Romsko izročilo zaživelo na delavnicah


Romsko društvo Romano veseli je v četrtek pripravilo delavnico Romska moda in tradicija. Člani in članice društva ter člani projektne skupine Eko-etno romska moda so preizkušali šivalne stroje, raziskovali stare romske običaje in obudili tradicijo starega romskega elementa oblačenja, ki se mu reče »bojke«.
Na delavnici so izdelovali tudi rože iz ekoloških materialov – rabljenega tekstila, čipk, iz rabljenih oblačil in drugih dodatkov. »Je neka povezava z rabljenimi oblačili,« pove udeleženka delavnice Meti. Mlajši udeleženki Anja in Šanin sta povedali, da je bilo na delavnici zelo zanimivo, saj nikoli prej nista vedeli, da obstajajo bojke in sta na delavnici prvič slišali zanje.
Delavnica projekta Eko-etno romska moda na Rozmanovi 30 je sedaj bogatejša za tri šivalne stroje, ki niso čisto novi, vendar jih je izkušena mojstrica, gospa Meti pospremila na pot uspeha: »Potrebno jih je namazati, spolirati, jih negovati, uporabiti nekaj intuicije in bodo dali čudovite rezultate.«
Delavnice bodo potekale tudi v prihodnje, namen pa je ustvariti novo modo, ki izhaja iz romske tradicije. »Zelo sem vesela, da smo našim mladim danes pokazali, kaj so bojke in kako se to dela. Naše babice so jih delale iz starih cunj in odpadnega materiala, da jih ni zeblo v noge, obuli pa so jih navadno v galoše. Naredili bomo modernejše bojke in to bo neka nova moda,« je povedala Milena Tudija, predsednica Romano Veseli, ki je organiziralo delavnico.
Romsko društvo Romano Veseli skupaj s partnerji v okviru projekta Eko-etno romska moda, vzpostavlja socialno podjetje, ki bo ustvarjalo modo in zaposlovalo druge t. im. ranljive skupine. Projekt je sofinanciran s sredstvi Norveškega finančnega mehanizma in EGP.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se