Zamudili so rok za odločanje o referendumu

Tudi če bi trebanjski svetniki hoteli podpreti predlog neodvisne demokratske liste (NDL) za referendum glede odlokov o ustanovitvi javnih zavodov in javnega podjetja v lasti treh občin, tega ne bi mogli storiti, je ugotovil Dušan Skerbiš (LDS), saj je potekel rok, v katerem bi morali o tem odločati (15 dni od sprejetja teh odlokov).
Veliko razprave se je kljub vsemu sukalo okoli te teme. Župan Alojzij Kastelic je pojasnil, zakaj jih še ni dal v objavo, meni namreč, da niso v skladu z zakonom o lokalni samoupravi in dogovorom o ureditvi premoženjsko pravnih razmerij med tremi občinami.
Kljub zadržkom župana in Jožeta Povšiča (NDL), so svetniki s prepričljivo večino (15 glasov) ponovno podprli te odloke, ki jih bo župan zdaj moral objaviti, ostala pa mu je še možnost, da pri ustavnem sodišču vloži zahtevo za oceno skladnosti teh odlokov z ustavo in zakonom.
Za Dolenjski list je Kastelic dejal, da še ne ve, ali bo storil še ta korak.
Zavrnili proračun
V.d. direktorja občinske uprave Rado Javornik je predstavil popravljeno različico proračuna za letošnje leto, ki so ga v primerjavi s prvim predlogom zmanjšali za 4,7 milijona evrov in zdaj znaša 21,3 milijonov (na odhodkovni strani).
Na ta račun so med drugim krajevnim skupnostim namenili le 1,5 milijona evrov (lani 2 milijona) in zmanjšali postavko za ureditev regijskega odlagališča CERO1 na vsega 100.000 evrov.
V imenu 14 svetnikov je Janez Slak (LDS) povedal, da takega proračuna ne bodo podprli, saj je v večini popolnoma enak kot prej.
"Skoraj nobene naše pripombe župan ni upošteval, gradivo je nekonsistenčno, za iste postavke se pojavljajo različni zneski, kar kaže na površnost," je še dejal Slak, ki se ni mogel načuditi, da je župan za tako malenkostne spremembe potreboval 6 tednov, ko pa bi lahko že en teden po prejšnji seji sklical novo, ponudil enako gradivo, ki bi ga svetniki zavrnili, a bi se v tem primeru lahko začela 15-dnevna javna razprava.
Javna razprava se bo tako začela šele zdaj, do naslednje obravnave na seji občinskega sveta pa se bodo sestali tudi odbori.
Slak je še omenil, da so hoteli županu prihraniti množico amandmajev, ki bi dobesedno raztrgali njegov predlog.
Kam z odpadki?
Ob razpravi, kdo naj vodi projekt CERO 1, župan je namreč predlagal, naj občinski svet za to delo pooblasti Komunalo Trebnje, se je pokazalo, v kakšnih težavah je trebanjska občina, saj bo Komunala Trebnje sredi julija izgubila okoljevarstveno dovoljenje za odlaganje na Globokem.
Za podaljšanje potrebujejo najmanj sortirnico, kar bi stalo okoli milijon evrov, pogovori s potencialnimi partnerji (občinami) o ustanovitvi regijskega odlagališča pa so še daleč od konkretnih projektov.
Slišati je bilo, da župan zdaj, ko se izteka čas, odgovornost za CERO 1 prelaga na komunalo. O tem predlogu niso glasovali, kajti župan lahko pooblasti kogar želi, so pa svetniki načeloma menili, da Komunala Trebnje ne more biti nosilec projekta.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se