"Hudičevi vozli" na kozolcu


V okviru projekta Kozolec Javornik bodo v petek odprli drugo razstavo. Gre za razstavo »Lesene mojstrovine/cimermanski vozli-sestavljanke«, ki bo en mesec na ogled na kozolcu gostilne Javornik v Rakovniku pri Šentrupertu.
»S projektom Kozolec Javornik želimo javnosti predstaviti rokodelce, umetnike, raziskovalce ter druge, ki skrbijo za dediščino na različnih področjih. Namen projekta je najširšo javnost izobraževati o dediščini, jo približati najrazličnejšim ciljnim skupinam ter pokazati kot zanimivo in uporabno v vsakdanjem načinu življenja ljudi,« je ob napovedi razstave zapisala Alenka Lamovšek, univ. dipl. etn. in kult. antr.
Razstava lesenih sestavljank Janeza Goloba je njegova druga samostojna razstava, prvič se je predstavil v letu 2009 na Jurjevi domačiji. Za to priložnost je pripravil serijo sedemdesetih različnih sistemov tovrstnih sestavljank, vendar pravi, da jih obstaja še veliko več. Obiskovalci se bodo lahko tudi preizkusili v spretnosti sestavljanja.
Zakaj sestavljanke na kozolcu? »Kozolec kot naprava za sušenje sena je hkrati tudi mojstrovina posameznega izdelovalca, morda njegova izkaznica, podal je svoje znanje v izdelek in na Slovenskem oblikuje kulturno krajino. Na nek način je velika lesena sestavljanka, za katero je potrebna vrsta rokodelskih znanj. Tudi sestavljanke, s katerimi se predstavlja Janez Golob, so mojstrovina. Za nekatere svoje izdelke je pridobil certifikat kakovostnega izdelka domače in umetnostne obrti,« pojasnjuje Lamovškova in dodaja: »Igre in igrače ves čas spremljajo človeka in so se skozi stoletja spreminjale. Med njimi pa so marsikatera igrala oziroma ideja vse do danes ostala nespremenjena. Razlike so predvsem v materialih in tehnikah izdelave. Prve igrače so bile izdelane iz naravnih materialov, kot so les, glina, kamen in kosti. Zlasti les kot naravni in lahko dostopni material so izkoristili tako otroci kot odrasli, ki so igre in igrače izdelovali kar sami. Kakšno igračo so tu in tam izdelali tudi obrtniki, te pa so nato potujoči krošnjarji prodali na sejmih.«
Janez Golob se je rodil leta 1947 v Trbovljah. Z dejavnostjo izdelovanja različnih lesenih predmetov, med njimi so to lesene verige, žlice, lesene sestavljanke, se je začel ukvarjati v 80-tih letih prejšnjega stoletja. Sprva ga je navdušila izdelava lesene verige z dvema žlicama, ki je povezana s šego ob poroki. Iz odpadnih delov je kasneje začel izdelovati lesene sestavljanke.
Za svoje delo uporablja različne vrste lesa, vendar največ lipovega, ki ga oblikuje ročno. Za izdelke lesene verige, žlice in sončke je prejel certifikat kakovosti, ki jih podeljuje Obrtna zbornica Slovenije, na podlagi strokovne komisije.
Tokrat se predstavlja z lesenimi sestavljankami, ki naj bi izvirale z Japonske, slovenska različica teh sestavljank pa je tako imenovani ščurkov skedenj, ki so ga izdelovali spretni posamezniki na paši ali v dolgih zimskih večerih. Lesenim sestavljankam se reče tudi mizarski vozel, cimermarnski vozel, hudičev vozel, zrajtalo... Nastale naj bi, ko so postavljali lesene hiše, kozolce in podobne lesene objekte, da so naredili lesene zagozde.
Razstavo bodo v petek odprli ob 18. uri.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se