Dolenjski list
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

FOTO: Prešernov nagrajenec spet "šokira" domače Posavje


Besedilo in foto: A. K.
31. 8. 2012, 08.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

img_8179.jpg
Silvan Omerzu se je z umetnostjo prvič srečal prav v Galeriji Krško, ko si je s sošolci v osnovni šoli v njej ogledal razstavo.
img_8157.jpg
"Omerzujeve lutke so unikatno oblikovana "telesa z dušo", s portretno zasnovo obrazov oziroma s portretno vizualizacijo," meni kustosinja razstave Alenka Černelič Krošelj.

Katera bo prva? To je naslov najnovejše razstave v Galeriji Krško, kjer se po več kot desetletju ponovno predstavlja priznani in vsestranski ustvarjalec Silvan Omerzu. Brestaničan po rodu, ki deluje v Ljubljani in Pragi pa tudi v širšem mednarodnem prostoru, je s tokratno razstavo ponovno "šokiral" obiskovalce. Nihče namreč ne ostane ravnodušen ob pogledu na osem precej podobnih podob na invalidskih vozičkih, ki predstavljajo neozdravljivo bolne deklice, čakajoče na smrt.

Silvan Omerzu je študiral v Ljubljani in v Pragi, kjer je končal specializacijo iz lutkovne scenografije in oblikovanja lutk. Za svoje delo je prejel trinajst mednarodnih in deset nagrad v Sloveniji, med njimi nagrado Prešernovega sklada.

Včeraj odprta razstava izhaja iz lutkovno-igralske predstave, ki so jo po Cankarjevem romanu Hiša Marije Pomočnice leta 2008 pod režijsko taktirko Omerzuja uprizorili v Slovenskem mladinskem gledališču v Ljubljani. Okolje nekdanje špitalske cerkve v Krškem pa je s svojo bližnjo okolico, v kateri je stoletja deloval špital in v bližnji tako imenovani Valvasorjevi hiši tudi hiralnica, po mnenju umetnostne zgodovinarke in kustosinje tokratne razstave Alenke Černelič Krošelj, pravo prizorišče za izbrano zgodbo.

Cankarjev roman se namreč odvija v špitalu, hiralnici ali bolnišnici, kjer na svojo smrt čakajo bolna, izmučena, a s svojo usodo sprijaznjena mlada dekleta. Življenje jim je prineslo samo trpljenje, bolečino in žalost, zato čakajo na odrešenje, čas pred novim življenjem brez bolečine in hudobije pa preživljajo ob pripovedovanju iz življenja, ki jih je pripeljalo do prezgodnje smrti. A, kot poudarja Krošljeva, je vsebina leta 1904 izdanega romana, samo eden izmed možnih vzgibov oziroma temeljev za doživljanje razstave.

Silvan Omerzu se bo v Galeriji Krško predstavljal še vse do 12. oktobra.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.