Dolenjski list
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.
50 let sevniškega rokometa

Od gmajne do vzpona na slovenski rokometni Olimp


Besedilo in fotografije: P. P.
11. 1. 2009, 00.00
Posodobljeno
05. 02. 2009 · 12:21
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

sevniska_zlata_generacija.jpg
Sevniška zlata generacija

Leta 1958 je bila ustanovljena rokometna ekipa Sevnice, ki je delovala pod okriljem TVD Partizana. Igralci so sami zgradili "lešnato" igrišče na Gmajni (danes prostor za Taninom) in tam odigrali prvo tekmo z rokometno ekipo z Mirne. Sevničani so zmagali z rezultatom 15:14. Možje, ki so postavili temelje športu številka ena v sevniški občini so bili: Mitja Cimperšek, Edi Rauter, Boris Kozmernik, Dušan Flisek, Ivan Marc, Toni Dernovšek, Tomo Vačovnik, Franc Šunta, Toni Gabrič, Toni Koren, Franc Lipovšek, Drago Perc, Marjan in Ljubo Žumer, Miro Blaznik, Božo Zupančič in Janez Ostrovršnik.

Rokometni klub Sevnica je včeraj ob svojem zlatem jubileju - 50 -letnici neprekinjenega delovanja, pripravil celodnevni program praznovanja. V športni dvorani so se od dopoldneva do poznega popoldneva predstavile vse selekcije kluba, tudi Ženskega rokometnega kluba.

Zatem so na slavnostni skupščini Rokometnega kluba Sevnica v kulturni dvorani s krajšim dokumentarnim filmom predstavili kronologijo delovanja kluba, od prvih začetkov na igrišču na Gmajni ob Savi, pa do največjih uspehov kluba po uvrstitvi v republiško ligo in osvojitvi slovenskega prvenstva ter uvrstitvi v 2. zvezno ligo, ki so jih rokometaši zlate generacije sezone 1971/72 priborili na igrišču pred TVD Partizanom ob podpori številnih privržencev.

plakete_generaciji_1972.jpg
Plakete generaciji 1972

Spomnili pa so se tudi dosežkov mlajših generacij, ki so igrale že v športni dvorani pri sevniški osnovni šoli in so skušale nadaljevati tradicijo zlate generacije iz sedemdesetih let.

Na začetku skupščine je predsednik Goran Vurnek predlagal enominutni molk v spomin na prizadevna člana uprave RK Sevnica, sevniškega župana Kristijana Janca in podžupana Rudija Dobnika, ki sta tragično preminula 3. julija lani ob Zadnjem spustu po Savi pri HE Blanca.

legionarji_sevnice_in_njihiovi_naslednikijpg.jpg
Legionarji Sevnice in njihovi nasledniki

S plaketami so se zahvalili ekipam najboljših generacij. Prejela jo je "zlata generacija", ki je že prvo leto po uvrstitvi v republiško ligo osvojila naslov slovenskega prvaka. V tej zmagoviti postavi so leta 1972 igrali: Sirk, Možic, Perc, Filej, Svažič, Koprivnik, Štojs, Trbovc, Brežan, Simončič, Šilc, Bizjak in Šulc. Sevnica je bila takrat najmanjše mesto v bivši Jugoslaviji v tem rangu tekmovanja.

Plakete so podelili tudi generaciji, ki je priborila mesto v 1. B državni ligi (letnik 1995/96) in rokometašem sezone sezone 1996/97, s pomočjo katerih se je ekipa leto kasneje uspela uvrstiti v 1. A državno ligo.

generacija_1985.jpg
Generacija 1995

Plaketo za posebne dosežke so prejeli Miloš Dernovšek, Franc Ernestl, Joško Kovač, Matjaž Mlakar, Dušan Novšak, Roman Novšak, Edi Rauter, Borut Simončič, Janez Simončič, Miroslav Sirk, Franc Sotošek in Ljubo Žumer.

Posthumno so plakete podelili še: nekdanjemu županu in predsedniku rokometnega kluba Kristijanu Jancu, legendarnemu igralcu in trenerju Jožetu Šilcu, najuspešnejšemu sevniškemu rokometašu Stojanu Šumeju ter Jožetu Maurerju in Milanu Senici.

tone_tiselj_je_izrocil_virneku_plaketo_rk_ce_pivovarna_lasko.jpg
Tone Tiselj je izročil predsedniku RK Sevnica Vurneku plaketo RK Celje Pivovarna Laško.

Plaketo za življenjsko delo so izročili Dragi Bizjak, vdovi dolgoletnega predsednika TVD Partizana Sevnica, Draga Bizjaka, ki je kar 22 let vodil TVD Partizan . Tedaj in kasneje je bil rokometni klub daleč najpomembnejša sekcija TVD Partizana.

Plaketo za sponzorstvo so izročili sevniškim podjetjem Lisci, Kopitarni, Stillesu in Taninu, brez podpore katerih bi si težko zamislili uspehe sevniškega rokometa.

Ob jubileju so izdali tudi Zbornik 50 let rokometa v Sevnici. Predsednik Rokometnega kluba Sevnica, Goran Vurnek, je izrazil prepričanje, da bo sevniški rokomet še lahko krenil po poti uspehov, navkljub občasnim padcem, le, če bo užival enako podporo okolja, tudi gledalcev, kakršno so imeli predhodniki ob največjih uspehih. Ob ustreznem strokovnem delu, ki že znova kaže rezultate, računajo na ponovno uvrstitev v 1. B slovensko rokometno ligo.

dvorana_je_bila_polna_nekdanjih__se_aktivnih_rokometasev_in_gostov_.jpg
V dvorani so bili številni nekdanji in še aktivni rokometaši ter gostje.

Sevniškim rokometašem je čestital tudi sevniški župan Srečko Ocvirk in izročil klubu plaketo občine. Med številnimi gosti je bil tudi poslanec in radeški župan Matjaž Han. Žalostno pa je, da se Rokometna zveza Slovenija očitno požvižga na tako pomembne jubileje, saj ni bilo na slovesnosti nobenega predstavnika te zveze.

Na prireditvi je se je številnim zbranim predstavila tudi sevniška glasbena skupina Trio-K.

Po skupščini so se v športni dvorani v prijateljski tekmi pomerili člani sevniške zlate selekcije z zlatimi celjskimi Fejst pebi in se prijateljsko razšli z neodločenim izidom 14 : 14.

mlakar_in_sirk_dajeta_avtograme.jpg
Mlakar in Sirk dajeta avtograme.

Sinočnji program je zaključila tekma med obetavno sevniško člansko ekipo in Legionarji Sevnice. To so jo sestavljali sevniški igralci, ki so si poiskali debelejši kos kruha v drugih, prvoligaških slovenskih klubih. Legionarji, na čelu z reprezentantom Matjažem Mlakarjem, so bili le nekoliko premočan nasprotnik za mlado sevniško ekipo in so zmagali z 32 : 28.

Jubilej so rokometaši in gostje zaključili z druženjem v hotelu Ajdovec.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.