FOTO: Rastočo knjigo imajo tudi v Stični




Včeraj so v cistercijanskem samostanu v Stični, v prostorih Muzeja krščanstva na Slovenskem, odprli stalno razstavo z naslovom Rastoča knjiga Stična, na kateri je avtorica Nataša Polajnar Frelih predstavila prek 30 avtorjev knjig, ki bodisi v Stični živijo (ali so živeli) bodisi so o tem kraju pisali. Slavnostni govornik na prireditvi je bil predsednik državnega sveta Blaž Kavčič (državni svet je častni pokrovitelj projekta Rastoča knjiga), zbrane je nagovoril tudi idejni oče projekta Rastoča knjiga Janez Gabrijelčič, zapel je zbor učiteljic OŠ Stična.
"Rastoča knjiga prispeva k izgradnji samozavesti, da je odličnost del nas in da motivira k odličnim prizadevanjem v prihodnosti. Redka so naravna bogastva, ki jih imamo v obilju, tehnoloških prednosti je manj kot včasih, primanjkuje nam lastnega kapitala. Zavedati se moramo, da je naše največje bogastvo slovenski človek z vsemi svojimi fizičnimi in umskimi ustvarjalnimi potenciali. Zato se je z njim treba ukvarjati, ga motivirati, da bo svoje danosti lahko razvil in tudi deloval v skladu s stoletja preizkušenimi pozitivnimi vrednotami," je med drugim dejal Kavčič.
Stična je s svojo cistercijansko opatijo in stiškimi rokopisi, Muzejem krščanstva na Slovenskem in dragocenostmi v njem, razstavami, zeliščnimi inovacijami, z delovanjem številnih društev in drugimi dosežki postala znana po vsej Sloveniji in tudi širše. To je kulturno in vsestransko duhovno bogat kraj, ki se je s stalno razstavo Rastoča knjiga Stična pridružil Rastoči knjigi Slovenije (domuje v NUK-u), Rastoči knjigi naših izseljencev (domuje v preddverju Slovenske matice) in Rastočim knjigam v Trebnjem, Šentrupertu, Velikem Gabru in Brusnicah.
Ta razstava na enem mestu, v vitrini, kjer je 47 knjig, prikazuje bogastvo duhovnega snovanja tega kraja s knjigami, ki so jih napisali predstavniki kulture, umetnosti, gospodarstva in znanosti iz Stične in ki so pustile globoko sled v slovenski zgodovini. Razstavo bodo vsako leto obogatili z novimi avtorji in knjigami, kot je povedala avtorica razstave, ki je sicer direktorica Muzeja krščanstva na Slovenskem, še letos pričakujejo tri nove knjige, ki so tik pred izidom.
Janez Gabrijelčič je povedal, da je knjiga za Slovence več kot samo pripomoček za večanje znanja in bogatenje duha. Ker do pred kratkim nismo imeli svoje države, nas je na poseben način povezovala, čeprav smo živeli v različnih državah. Že v preteklosti smo imeli zelo bogato književnost in tudi sedaj je dosti ljudi, ki v evropskih in svetovnih razsežnostih veliko pomenijo. Projekt ni usmerjen samo v preteklost in sedanjost, ampak tudi v prihodnost, kajti želimo rasti in se razvijati.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se