Predstavili prvi strokovni zbornik o slovenski osamosvojitveni vojni


V Dolenjskem muzeju v Novem mestu so ob sodelovanju Vojaškega muzeja Slovenske vojske sinoči predstavili monografijo Vojaška obramba Slovenije 1990-1991. Gre za monografsko delo o slovenskih vojakih, Slovenski vojski in veteranih vojne za ohranitev suverenosti komaj nastale države, je povedal urednik omenjene knjižne izdaje Tomaž Kladnik.
Po Kladnikovih besedah so v Zvezi slovenskih častnikov, Zvezi veteranov vojne za Slovenijo in Vojaškem muzeju Slovenske vojske želeli 20. obletnico slovenske države zaznamovati s prvo znanstveno monografijo o vojaškem vidiku obrambe njene suverenosti.
Izdali so jo v okviru knjižne zbirke Slovenska vojaška zgodovina, v projektu, ki so ga zastavili pred štirimi leti, pa so zbrali dokumente, pričevanja, fotografije, številno znanstveno in spominsko literaturo ter vse povezali in zgodovinsko ovrednotili, je nadaljeval urednik.
Kot je dodal, je bila v času osamosvojitvene vojne še nastajajoča Slovenska vojska dobro usposobljena in oborožena, visoko motivirana ter odločena, da obrani svojo državo.
Pripadnost in vrednote vsakega naroda - ter s tem tudi vojske - pa se ohranjajo in negujejo z ustreznim vrednotenjem ter spoštovanjem nacionalne preteklosti, predvsem tiste, ki zaznamuje vzpostavljanje njene državnosti, je še povedal Kladnik.
Predstavitve se je udeležil tudi nekdanji poveljnik 2. pokrajinskega štaba Teritorialne obrambe Dolenjske, generalpodpolkovnik v pokoju Albin Gutman, ki je dejal, da so tovrstno monografijo dolgo pričakovali.
V letih po osamosvojitveni vojni je sicer veljalo prepričanje, da se njenih dogodkov - "podobno kot partizanščine" - ne sme preveč poveličevati, rezultat tega pa je bil, da je bilo v zadnjih dveh desetletjih o njej napisano relativno malo, je pojasnil.
To sedaj popravlja omenjena knjiga, ki na celovit način prikazuje, vse tisto, kar se je med letoma 1991 in 1992 dogajalo v Sloveniji. Knjiga dokumentira prispevke vseh pokrajinskih štabov Teritorialne obrambe in 1. brigade oziroma takratne 30. razvojne skupine ter opisuje tudi nasprotno jugoslovansko armado, je nadaljeval.
Knjiga bo tudi temelj kasnejših preučevanj, čeprav so jo pisali zgodovinarji, pa to še ni zgodovina. Zanjo bo potrebno bolj določno obdelati vprašanja, ki so v njej že zastavljena, kljub temu pa je izredno zadovoljen, da je knjiga izšla, je še povedal Gutman.
Monografija Vojaška obramba Slovenije 1990-1991 je sad večletnega dela skupine dvanajstih avtorjev, zgodovinarjev in raziskovalcev. Razdeljena je v 14 poglavij z dodanim povzetkom v angleškem jeziku in obsega 576 strani. V nakladi 500 izvodov so jo izdali pri založbi Defensor.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se