V enem tednu policisti odvzeli devet mopedov, od tega sedem predelanih
Policisti Policijske uprave Novo mesto so zadnjem obdobju prejeli več obvestil občanov, ki jih je motila prehitra in objestna vožnja voznikov mopedov, zato so prejšnji teden poostreno nadzirali voznike mopedov in več predelanih vozil tudi zasegli.

Nato so Ulici Slavka Gruma okoli 18. ure ustavili voznika lahkega motornega kolesa Yamaha Aerox. 16-letni kršitelj je vozil nedovoljeno predelano vozilo, največja izmerjena hitrost je znašala 44,6 km/h.
Na regionalni cesti pri Muhaberju so policisti ustavili tudi voznika mopeda Riyas Umco in voznika mopea ZMA 150. Ugotovili so, da so na mopedih opravljene nedovoljene predelave, saj sta dosegala hitrosti 44 km/h in 28 km/h.
Na lokalni cesti pri naselju Grm na območju Trebnjega so prav tako 9. maja ustavili voznika kolesa z motorjem Peugeot Speed. 17-letniku, ki je vozil brez veljavnega vozniškega dovoljenja, so moped zasegli in zaradi kršitve na sodišče naslovili obdolžilni predlog.
Metliški policisti so v noči na 10. maj v Metliki kontrolirali voznika lahkega motornega kolesa Yamaha Aerox. 15-letnik je vozil brez veljavnega vozniškega dovoljenja in pod vplivom alkohola. Yamaho so mu zasegli in o kršitvah z obdolžilnim predlogom seznanili sodišče.
Novomeški policisti so v nedeljo, 11. maja, v Zburah zaradi suma nedovoljene predelave ustavili 15-letnega voznika lahkega motornega kolesa Firefox 25. Z napravo za merjenje hitrosti je bilo ugotovljeno, da lahko motorno kolo lahko razvije hitrost 40,8 km/h. Vozilo so zasegli in napisali obdolžilni predlog.
V sredo, 14. maja, so v Novem mestu kontrolirali voznika lahkega motornega kolesa Sym Orbit 25. Zaradi suma nedovoljene predelave so odredili izredni tehnični pregled, kjer je bilo ugotovljeno, da vozilo lahko razvije hitrost 60 km/h. Lahko motorno kolo so 17-letniku zasegli in o kršitvah z obdolžilnim predlogom seznanili sodišče.
Odvzem ne glede na lastništvo
Motorno vozilo policisti v takih primerih zasežejo tudi, če kršitelj ni lastnik vozila. Zasežene vozila so shranjena pri sodnih izvršiteljih oziroma pooblaščenih izvajalcih hrambe. Zaseženo vozilo policija z obdolžilnim predlogom preda sodišču, ki v nadaljevanju odloča o zaseženem motornem vozilu in stroških postopka, pojasnjujejo na PU Novo mesto.
Napovedujejo, da bodo nadaljevali s pogostejšo kontrolo voznikov mopedov in ugotavljali nedovoljene predelave. "Vsem lastnikom in voznikom mopedov svetujemo, da vozil ne predelujejo, saj na ta način poslabšajo varnostne in okoljevarstvene lastnosti. Tako predelana vozila niso nevarna le za mopediste, ampak predstavljajo nevarnost tudi za ostale udeležence v prometu," so še sporočili s PU Novo mesto.
Visoke kazni
Za uporabo nedovoljeno predelanega mopeda je za fizične osebe zagrožena kazen do 400 evrov, za pravne osebe pa celo do 4.000 evrov. Globa za fizično osebo, ki opravi predelavo mopeda znaša, do 400 evrov, če predelavo opravi podjetje pa do 4.000 evrov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se