Dolenjski list
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Že dvanajstič
Čas branja 3 min.

Rekordno število pohodnikov po Slakovi poti


Helena Murgelj
12. 5. 2025, 08.10
Posodobljeno
10:20
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Društvo vinogradnikov Trška gora je v soboto, 10. maja, pripravilo tradicionalni pohod po Slakovi poti. Dvanajsti pohod je bil posvečen spominu na dolenjskega virtuoza na »frajtonarici« in legendo narodno zabavne glasbe Lojzeta Slaka.

slakova-pot, pohod, trska-gora
H. Murgelj
12. pohod po Slakovi poti je več kot uspel.

V lepem vremenu se je pred Centrom biotehnike in turizma na Sevnem zbralo rekordno število pohodnikov z vseh koncev Slovenije, še več kot lani, ko jih je bilo 1.300, na vrhu pa preko dva tisoč. Bilo je veliko pohodnikov s harmoniko in ostalimi instrumenti, tako da je bilo vzdušje izjemno.

slakova-pot, pohod, trska-gora
H. Murgelj
Izidor Čampa iz Nemške vasi pri Ribnici - fantovščina.

Na startu si je pohodnik, ki je prišel na pohod s harmoniko in zaigral vsaj eno Slakovo pesem, prislužil v dar spominsko majico Slakovega pohoda. Med takimi je bil tudi Izidor Čampa iz Nemške vasi pri Ribnici, ki je imel tu s svojimi prijatelji fantovščino, torej zdomar s krošnjo, v zakon pa bo stopil 7. junija Povedal je, da je star 30 let in je velik ljubitelj Slakove glasbe, ki jo posluša že 26 let.

Osem kilometrov dolga pot

slakova-pot, pohod, trska-gora
H. Murgelj
Program je povezoval Leopold Pungerčar, množico pohodnikov je nagovoril Marjan Lisac (na desni), predsednik trškogorskih vinogradnikov.

Pohodna pot je krožna, označena in nezahtevna ter dolga 8 kilometrov. Velik del poti poteka po gozdu. Pohodniki so se odpravili na pot po obronkih vinorodne Trške gore. Dobre volje in nasmejani so prihajali na vrh, kjer je bila malica.

Na vrhu, pri spomeniku Lojzeta Slaka, je potekal kulturni program, ki ga je tudi letos povezoval Leopold Pungerčar, Slakov nečak. Množica zbranih je prisluhnila ansamblu Glas. V uvodu so zapeli in zaigrali Srečno, mlada Slovenija. Vse zbrane sta pozdravila in nagovorila Marjan Lisac, predsednik trškogorskih vinogradnikov, ki je dejal, da take množice še ni pozdravil, ter novomeški podžupan Urban Kramar. Dejal je, da na Trški gori prenavljajo tudi zidanico Marjana Kozine, še ene velike glasbene legende.

Znane Slakove melodije

slakova-pot, pohod, trska-gora
H. Murgelj
12. pohod po Slakovi poti je več kot uspel.

Zbrani so zapeli Kekčevo pesem, katere besedilo je napisal Frane Milčinski, Marjan Kozina pa jo je uglasbil na Trški gori. Skrbno izbrane skladbe iz Lojzetove bogate glasbene dediščine so v izvedbi ansambla Glas pobožale marsikatero uho in srce.

Slišati je bilo mogoče Ej prijatelj, Poštar, Glas harmonike, V dolini tihi, Še vedno lepa si, Oj ta Fani od Litije, Po dekle, Krka sanjava in druge. Pesem Poštar je skupaj z ansamblom Glas zaigral Luka Starič, saj njegov oče prideluje v Slakovi zidanici odličen cviček. Mnogi so ob Lojzetovi glasbi tudi zaplesali.

slakova-pot, pohod, trska-gora
H. Murgelj
Soproga Ivanka Slak (na levi) in Lojzetovi sestri Kristina Rogelj in Jelka Živič.

Na Trški gori so bili prisotni tudi glasbenikova soproga Ivanka Slak ter Lojzetovi sestri Kristina Rogelj in Jelka Živič. Vse so med seboj zelo povezane, rade se udeležujejo pohoda in ponosne so na Slaka in njegovo glasbo. Organizator jima je izročil šopek rož.

Andrej Bergant zapel Čebelarja

slakova-pot, pohod, trska-gora
H. Murgelj
Leopold Pungerčar v pogovoru z Andrejem Bergantom.

Manjkal ni niti Andrej Bergant, edini še živeči ustanovni član zasedbe Fantov s Praprotna, z ženo Marto. V pogovoru z Leopoldom je Andrej povedal: »To so posebne ženske, ki se poročijo z muzikantom in zdržijo z njim več kot 60 let.«

pohod, slakova-pot, trska-gora
H. Murgelj
Z Andrejem Bergantom so se pohodniki radi fotografirali.

Ker so lani praznovali 60 let Slakove glasbe in 60 let Bergantovega zakona, je njegova žena dejala: »Izračunala sem, da te vsaj dve leti ni bilo doma, počakaj vsaj še dve leti, da bova praznovala 60-letnico zakona.« Andrej pravi: da je bilo ogromno užitkov, dobre volje in notranjega zadovoljstva, zelo se je vživel v te nastope na odrih, tako da ima še voljo in željo po petju in nastopih. Zapel je pesem Čebelar, ki jo pozna širša Slovenija in del sveta.

Mnogi pomolili v cerkvici

slakova-pot, pohod, trska-gora
H. Murgelj
Del ekipe Društva vinogradnikov Trška gora.

Lepo vreme, dobra volja in izjemno vzdušje, ki so ga Slakove pesmi, zapete iz številnih grl, še podkrepile, ni nikogar od obiskovalcev, pustilo ravnodušnega. Pohodniki so lahko vstopili v Marijino romarsko cerkev. Od tu so krenili še do Slakove, Verčkove in šolske zidanice Kmetijske šole Grm. Na pohodu je bilo več postojank s prigrizki in pijačo. Prijetno potovanje po obronkih Trške gore so zaključili s kosilom in revijo harmonikarskih skupin in orkestrov v Centru biotehnike in turizma. Pohodniki so si obljubili, da se ponovno srečajo na 13. pohodu, 9. maja prihodnje leto.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.