Dolenjski list
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Svet kulturnika Janeza Gartnarja


J. S.
4. 11. 2016, 12.50
Posodobljeno
13:20
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

odprtje_razstave__001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Odprtje razstave_ 001
odprtje_razstave__002.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
V trebanjski Galeriji likovnih samorastnikov so odprli razstavo z naslovom Svet kulturnika Janeza Gartnarja. (Foto: J. S.)
odprtje_razstave__017.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Na ogled so postavili 47 del 35 avtorjev pa tudi voščilnice, fotografije in članke, ki obiskovalcem približajo dejavnost in vztrajnost Janeza Gartnarja.
odprtje_razstave__008.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Posebnost tokratne razstave je model dnevnega prostora Janeza Gartnarja.

V trebanjski Galeriji likovnih samorastnikov so sinoči odprli razstavo z naslovom Svet kulturnika Janeza Gartnerja, na kateri je predstavljen izbor likovnih del iz njegove zbirke skupaj s pestrim dokumentarnim materialom. »Z razstavljenimi deli, dokumentarnim gradivom in modelom dnevne sobe Janeza Gartnerja smo ga želeli obiskovalcem približati kot spretnega organizatorja, kulturnika in ljubitelja umetnostni ter razkriti delček sveta, v katerem je živel,« je dejala trebanjska kustosinja in avtorica razstave Andrejka Vabič Nose. Odprtje razstave je bilo hkrati uvod v dogajanje ob jubilejnem letu 2017, ko bo mednarodni tabor likovnih samorastnikov v Trebnjem praznoval 50. obletnico delovanja.

Janez Gartnar je bil sodnik, delavec v kulturi in dolgoletni predsednik upravnega odbora tabora, ki je zaznamoval okolje s svojo odločnostjo, prodornostjo in sposobnostjo združevanja različnih posameznikov v skupnem cilju – izboljšanju kulturne podobe domačih krajev. »Njegovo največje delo in neprecenljiv dar lokalnemu okolju pa sta bila zagotovo tabor in Galerija likovnih samorastnikov s pestro in obsežno zbirko. V času njegovega vodenja sta galerija in tabor vzpostavila dragocene mednarodne stike z umetniki, kritiki, novinarji, galerijami in muzeji ter izvedla mnogo odmevnih dogodkov in razstav tako v Sloveniji in po območju bivše Jugoslavije kakor tudi v tujini,« je včeraj dejala Patricija Pavlič, direktorica trebanjskega CIK-a, pod čigar okriljem deluje tudi tukajšnja galerija.

Na razstavi, ki bo na ogled do 22. januarja prihodnje leto, si obiskovalci lahko ogledajo 47 del 35 avtorjev pa tudi voščilnice, fotografije in članke, ki jim približajo dejavnost in vztrajnost Janeza Gartnarja, ki je bil gonilna sila tukajšnjega mednarodnega tabora več kot štiri desetletja. Razstava vključuje dela prepoznavnih umetnikov iz Trebnjega, od Olge Kolar, Sandija Leskovca, Viktorja Magyarja in Staneta Novaka do Lucijana Reščiča, hkrati pa so razstavljeni vrhunski tuji umetniki, vključno z Josipom Generaličem, Emerikom Feješem, Ivanom Rabuzinom, Ivanom Lackovićem Croato in drugimi.

S tako raznolikimi avtorji je razstava tudi motivno in v prikazu likovnih tehnik zelo pestra – portretne upodobitve Janeza Gartnarja se prepletajo s krajinami, z žanrskimi prizori in s tihožitji, olja na steklu stojijo ob oljih na papirju, risbah in grafikah, je v katalogu, ki spremlja razstavo, zapisali Vabič Nosetova. Razstava vključuje tudi fotografsko gradivo in članke, ki Janeza Gartnarja prikažejo kot organizatorja in animatorja, ki je prispeval h kulturnemu prebujanju kraja.

Posebnost tokratne razstave pa je model dnevnega prostora Janeza Gartnarja, s katerim so želeli obiskovalcem približati delček njegovega življenja. »S pomočjo arhivskih fotografij smo na eni od sten obnovili postavitev del. Uporabili smo izbrana originalna dela, manjkajoče slike pa ponazorili z belimi ploščami. S pohištvom smo ponazorili življenje v trebanjskem stanovanju in obiskovalcem ponudili priložnost, da za trenutek podoživijo utrinke v življenju trebanjskega kulturnika,« je še dejala Vabič Nosetova.

»Janez Gartnar je bil štiri desetletja srce in motor razvoja in obstoja tabora in Galerije likovnih samorastnikov v Trebnjem,« je včeraj med drugim še poudarila Pavličeva. Tako ni naključje, da v Trebnjem praznovanje jubilejnega leta začenjajo prav z razstavo likovnih del iz njegove zbirke. Prihodnje leto, ko bo potekal že 50. mednarodni tabor likovnih samorastnikov, bodo jubileju posvetili celoten razstavni in spremljajoči program. Februarja tako pripravljajo pregledno razstavo od začetkov tabora pa do danes, maja bodo predstavili vrhunce trebanjske zbirke, junija bo potekal jubilejni tabor, v jeseni pa se obeta še razstava s pogledom v prihodnost naive. »Trebanjski tabor ter številne razstave in drugi kulturni dogodki so galeriji omogočili, da je razvila izjemno zbirko in postala stičišče kulture, prostor, kjer se prepletajo različne umetnosti, hkrati pa je tudi sooblikovalka identitete kraja in kulturnega duha,« je o pomenu ene največjih mednarodnih zbirk naivne umetnosti v Sloveniji in tudi po svetu še povedala Pavličeva.

Na včerajšnjem odprtju razstave je sicer spomine na Janeza Gartnarja obujala slikarka in večkratna udeleženka trebanjskega tabora Irena Polanec, slovesno pa jo je odprl župan občine Mokronog-Trebelno Anton Maver. Glasbeni program je pripravil Trio Glasbene šole Trebnje.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.