Izpostavljeno
Najbolj brano
Dolenjska
ponedeljek, 25. november 2024
17:00 Ustvarjalna delavnica, večnamenska dvorana Dvor
torek, 26. november 2024
17:00 - 20:00 Okusi Novo mesto: Kulinarične delavnice na Trški gori, Zidanica Verček TG Novo mesto
18:00 Maja Papež Iskra: Vpliv zgodnjih avtoritet na kasnejše odnose, Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto
19:00 Gledališka predstava "Ljudje, kraji in stvari", KCJT Novo mesto
sreda, 27. november 2024
16:30 Praznični okraski: delavnice za otroke, TIC Novo mesto
VečBela krajina
sreda, 27. november 2024
17:00 Ukrajinski večer, ZIK Črnomelj
četrtek, 28. november 2024
17:00 Viniški knjižni moljčki, Spominska hiša OŽ Vinica
17:00 Delavnica ročnih del - klekljanje, Krajevna knjižnica Semič
18:00 Grafična delavnica z Jasmino Nedanovski, MC Metlika
petek, 29. november 2024
VečPosavje
ponedeljek, 25. november 2024
16:00 Slavnostna podelitev štipendij Občine Sevnica, KD Sevnica
torek, 26. november 2024
17:00 Odprtje razstave "Na obisku pri Juriju Dalmatinu", Viteška dvorana Brežice
sreda, 27. november 2024
08:00 - 14:00 Dnevi odprtih vrat Enote VDC Sevnica, VDC Sevnica
16:00 27. Območno srečanje literarnih ustvarjalcev "Če beseda bi doma ostala": Literarna ustvarjalnica, Mestna hiša Brežice
18:00 Žive besede: Andrej Šifrer, Zidanica Jelenič Jablance
Več25.11.2024 | 18:00 | Dragana Stanković
Ko je Tamara Vonta na zadnji seji občinskega sveta v Krškem vodstvu občine postavila vprašanje, kakšen je njegov odnos do martinovanja v šolskih prostorih, se nihče ni »obesil« na to njeno vprašanje. Dokler ni zadeve na tviterju čivknila nekdanja ministrica in Vontina strankarska kolegica Emilija Stojmenova Duh. In sprožila plaz takšnih in drugačnih komentarjev, na žalost tudi grdo žaljivih in povsem nedostojnih. Če pisci zadnjih zagovarjajo martinovanje kot kulturno prireditev (kar v veliko primerih je in verjamemo, da tudi v leskovškem), so s svojim pisanjem zelo jasno pokazali svojo (ne)kulturo.
Seveda so se nemudoma oglasili politični »ptički« tako z desne kot leve, iz celotne zgodbe pobrali, kar jim ustreza, in »začivkali« vsak na svojo stran. Zakonodaja je sicer povsem jasna. Alkoholu ni mesta v prostorih šole. Pika. Tudi religiozni obredi v prostorih javnih vrtcev in šol niso dovoljeni, kar narekuje tudi 7. člen Ustave, po katerem sta država in cerkev ločeni. Pika.
Pa vendar, gledano strogo po črki zakona, ali bokal vina na mizi za potrebe gledališke točke pomeni ponujanje alkohola? No, tudi če ne, je tu še vedno blagoslov kot religiozni obred. Prejšnji teden, na primer, je podoben dogodek povzročil vznemirjenje med nekaterimi starši v Kamniku. Tam so odprli novo šolo, ki jo je blagoslovil katoliški duhovnik. Vodstvo šole je dejalo, da se je za krajši blagoslov odločilo skladno z običaji lokalnega okolja. »Blagoslov šole sodi v enako kategorijo kot božič in velika noč,« je za komercialno televizijo pojasnila ravnateljica.
Blagoslovi so se sploh v zadnjih letih priplazili v vse pore družbenega življenja. Prav nič ni narobe, če duhovnik blagoslovi novo gasilsko vozilo, prostore nekega ljubiteljskega društva ali pa motoristom z blagoslovom zaželi srečno vožnjo. To je družba. Toda, kam potem sodijo blagoslovi cest, mostov, zdravstvenih domov? In kako je potemtakem s prisotnostjo duhovnikov v zaporih, vojski in še kakšni državni sferi?
Kaj pa če ustava in zakonodaja nista povsem jasno zapisani? Ste kdaj natančno prebrali, kaj pravi omenjeni 7. člen Ustave? Ima le dva stavka. Prvi pravi takole: Država in verske skupnosti so ločene. In drugi: Verske skupnosti so enakopravne; njihovo delovanje je svobodno. Kako to razumete? Kaj če bi na odprtje kakšne šole naslednjič, glede na vse večje število otrok drugih ver v naših šolah, povabili, na primer, muftija? Ali pa če bi v kakšni slovenski bolnišnici poleg bolnišnične kapelice odprli še muslimansko molilnico? Če so vse verske skupnosti enakopravne, bodo prej ali slej to predlagale, kot predlagajo ukinitev svinjine na šolskih jedilnikih.
Tudi 7. člen Ustave se očitno lahko bere na več načinov.
Iz aktualne tiskane številke Dolenjskega lista
Slika 1: Leskovško martinovanje, ko (še) ni bilo sporno. (Foto: arhiv DL)
Povezane objave
Ocene komentarjev