Narisano V spomin, Lamutova razstava v razstavi


Plod skupne ideje in sodelovanja Dolenjskega muzeja in Dolenjskega lista je razstava, ki jo bodo jutri ob mednarodnem dnevu muzejev odprli v Jakčevem domu Dolenjskega muzeja v Novem mestu. V okviru razstave ob stoletnici rojstva slikarja Vladimirja Lamuta se je namreč nekoliko nepričakovano rodila razstava risb in slik, ki jih je znameniti novomeški slikar narisal v spominske knjige svojih učencev in učenk.
Jakčev dom je bil premajhen za vse, ki so sredi decembra prišli na odprtje razstave ob stoletnici rojstva slikarja Vladimirja Lamuta. Čeprav bo od njegove smrti marca minilo že 54 let, se ga mnogi še živo spominjajo in marsikatera njegova učenka še hrani spominsko knjigo, v katero ji je umetnik za spomin čez dve strani naslikal sliko, marsikdo ima doma svoj portret, ki mu ga je narisal Lamut, ali pa sliko, ki mu jo je s posvetilom podaril ob neki priložnosti, kdo drug pa ima shranjen le košček papirja, na katerega je Lamut kaj na hitro skiciral in potem to nekomu dal, ali pa svojo risbo, ki mu jo je profesor "popravil".
Predvidevali smo, da se je, glede na to, kako produktiven je bil Lamut in kako rad je imel Novo mesto in meščane, takih predmetov po novomeških domovih ohranilo še veliko. Ob odprtju neke druge razstave je med pogovorom med sodelavkama Dolenjskega muzeja Jasno Kocuvan in Ivico Križ ter spodaj podpisanim novinarjem Dolenjskega lista padla ideja, da bi združili moči in poskusili zbrati čim več takih Lamutovih del in jih Novomeščanom predstaviti na posebni razstavi.
"Dve njegovi nekdanji učenki sta svoji spominski knjigi, kamor jima je nekaj naslikal, prinesli že na odprtje razstave ob stoletnici njegovega rojstva. Precej ljudi je tedaj pripovedovalo, kako jim je Lamut kaj naslikal ob neki priložnosti ali kako jim je podaril kako svoje delo. Mnogi so se nam oglasili tudi kasneje. Someščani in sploh njegovi nekdanji učenci ga imajo v lepem spominu in vedo precej povedati o njem, hvalijo ga kot osebnost in tudi kot profesorja. Bil je zelo dostopen, pripravljen pomagati, vzpodbujal je ustvarjalnost v vsakem, tudi če ni bil nadarjen," je ob pozivu Novomeščanom, naj take "spomine" prispevajo za posebno razstavo, povedala Jasna Kocuvan, umetnostna zgodovinarka in kustosinja v Dolenjskem muzeju oziroma natančneje v Jakčevem domu.
Odziv je bil dober in v muzeju so zbrali dovolj del za razstavo, ki jo bodo odprli jutri ob 19. uri, na ogled pa bo do 20. junija.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se