Dediščina je bogata, prepoznajmo jo




Posavje ima bogato kulturno dediščino, z njo se lahko pohvali tudi Kostanjevica na Krki in poznavalcem gre za to, da kar največ primerkov tega bogastva odkrijejo in zaznamujejo. O tem so nedavno govorili v kostanjeviški knjižnici, kjer sta dosežke in načrte v tej skrbi predstavili direktorica Posavskega muzeja Brežice Alenka Černelič Krošelj in muzejska svetnica, kustosinja etnologinja v Posavskem muzeju Brežice Ivanka Počkar.
Po besedah Černeličeve Krošljeve Posavski muzej Brežice, ki so ga ustanovile posavske občine, celovito skrbi za kulturno dediščino Posavja. V teh prizadevanjih so tudi razglasili Leto posavske nesnovne (žive) dediščine 2016.
Kot je pojasnila Počkarjeva, so tri primerke dediščine že uspeli vpisati v register nesnovne kulturne dediščine. Tako so Pihalni orkester Kapele vpisali decembra 2013 v enoto Godbeništvo. Šelmarijo so januarja 2014 vpisali kot samostojno enoto. V enoto brodarstvo so v register avgusta 2016 vpisali brod na Mostecu. Že januarja 2012 so dali pobudo za vpis artiške ženitovanjske pletenice.
Poleg tega pripravljajo šest pobud za vpis v register nesnovne (žive) dediščine, in sicer bizeljski ajdov kolač, kostanjeviški čoln, vezilstvo in kvačkanje v Posavju, obrški prutarji (pustovi iz Velikega Obreža pri Dobovi), lončarstvo na Krškem polju in sodarstvo v Posavju.
Vodja kostanjeviške knjižnice Alenka Žugič Jakovina je med drugim menila, da je razumevanje dediščine pomembno za razumevanje sodobnosti. Kot je povedala, je tokratni pogovor o dediščini prvi med dogodki, ki jih skupaj načrtujeta kostanjeviška knjižnica in Posavski muzej Brežice.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se