Dolenjski list
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Slovenci porabimo 23 milijonov nagrobnih sveč letno


STA/M. K.
1. 11. 2011, 11.20
Posodobljeno
05. 12. 2011 · 08:51
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

grob_010.jpg
arhiv lokalno.si
Foto: arhiv lokalno.si
svece_pred_rotovzem.jpg
arhiv lokalno.si

V Sloveniji porabimo približno 23 milijonov ali 9000 ton nagrobnih sveč na leto, kažejo podatki družbe za ravnanje z odpadno embalažo Interseroh. Okoljsko ministrstvo letos poziva z osveščevalno akcijo Bi prižgali letos svečo manj? Slovenci smo namreč med največjimi porabniki sveč na svetu na prebivalca. Kot poudarjajo v Interserohu, so odpadne nagrobne sveče tudi koristna surovina, saj je kar 75,4 odstotka njihovih sestavnih materialov mogoče reciklirati. V sekundarne surovine je mogoče predelati vse tri glavne sestavine odpadnih nagrobnih sveč, in sicer ohišje iz plastike, ostanke parafina in kovinski pokrov.

Prvi korak celovitega ravnanja z odpadnimi nagrobnimi svečami predstavlja ločeno oddajanje in zbiranje odpadnih nagrobnih sveč na pokopališčih, grobiščih, ob spomenikih in na drugih javnih površinah (poročali smo, da je denimo na območju novomeške Komunale za to dobro poskrbljeno). Za nadaljnji okolju prijazen in celovit proces ravnanja z odpadnimi nagrobnimi svečami v Sloveniji pa so v družbi Interseroh vzpostavili skupni načrt ravnanja z odpadnimi nagrobnimi svečami. Vanj so vključeni večji slovenski proizvajalci in uvozniki nagrobnih sveč.

Po podatkih Agencije RS za okolje iz prejetih letnih poročil obeh nosilcev skupnih načrtov ravnanja z odpadnimi nagrobnimi svečami za leto 2010 je bilo zbranih 2360 ton odpadnih nagrobnih sveč, recikliranih pa jih je bilo le 823.165 kilogramov. Več je objavljeno na spletni strani www.svecamanj.si.

Ministrstvo za okolje je letos začelo z osveščevalno akcijo Bi prižgali letos svečo manj? Ob tem izpostavljajo, da je prednostna naloga celotne Evrope preprečevanje nastajanja odpadkov, spodbuditi pa želijo k razmisleku za manj prižiganja sveč.

Prednostna naloga celotne Evrope v ravnanju z odpadki je preprečevanje njihovega nastajanja, na drugem mestu pa je priprava odpadkov za ponovno uporabo, sledi recikliranje ter druga predelava, npr. energetska predelava, šele na zadnjem mestu je odlaganje.

Nad omenjeno akcijo pa je ogorčen David Jurkovič iz Svečarstva Jurkovič, ki je eden vodilnih proizvajalcev sveč v regiji. Meni, da akcija pomeni neposredno in konkretno selektivno oškodovanje določene panoge. Prepričan je, da ni več gora odpadnih sveč, saj da je za vse odpadne nagrobne sveče poskrbljeno s strokovno reciklažo.

grob_019.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.