Mjuzikl Rok Kurent



V petek, 16. novembra, smo si dijaki ETrŠ Brežice v Kulturnem domu Krško ogledali mjuzikl Rok Kurent, politično burko, kulturni protest v izvedbi Simfoničnega orkestra glasbene šole Krško. Rok Kurent je »simfo-rock« glasbena zgodba s sodobno in aktualno družbeno tematiko, po motivih novele Kurent, pisatelja Ivana Cankarja.
Kurent je umetnik, glasbenik, ki se preživlja z nastopanjem na ulici. Ima glasbeno skupino, v kateri poje in igra kitaro ter si želi posneti svojo CD-ploščo. Njegova pesem, ki jo poje na ulici, pritegne dr. Janeta Strela, kandidata za župana in njegovo tajnico Urbano Volk. Izkaže se, da ima čudežne lastnosti, saj imajo ljudje njegovo glasbo radi. Glasbenik Kurent sprejme povabilo pokrovitelja dr. Strela, ker ima težave z birokracijo za snemanje CD-ja.
Kurent na bližajočih volitvah nastopa za dr. Strela. Med kampanjo se Rok in Vlada, hčerka dr. Janeta Strela (ker ji ime ni všeč, se pri osemnajstih preimenuje v Jutro), zaljubita. Dr. Strelu in tajnici Urbani to ni všeč, saj ima Jutra že moža, ki ga ne ljubi. Volitve se bližajo h koncu. Dr. Strel ni zadovoljen s Kurentovo glasbo, njegovim delom in njegovo priljubljenostjo med ljudmi. Zgodi se preobrat. Ljudje bolj uživajo v Kurentovi glasbi kot v predvolilnem programu dr. Strela. Do največjega zapleta pa pride, ko volivci želijo, da bi Rok postal župan. Takrat se dr. Strel odloči, da ga mora ubiti. Umor prepusti Urbani, ki nalogo izpelje popolno. Zgodba se zaključi s tem, da Jutra od žalosti pobegne v Indijo, volivci pa žalujejo za Rokom.
Srednja Ekonomska in trgovska šola Brežice se mora tudi pohvaliti, da v muzikalu nastopata profesorica psihologije Barbara Smolej Fritz, ki v orkestru igra violino in naša bivša dijakinja Tadeja Molan, v vlogi Vlade in Jutre.
Po predstavi smo se dijakinje Laura, Tjaša in Špela pogovarjale z glavnimi igralci: Petrom Dirnbekom, Matjažem Breznikom, Nino Berger, s skladateljem Dejanom Učkarjem in avtorjem besedil Matjažem Pikalom. Objavljamo nekaj utrinkov iz pogovora z igralci mjuzikla.
Kako je nastala ideja za muzikal Rok Kurent?
Dejan Učkar: Z idejo muzikala smo začeli že pred dvema letoma. Pravzaprav si ga je zaželel naš ravnatelj. Na njegovo pobudo sem napisal glasbo, na časopisni razpis pa se je javil Matjaž, ki je napisal besedila pesmi. Za igralce smo naredili avdicije januarja lani.
Kako je nastalo sodelovanje Petra Dirnbeka z Glasbeno šolo Krško?
Peter Dirnbek: Moje sodelovanje z Glasbeno šolo Krško se je začelo že leta 2003, ko smo delali Vražje dekle. Takrat je ravnatelj obljubil, da bomo tako predstavo ponovili. Tako se je sodelovanje nadaljevalo z mjuziklom Rok Kurent.
Ali so člani orkestra in zbora učenci Glasbene šole Krško?
Dejan Učkar: Ja, vsi so nekako povezani z njo, so učenci, profesorji, nekdanji in bivši varovanci …
Mjuzikl nas je zelo navdušil z vsebino, ker je na zabaven in nam zanimiv način predstavil črno plat politike, in izjemno glasbo. Orkester, zbor in igralci so več kot odlično opravili svojo vlogo, pesmi pa so imele bogato sporočilnost. Še posebej nam je bilo všeč, da smo po predstavi lahko spoznale ustvarjalce mjuzikla in se z njimi pogovorile. Ob tem bi se jim rade zahvalile, da so z nami tako prijazno delili svoj čas in dragocene izkušnje.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se