Ljubiteljski kulturniki včasih prispevajo celo iz lastnih žepov

Minil je še en kulturni praznik, ki ga praznujemo 8. februarja, na obletnico smrti največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna. Zvrstilo se je nešteto prireditev v različnih krajih Slovenije, slišati je bilo kup lepih besed o kulturi, kulturnem ustvarjanju, o kulturi kot temelju obstoja slovenskega naroda, ipd.

A vendar je le leporečenje premalo. Kot je na proslavi ob Prešernovem dnevu pred nekaj dnevi na Bučki dejal škocjanski župan Jože Kapler, je treba od besed preiti k dejanjem in vsi ustvarjati pogoje, ko bo mogoče ohranjati in razvijati našo kulturo, in naši zanamci nam bodo zato hvaležni.

V Sloveniji deluje okoli pet tisoč ljubiteljskih kulturnih društev, ki so v manjših krajih pogosto edini nosilec kulturne dejavnosti: od zborov, orkestrov, gledaliških, likovnih in literarnih skupin itd. A ti ljubiteljski kulturniki, ki vse delajo prostovoljno in brezplačno, morajo denar za svoja društva nemalokrat prispevati kar iz lastnih žepov, da sploh obstanejo. A ni to sramotno?
V tokratnem Dolenjskem listu smo pred slovenskim kulturnim praznikom obiskali KD Mešani pevski zbor Šmarješke Toplice, Orkester Ave iz Šentjerneja in KD Dober dan teater iz Prečne in povedali so, kaj vse počnejo, da lahko pojejo, igrajo… in nas razveseljujejo na raznih dogodkih.
Več preberite v novem Dolenjskem listu.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se