Izpostavljeno
Najbolj brano
Dolenjska
petek, 22. november 2024
17:00 Državno prvenstvo v športni gimnastiki, ŠD Leona Štuklja Novo mesto
18:00 Odprtje razstave Alenke Venišnik, Galerija Ulti Novo mesto
18:00 Odprtje razstave Peter in Borut Simič - dialog generacij, Dolenjski muzej Novo mesto
19:00 Komedija: Na zdravje, KKC Dolenjske Toplice
19:30 Tin Vodopivec: Elektro Banana, KCJT Novo mesto
VečBela krajina
petek, 22. november 2024
17:00 Predavanje Bogastvo orhidej (kukavičevk) Slovenije in Bele krajine, ZIK Črnomelj
18:00 Jesenske delavnice - ponovna uporaba tekstila, Vaško središče Osojnik
18:00 Osrednja slovesnost ob prazniku Občine Metlika, KD Metlika
19:00 Impro predstava "Morilec jaz, ti ali on?", KC Semič
19:00 Pogovor s Tomažem Miheličem o knjigi: To ni še ena knjiga o Caminu, Knjižnica Črnomelj
VečPosavje
petek, 22. november 2024
11:15 Predavanje dr. Luke Ilića: Čezmejni reformator: Istran Matija Vlačič Ilirik (Matthias Flacius Illyricus), Viteška dvorana Brežice
16:00 Prevzem vozila za gašenje in reševanje z višin, GD Sevnica
18:00 30 let DBV Katana, dvorana KS Globoko
18:30 Posvet - mladi in kultura, Mencingerjeva hiša Krško
19:00 Predstavitev jamarskih raziskav v Krškem hribovju, Zavod Svibna Brezovska Gora
Več12.11.2024 | 10:40 | M. Žnidaršič
Novo mesto - Dolenjska regija sodi po številu najdb neeksplodiranih ubojnih sredstev (NUS) in intervencij Državne enote za varstvo pred NUS (DEvNUS) v slovenski vrh. Kot pojasni Bojan Kopač, eden največjih slovenskih strokovnjakov, v vseh številkah sicer prednjači severnoprimorska regija z znanimi ostalinami v okviru soške fronte, sledi ji precej večja osrednja Slovenija s pridruženo Gorenjsko in nato Dolenjska, pod okrilje katere sodita tudi Posavje in Bela krajina.
Pripadnika DEvNUS Stjepan Romarić (na levi) in Srečko Švajger leta 2013 ob odstranitvi dveh izmed treh najdenih 50-kilogramskih nemških letalskih bomb v Češči vasi (Foto: DEvNUS)
Na našem koncu Slovenije večina NUS izhaja iz obdobja 2. svetovne vojne iz pehotnega bojevanja, obstreljevanja topništva in deloma tudi odmetavanj bomb z letali, navede Kopač, ki je o teh »nevidnih« spominih iz vojn na Dolenjskem pred kratkim predaval tudi v Dolenjskem muzeju ob razstavi »In (Novo) mesto? nemško bombardiranje. ruševine. obnova«. Tako kot na kočevsko-ribniškem območju je tudi tukaj večina ostankov iz obdobja roške ofenzive v letu 1942, deloma pa tudi nemških sredstev iz poznejšega obdobja vojne in po kapitulaciji Italije.
Na NUS v veliko primerih ljudje naletijo pri različnih aktivnostih v naravi – sprehodih, gobarjenju in nabiranju gozdnih sadežev, precej najdb pa je tudi pri prenovah ali podiranju starih objektov.
Kako ravnati ob najdbah?
Vsa pravila ravnanja z NUS govorijo, da se teh sredstev ne sme premikati, kaj šele odnesti s kraja, prevažati in nato hraniti v domačem okolju.
Dolenjska regija po številu najdb neeksplodiranih ubojnih sredstev (NUS) za severnoprimorsko in ljubljansko regijo – Večina NUS za našem koncu Slovenije iz 2. svetovne vojne – Če sumimo, da smo našli NUS, ga ne premikamo, pokličemo na 112 ali 113 – Ob prijavi dobrodošla tudi fotografija predmeta
Celoten članek lahko preberete v elektronski obliki Dolenjskega lista.
Slika 1: Pripadnika DEvNUS Stjepan Romarić (na levi) in Srečko Švajger leta 2013 ob odstranitvi dveh izmed treh najdenih 50-kilogramskih nemških letalskih bomb v Češči vasi (Foto: DEvNUS)
Povezane objave
Ocene komentarjev