Izpostavljeno
Najbolj brano
Dolenjska
sreda, 5. februar 2025
10:00 "Rastoča deklica" ob kulturnem prazniku, prostori DU Novo mesto
16:00 Kegljanje, 45. klubsko prvenstvo posamezno ženske Kegljaški klub Trebnje, Kegljišče Vodnjak Novo mesto
18:00 Odprtje otroške likovne razstave ''Zazreti v popolnost'', KC Škocjan
19:00 Košarka - Krka : GGD Šenčur, ŠD Leona Štuklja Novo mesto
19:30 Gledališko-glasbena satirična komedija za enega igralca in klavir "Kabaret", KCJT Novo mesto
VečBela krajina
sreda, 5. februar 2025
13:00 Bralno srečanje, DSO Črnomelj
17:00 Ura pravljic in ustvarjalna delavnica, Ljudska knjižnica Metlika
17:00 Beremo s tačkami, Knjižnica Črnomelj
četrtek, 6. februar 2025
17:00 Delavnica ročnih del, Krajevna knjižnica Semič
18:00 Recitiranje ob kulturnem prazniku, Knjižnica Črnomelj
VečPosavje
sreda, 5. februar 2025
16:00 50 let temeljev za nuklearko - zaključno vodstvo in delavnica Svet energije, avla KD Krško
17:00 Prireditev ob kulturnem prazniku, KD Dobova
18:00 Dobrodelni koncert ''Prijaznost ne pozna meja'', šolska telovadnica Tržišče
četrtek, 6. februar 2025
18:00 Osrednja občinska proslava ob kulturnem prazniku, Kulturna dvorana Sevnica
18:00 Slavnostna prireditev ob kulturnem prazniku s podelitvijo priznanj in odličij ZKD za leto 2024, Viteška dvorana Brežice
Več18.11.2016 | 15:00 | I. V.
Gorenje Ponikve - Inovativni kmet 2016 po izboru Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije in Zveze slovenske podeželske mladine je Toni Kukenberger iz Gorenjih Ponikev pri Trebnjem. Priznanje je dobil za razvoj prevoznega molzišč
Kot poroča Slovenska tiskovna agencija, je do ideje za prevozno molzišče prišel iz potrebe, saj njihova kmetija stoji sredi vasi, površine za pašo pa so oddaljene več sto metrov. "Pogoji za pašo so dobri, ni pa možno krav vsak dan pripeljati v hlev na molžo, zato je bilo treba pripeljati molžo na pašo," pravi Taoni Kukenberger. Prevozno molzišče je prikolica, ki je pripeta za traktor, ki jo zapeljejo do krav na paši. Tam gredo krave na prikolico, jih pomolzejo, mleko zberejo v sod in ga pripeljejo na hlajenje. Doma molzišče pripravijo na naslednjo molžo, to poteka poleti dvakrat dnevno, vsak dan. Kot je dodal, ga že čaka naslednji projekt, to bo sirarna, ki bo omogočila lažje delo in večji obseg pridelave.
Izbor je letos potekal že desetič, slovesno prireditev pa je gostil predsednik republike Borut Pahor v predsedniški palači. Ob tem je Pahor poudaril, da je treba razumeti in podpirati mlade na podeželju, še posebej inovativne mlade kmete. Prepričan je, da se v zadnjih letih krepi pomen samooskrbe in ohranjanja slovenske zemlje.
Za naziv inovativnega mladega kmeta se je letos potegovalo šest kandidatov. Poleg zmagovalca so sodelovali še Rok Šiftar iz Polane pri Murski Soboti, Boštjan Kosec iz Malega Brebrovnika pri Ivanjkovcih, Barbara Petrič iz Brezule pri Račah, Damjana Ostanek Heric iz Malih Pec pri Šentvidu pri Stični in Anže Legat iz Hraš pri Lescah.
Cilj izbora je odkrivati in spodbujati inovativnost pri mladih. KGZS in Zveza slovenske podeželske mladine s tekmovanjem širita in poglabljata znanje mladih nosilcev in nosilk kmetijskih gospodarstev, preverjata praktično usposobljenost mladih kmetic in kmetov ter jih spodbujata k nadaljnji inovativnosti. Namen tekmovanja je tudi popularizirati kmetijstvo in podeželje, spodbujati pozitivno tekmovalnost in druženje med mladimi.
Kot je novinarka Dolenjskega lista Janja Ambrožič pred tremi leti zapisala v članku ob predstavitvi Kukenbergerjeve kmetije, se je Toni, ko je leta 2011 diplomiral na oddelku za zootehniko Biotehniške fakultete v Ljubljani, odločil, da bo ostal na domači kmetiji. Priložnost je videl v registraciji dopolnilne dejavnosti, zato se je dobro strokovno podučil o predelavi mleka, za dejavnost uredil dva kletna prostora v hiši in kupil sirarski kotel. Vesel je, da je v srednji šoli, hodil je na biotehnično gimnazijo Grm, in na fakulteti dobil ogromno znanja iz mikrobiologije in kemije, poleg tega je med študijem izbral predmeta predelava mleka ter mlekarstvo, kar mu je zelo olajšalo delo, ko se je odločil, kaj bo delal. Izobraževal se je tudi v biotehniškem centru v Strahinju in na tečajih, ki jih organizira združenje sirarjev. Ker je tehnologija predelave zelo zahtevna, to delo opravlja sam, drugače pa mu ogromno pomaga oče Tone, pa tudi stari oče Tone še zelo energično poprime za delo, sploh v hlevu.
Slika 1: Toni Kukenberger v svoji sirarni (Foto: Janja Ambrožič)
Povezane objave
Ocene komentarjev