letih pripravila šest odrskih postavitev - predstavili so jih na svečani prireditvi, na kateri so se spomnili tudi pokojnega Martina Turka, ki jim je pomagal s starimi, že pozabljenimi ljudskimi pesmimi. S prepričljivi nastopi se je skupina po tristopenjskih tekmovanjih uvrstila na državna srečanja otroških folklornih skupin Ringaraja in prejela zlata priznanja, dvakrat pa še posebni priznanji s pohvalo. OŠ Šentjernej je tudi po njihovi zaslugi leta 2013 pridobila naslov kulturna šola. Pohvalnih besed o šentlornikih je bila na prireditvi tudi ravnateljica mag. Renata Zupanc Grom.

Javni sklad RS za kulturne dejavnosti je šentlornikom za pet let udejstvovanja na folklornem področju podelil bronaste Maroltove značke. Prejelo jih je kar 22 članov. Posebne čestitke in jubilejnega priznanja je bila iz rok vodje novomeške izpostave sklada Klavdije Kotar (ki je tudi vodila prireditev) deležna tudi Maja Miklavž Sintič.
Šentlora se zahvaljuje Občini Šentjernej, šoli ter vsem podpornikom in sponzorjem v kraju, da so jim tudi finančno pomagali pri nakupu novih kostumov, tako da so primerno oblečeni lahko nastopili prav vsi. Tudi vstopnino s prireditve bodo namenili za nove kostume.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se