Dolenjski list
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Tradicionalni poklici in obrti na Dolenjskem nekoč in danes


Besedilo in foto: L. Markelj
16. 10. 2014, 12.15
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

dedisc01.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
DEDISC01
dedisc31.jpg

Sinoči so v OŠ Drska povabili na odprtje razstave Tradicionalni poklici in obrti na Dolenjskem nekoč in danes, ki so jo pripravili ob 12. rojstnem dnevu šole, ter z njo obeležili tudi nedavni Teden kulturne dediščine.

dedisc18_0001.jpg
Simona Lešnjak z enim od starih predmetov - za kaj so ga nekoč uporabljali, so ugibali kar obiskovalci. Se vam kaj svita? To je lovski stolček, ki je služil tudi kot pohodna palica.

V projektu, ki je na šoli potekal od začetka šolskega leta, so v različnih dejavnostih sodelovali vsi učenci, najbolj pa so se izkazali iz druge triade. Skupaj so zbrali preko sto starih predmetov in okrog petdeset fotografij, ki se dotikajo različnih tradicionalnih poklicev in obrti, razvitih zlasti na našem območju: kovaštva, lesarstva (rezbarstvo), pletarstva, oglarstva in železarstva. Velik pečat je razstavi, ki so jo pripravili v učilnici A 12 v spodnjih prostorih šole, pustil tehnični dan na Gorjancih (oglarstvo) ter obisk Železo livarskega muzeja na Dvoru.

Kulturna dediščina so dokazi človekove kulture, njeno ohranjanje mora biti zaradi kulturne, znanstvene in splošne človeške vrednosti tudi v družbenem interesu. Dediščina posreduje znanje in izkušnje preteklih obdobij, krepi narodno samobitnost. Ne smemo dopustiti, da bi nam sodobnost vzela duha človečnosti, nas popolnoma robotizirala, zato moramo mladim približati našo dediščino, so bili poudarki v nagovoru ravnateljice OŠ Drska Nevenke Kulovec.

dedisc24_0001.jpg
Zahvala ravnateljice Nevenke Kulovec sodelujočim obrtnikom.

Kot je na prireditvi povedala vodja projekta Simona Lešnjak, so želeli z razstavo otrokom približati našo kulturno dediščino, ki tvori našo samobitnost, saj brez poznavanja preteklosti ne moremo graditi prave prihodnosti. Z ohranjanjem dediščine je povezano tudi ohranjanje domoljubja, za kar se bodo na šoli trudili še naprej. Za pomoč pri projektu se je zahvalila učencem, kolegom v šoli, zunanjim sodelavcem in vsem, brez katerih razstava ne bi bila tako zanimiva.

Prireditve, ki so jo z glasbo, petjem in plesom popestrili učenci šole, so se udeležili tudi trije okoliški mojstri domače obrti: Miha Burger, ki je predstavil pletarsko dejavnost, Rudi Sever, ki je spregovoril o kovaštvu, in rezbar Sandi Čop. Obiskovalci so lahko ob ogledu razstave poskusili tudi nekaj naših tradicionalnih dobrot, kot je npr. orehova potica, ipd.

Razstava bo v šoli na ogled do 15. decembra, velja si jo ogledati!


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.