Film senovške šole pri vseh slovenskih šolah in na Dunaju

Predsednica društva za varstvo maternega jezika in kulturne dediščine Maksa Pleteršnika v Pišecah, Marjanca Ogorevc, je prišla na občni zbor posavskih slavistov na Senovo v družbi ravnatelja OŠ Maksa Pleteršnika Pišece, Martina Dušiča in njegovih kolegic, slovenistk, "kar s štirimi nogami", kot se je pošalila sama na račun svojih bergel, ki jih začasno uporablja zaradi težav z zdravjem, z nogami in v pričakovanju operacije kolka v Valdoltri. In ni ji bilo žal!

Članov Slavističnega društva Posavja je 29, na občni zbor so povabili tudi nečlane, prišla pa je le petina članov. Pred zborom so si v Domu XIV. divizije na Senovem najprej ogledali igrani mladinski film, ki je nastal po literarni predlogi Neli Kodrič: Na drugi strani.
Snemali so učenci 8. a razreda Osnovne šole XIV. divizije Senovo pod vodstvom Bože Ojsteršek. Igrali so učenci, zaposleni v šoli in člani Gledališke skupine DKD Svoboda Senovo. Nastal je 49-minutni film, ki nosi poleg naslova knjige še pripis Z obeh strani.

Senovška šola je s tem filmom gostovala že tudi na sevniški OŠ Sava Kladnika, kjer je profesorica slovenščine Tatjana Hafner, aktualna predsednica Slavističnega društva Posavja in Hafnerjeva se domislila, da bi si pred zborom na Senovem ogledali še ta film in se pogovorili z ustvarjalci.
"Ne bomo zdaj objokovali, ker nas ni več, ampak bomo skušali iz tega druženja narediti tudi kaj prijetnega. Vsaka slovenska šola je dobila ta film, kot prilogo priročniku, ki ga je izdal Zavod za šolstvo v sodelovanju z Ministrstvom za šolstvo in šport, kjer so navedeni primeri dobre prakse za spodbujanje medkulturnega dialoga.

Ob skupnem gledanju je možno odgovoriti tudi na kakšno vprašanje, ker se postavljajo novi izzivi, ti pa so vedno priložnost za pogovore… Film nima nobene visoke umetniške vrednosti, niso ga igrali igralci, ampak naši učenci, njihovi starši in moji kolegi učitelji. S tega vidika boste morda razočarani.
Film pa odpira teme, ki so zelo aktualne v sodobnem času. Lahko bi bil družinski film. Podrl bi lahko tudi kakšno mejo med starši in otroki, med vrstniki in med nami, ki se na drugačen način ukvarjamo z otroki," je nagovorila kolege Boža Ojsteršek, profesorica slovenščine na senovški šoli in režiserka številnih, zlasti Partljičevih predstav pri eni najboljših ljubiteljskih gledaliških skupin pri nas – pri DKD Svoboda.

Film so snemali devet mesecev, premiera pa je bila 20. maja letos. Ohranili so, "za zgodovino" in kroniko, skupaj še za 3 ure in 49 minut, pri montaži filma neuporabljenih posnetkov. Ta film so predvajali že tudi na Dunaju na evropskem srečanju, kjer so se ne le šolniki pogovarjali v luči prizadevanj za večjo multikulturnost in strpnost do drugačnih.
Kolegi(ce) Ojsterškove so bili navdušeni nad filmom, povedali pa so, da je le malo takih šol, kakršna je senovška, s takšnim zaledjem (ljubiteljsko gledališče), ki bi bile sposobne posneti tako dober film, čeprav je nekatere po ogledu senovškega filmskega prvenca, kar zamikalo, da bi jim sledili.

Slabo obiskan občni zbor Slavističnega društva Posavja na Senovem je tako ostal kar nekako v senci ogleda zanimivega filma in pogovora z nekaterimi njegovimi ustvarjalci. Pač: še za dve leti so podaljšali mandat predsednici Hafnerjevi… Pišečani so menili, da bi morali vsaj Posavci pokazati več spoštovanja do velikega jezikoslovca Pleteršnika, tudi tako, da bi slavisti in učenci vseh šol vsaj enkrat obiskali Pleteršnikovo domačijo v Pišecah.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se