V Osilnici 26. Študentska delovna brigada ŠOUM
V občini Osilnica poteka 26. Študentska delovna brigada, eden največjih prostovoljskih projektov mladih v Sloveniji, ki ga organizira Študentska organizacija Univerze v Mariboru (ŠOUM). 50 študentov in drugih prostovoljcev bo opravljalo obnovitvena in druga dela na več kot desetih lokacijah v občini, je povedal Dejan Spital iz ŠOUM.

Brigada, ki jo ŠOUM neprekinjeno izvaja od leta 1999, je prvič gostovala v Osilnici že leta 2002. "Letos se prvič v zgodovini projekta vračamo na eno od preteklih prizorišč. Veseli nas, da so predstavniki Občine Osilnica prepoznali vrednost prostovoljskega dela mladih, ki bo tudi tokrat pustilo trajen pečat," je dodal Spital.
V sklopu delovne akcije bodo prostovoljci obnavljali lesen paviljon, mostove, pomol, koše za smeti ter mizice in klopi ob cestah, obrezovali bodo drevesa na poti na Sv. Ano in markirali planinske poti v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije. Med nalogami so tudi čiščenje poti do plezališča, izkopavanje invazivnih rastlinskih vrst in obnova mostu čez potok Belica. Prav tako bodo pomagali starejšim domačinom pri vsakodnevnih opravilih, kot so priprava drv, beljenje prostorov in praznjenje garaž.

"Z brigado ohranjamo zavest o pomembnosti prostovoljstva med mladimi. To ni le fizično delo - tukaj se spletajo prijateljstva, rojevajo izkušnje in ustvarjajo skupnosti, ki trajajo tudi po koncu projekta," meni predsednica ŠOUM Zala Urbanija.
Udeleženci so razdeljeni v skupine in vsak dan po zajtrku odhajajo na delovišča, kjer delajo med 8. in 15. uro. V popoldanskem času zanje organizirajo kulturne in družabne aktivnosti. Vsi prostovoljci spijo v šotorih, ki jih je postavila organizacijska ekipa, vključno z velikim štabnim šotorom Slovenske vojske, ki služi kot skupni prostor za obroke in druženje. Brigada bo potekala do sobote, 26. julija.
Stroške projekta večinoma krije ŠOUM, delno pa tudi Občina Osilnica. "Hrana je največji strošek, a z dobro organizacijo in podporo lokalnega okolja vedno uspemo zagotoviti vse potrebno za izvedbo," je pojasnil Spital.

Osilnica, najmanjša občina po številu prebivalcev v Sloveniji, ima 19 naselij in na kvadratnem kilometru živi le deset prebivalcev. Kljub majhnosti je znana po bogati naravni in kulturni dediščini ter simbolnem kipu Petra Klepca, ki ga bodo letos prostovoljci tudi očistili in obnovili.
Od prve brigade v Bovcu leta 1999, ki je bila namenjena odpravljanju posledic potresa, je v projektu sodelovalo več kot 1350 študentov, skupaj pa so opravili že več kot 75.000 prostovoljnih ur. Projekt se je v zadnjih dveh desetletjih zasidral kot eden ključnih stebrov študentskega prostovoljstva v Sloveniji.
"Tudi v času, ko se zdi, da je vse podvrženo ekonomskim koristim, je pomembno, da mladim pokažemo, kako dragoceno je nesebično pomagati sočloveku, brez pričakovanja nagrade. Prav to je duh študentske delovne brigade," je zaključil Spital.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se