Dolenjski list
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Le nekakšen umetniški dogodek


I. Vidmar
13. 10. 2016, 09.05
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

igor_pape___razstava_v_kmj___001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Igor PapeĹľ razstava v KMJ - 001
igor_pape___razstava_v_kmj___011.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Igor Papež je ob tej priložnosti predstavil

Projekt skupine štirih slikarjev, ki so štiri tedne skupaj s prostovoljci iz zavoda Zora sodelovali v projektu Trg za skupnost, je z odprtjem razstave v nedokončanem pokritem atriju novomeške knjižnice zaključil vodja projekta, akademski slikar in industrijski oblikovalec Igor Papež. Ob tej priložnosti je predstavil svojo ustvarjalno pot od predakademskega obdobja pa vse do zadnjih let, ki jih je posvetil manj umetniškemu oblikovanju predmetov in sejemskih postavitev, v pogovoru z Alenko Murgelj pa je razmišljal tudi o položaju umetnosti v razmerju do provokativnosti, estetike in ustvarjalnosti na področju ekonomije in reklame.

"Na žalost dovoljenja, da bi naše protireklame razstavljali na javnih mestih, kjer gre vsak dan mimo veliko ljudi, nismo dobili, tako da se je iz vsega skupaj izcimil nekakšen umetniški dogodek, ki svojega namena ni dosegel," meni Papež.

S svojimi figurami, s katerimi prikazuje oblike prostovoljnega suženjstva sodobnega človeka v razmerju z nakupovanjem, modo, avtomobilom, telefonom, hitro prehrano in ne nazadnje tudi denarjem, želi provocirati, a je pri tem precej skeptičen: "Gre za individualizem, za osamljenega človeka, ki si z nakupovanjem prostovoljno sam plačuje samico. Kar zadeva provociranje in umetnost, moram reči, da smo umetniki izgubili možnost provociranja, saj se na primer vse slike, ki jih tukaj vidite, po provokativnosti skrijejo v primerjavi z reklamo, ki sem jo gledal na Youtubu, ko je predstavnik Monsanta zagovarjal svojo etično vlogo v prehranjevalni verigi. Tudi kar zadeva fikcijo, so umetnike ekonomisti že krepko presegli, pa tudi po estetski plati so danes nekatere reklame neverjetno dobro narejene, saj tudi pri njihovem nastajanju sodelujejo vrhunski ustvarjalci. Tako mislim, da je vloga umetnosti danes konservativna, v ohranjanju človeškega. S tega vidika je projekt, ki smo se ga lotili, v bistvu donkihotovski boj z mlini na veter," meni Papež.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.