Dolenjski list
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

FOTO: 10 let trebanjskega Nasmeha


J. S.
29. 5. 2016, 09.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

10_let_fs_nasmeh_001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
10 let FS Nasmeh 001, 10_let_FS_Nasmeh_001
10_let_fs_nasmeh_013.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Folklorna skupina Nasmeh je v Trebnjem praznovala 10-letnico svojega delovanja. (Foto: J. S.)
10_let_fs_nasmeh_008.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Mentorica FS Nasmeh Branka Moškon
10_let_fs_nasmeh_029.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Predsednica FS Nasmeh Stanka Jurak

Folklorna skupina Nasmeh, ki deluje v okviru Univerze za tretje življenjsko obdobje Trebnje, je praznovala 10-letnico svojega delovanja. Na prireditvi so se folkloristkam in godcem na odru trebanjskega kulturnega doma pridružili številni gostje: tamburaška skupina Folklornega društva Kres, plesni skupini Ajda in Mavrica, Moški pevski zbor vinogradnikov Čatež pod Zaplazom, Mešani pevski zbor Društva upokojencev Mirna in otroci oddelka Metulji trebanjskega vrtca Mavrica.

V Folklorni skupini Nasmeh sicer plešejo ženske, ki jih druži veselje do ljudskih plesov, skupaj jih je v skupini 20, zasedbo pa bogati še pet godcev. Na začetku jih je spremljal klavirski harmonikar Ivan Bukovec, lani pa so se mu pridružili še Stane Peruš, Nace Škoda, Stane Smolič in Janez Janežič.

Prvi mentor trebanjskih folkloristk je bil Marjan Podobnikar, izkušen folklorist, ki je vrsto let plesal pri folklorni skupini Tine Rožanc. »Zame je bila izkušnja nekaj posebnega, saj nisem bil vajen delati samo z ženskimi skupinami,« se spominja Podobnikar in dodaja, da so bili najbolj zanimivi začetki in osvajanje prvih korakov, nato pa se je že pokazala samozavest folkloristk in tisto, kar je pri plesu najpomembnejše – nasmeh.

Leta 2012 je vodenje tukajšnje folklorne skupine prevzela Branka Moškon, sicer srce in duša novomeškega Folklornega društva Kres. Tudi zanjo je bil največji izziv poučevati samo žensko skupino, pripoveduje, a trebanjske folkloristke so zelo odzivne, dodaja. »Korake prilagajam njihovim sposobnostim in ne zahtevam stvari, ki jih ne zmorejo. Tisto, kar zmorejo, pa na odru izgleda lepo,« pove.

Na prireditvi, ki sta jo povezovala Luka Bregar in Petra Petročnik, sta med drugim Mojca Femec in Petra Zorn s trebanjske izpostave Javnega sklada za kulturne dejavnosti (JSKD) članicam in članu Folklorne skupine Nasmeh podeliti tudi Maroltova priznanja za 5- in 10-letno delovanje na področju folklore.

V prehojeni desetletni poti, kmalu po prihodu nove mentorice, so trebanjske folkloristke tudi zamenjale svojo oblačilno podobo. Njihove plesne noše izhajajo iz oblačenja prebivalcev Dolenjske in njene okolice iz začetka 20. stoletja, oblikovala pa jih je Aleksandra Šepec. »S kostumsko podobo smo pokrili vso Slovenijo, saj v istih kostumih predstavljamo plese različnih pokrajin,« še pojasnjuje Moškonova.

Tukajšnje folkloristke in godci se sicer srečujejo enkrat tedensko, v desetletju svojega delovanja pa so popestrili že prenekateri dogodek – tako v Trebnjem kot v drugih slovenskih krajih in v tujini, razlaga predsednica Folklorne skupine Nasmeh Stanka Jurak. Kot še pravi, si ob jubileju želijo, da bi v Trebnjem zaživela tudi kakšna mlajša folklorna skupina. »Sicer pa si želimo, da bi nam še naprej služili zdravje, volja in pogum. Želja, da negujemo folkloro, namreč med plesalkami in godci ne bo nikoli zamrla,« sklene Jurakova.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.