Odprli Slovensko pisateljsko pot

##IMAGE-3342829##
Župan Velikih Lašč Anton Zakrajšek in pisatelj Ivo Svetina sta ob Trubarjevem dnevu na Rašici odkrila spominsko tablo Slovenska pisateljska pot.
Slovenska pisateljska pot je rastoč projekt Društva pisateljev Slovenije, ki oživlja in predstavlja literarno dediščino. Njegov osrednji del je označena pot, ki povezuje rojstne domačije in hiše, v katerih so živeli in ustvarjali slovenski pesniki in pisatelji. Lahko je pot za izvajanje učnih vsebin ali pot kulturnega turizma, projekt pa ob pomoči partnerjev razvija tudi bogate spremne vsebine in gradiva, kot so: knjižni vodnik, multimedijski spletni portal, interpretacijske table, sodobne učne vsebine za najmlajše ter živi kulturni dogodki, v katerih se ob spominskih obletnicah srečujeta tradicija in sodobnost.
»Slovenska pisateljska pot je pot, ki vabi k ponovnemu potovanju od zibke do groba življenja slovenskih najsijajnejših duhov – celo tja, kjer rojstne hiše pisateljev ne stojijo več, ker jih je oblast, vedno prestrašena od naše nežne moči, porušila,« je ob otvoritvi spominske table povedal Svetina. Ob dejstvu, da je vse več pisateljev in pesnikov, ki so se rodili staršem živečim v stanovanjih blokih, stolpnicah in spalnih naseljih, se je vprašal, kako naj označijo njihove rojstne kraje. »Slaviti naše dede in očete je prav, a ne smemo pozabiti nase. Nekaj moramo storiti tudi sami zase, saj kdo pa bo, če ne bomo mi sami,« je dejal.
»Bodimo ponosni na dediščino našega velikega rojaka,« pa je dejal Zakrajšek o leta 1508 na Rašici pri Velikih Laščah rojenem Primožu Trubarju. Poudaril je, da bi moral Trubarjevo domačijo obiskati vsak slovenski osnovnošolec in dijak, ter z obžalovanjem ugotavljal, da nobena aktualna politika do sedaj ni zmogla toliko poguma, da bi dala jasna navodila, kje se je začel slovenski narod preko svojega jezika, preko svoje identitete.
Med mnoštvom dogodkov, ki so se v soboto odvili v velikolaški občini v okviru celodnevne konvencije oziroma srečanja pod naslovom Trubarjev dan ali Dom v jeziku, ki sta ga pripravila Društvo slovenskih pisateljev in Javni zavod Trubarjevi kraji, so predstavili tudi oktobra lani odkrit drugi ohranjen izvod Trubarjeve Cerkovne ordninge iz leta 1564, ki je prvo pravno besedilo v slovenščini, prisluhnili literarnemu večeru in koncertu ter odprli razstavo.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se