Zaporne kazni za (posavske) ponarejevalce denarja


Na ljubljanskem okrožnem sodišču so danes na zaporne kazni obsodili četverico, ki je priznala vpletenost v ponarejanje denarja. Eden med njimi bo imel možnost, da kazen odsluži z družbeno koristnim delom. Še eni obtoženki, ki je priznala krivdo, bodo kazen izrekli prihodnjič. Ostalim petim obtoženim bodo sodili.
Deseterica, doma iz Posavja in Ljubljane, naj bi do februarja 2015 z domačim tiskalnikom ponaredila več sto bankovcev po 50 evrov in jih spravila v obtok oziroma preprodala za okoli 30 evrov na kos. V promet naj bi spravili vsaj 30.000 ponarejenih evrov, denar pa so praviloma unovčevali na večjih javnih prireditvah.
Enega med obsojenimi, Elvisa Jusića, so tako zasačili, ko je v lokalu v središču Ljubljane račun želel poravnati s ponarejenimi evri. Ko je natakarica opazila, da je denar ponarejen, ga je Jusić vrgel na tla, je v današnji sodbi prebrala okrožna sodnica Alja Kratovac.
Novomeška policija je ponarejevalsko združbo po daljšem spremljanju razbila v začetku marca lani. Po državi so opravili šest hišnih preiskav in v Krškem odkrili improvizirano računalniško hišno tiskarno. Ponaredke so sprva unovčevali le v Posavju, kasneje pa tudi na ljubljanskem območju in drugje po državi. Nekaj so jih odkrili tudi drugje po EU.
Štirje osumljenci so končali v priporu, poleg obsojenega Roka Štusa, ki naj bi v zgodbi imel vodilno vlogo in skrbel za distribucijo ponarejenega denarja, ter Marka Agreža, pri katerem so našli tiskalnik, še Fajko Kaltak in njegov sin Armin.
Od septembra lani so na ljubljanskem okrožnem sodišču večkrat sklicali predobravnavni narok - krivdo so priznali Štus, Agrež, Jusič, Kaja Ostrš in Jan Veršec, ki je na sodišče danes po besedah njegovega odvetnika prišel, a dobil telefonski klic in odšel še pred začetkom naroka. Ostršovi pa bodo kazen izrekli prihodnjič.
Tako Štus kot Agrež in Jusić so danes obžalovali svoja dejanja in zatrdili, da ne bodo nikoli več storili česa podobnega, saj da jih je že sedanji postopek oziroma pripor izučil. Pojasnili so, da nameravajo nadaljevati šolanje, ali pa si poiskati zaposlitev oziroma zaživeti družinsko življenje.
Vendar sta tako Agrež kot Jusić povratnika. Prvi je že kot mladoletnik zaradi tatvine dobil kartoteko, Jusić pa je bil v preteklosti obsojen kar devetkrat, večinoma zaradi tatvin. Dvakrat je tudi šel v zapor.
Sodišče je obžalovanje sprejelo le delno. "Vsi ste odrasli ljudje, šlo je za precejšnjo količino ponarejenega denarja, ponarejanje je potekalo daljše časovno obdobje. Ko ste dejanja izvrševali, ni nihče pokazal streznitve, ta ponavadi pride šele, ko se vmeša policija," je obtoženim v poduk dejala sodnica.
Štus bo za zapahi tako tri leta, prav toliko tudi Agrež, pri katerem naj bi ponaredke tiskali. Tožilstvo je sicer zanju predlagalo tri leta in tri mesece oziroma tri leta in en mesec zapora. Jusić bo za zapahi sedem mesecev, Veršec pa bo leto in deset mesecev zaporne kazni odslužil z delom v splošno korist, pri čemer se bosta po dve delovni uri šteli kot dan zapora.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se