Dolenjski list
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Danes je mednarodni dan materinščine


L. M.
21. 2. 2017, 07.55
Posodobljeno
01. 03. 2017 · 12:53
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

s_materinscinabk.jpg
Na delavnici in okrogli mizi na nedavnih Krakarjevih dnevih v Semiču

##IMAGE-3580855##

Danes je mednarodni dan maternega jezika. Unesco ga je razglasil leta 1999. Letos poteka na temo Z večjezično izobrazbo k trajnostno naravnanim prihodnostim. Zaznamovalo ga bo več prireditev.

Na Unescu so ob letošnjem mednarodnem dnevu materinščine zapisali, da bi "v dobro trajnostno naravnanega razvoja morali imeti učenci dostop do izobrazbe tako v maternem kot drugih jezikih". Predsednik Društva slovenskih pisateljev (DSP) Ivo Svetina pa je v poslanici med drugim zapisal, da jezik združuje neko občestvo, da postane ljudstvo, narod, nacija: "Je edini resnični temelj, na katerem se utemeljuje identiteta, prepoznavanje, a hkrati tudi razločevanje od drugih, četudi sosedov."

Tema srečanja bodo predvsem sodobni izzivi, ki jih predstavljajo ohranjanje, razvijanje in promocija materinščine. Živimo namreč v kompleksnem svetu, v katerem je paradigma en človek - en jezik - ena identiteta neustrezna. Pluralnost opcij pa predstavlja za posameznike in skupnosti nove možnosti razvoja, a hkrati tudi nove kulturne, politične in strokovne dileme, s katerimi se moramo soočiti, so zapisali organizatorji.

V ospredju bodo vprašanja, kot so: kaj je materinščina danes, je lahko pojem maternega jezika tudi sporen, celo diskriminatoren, koliko različnih pomenov lahko ima izjava, da je slovenščina moj materni jezik. Refleksija o teh in podobnih vprašanjih je prednostna predvsem na jezikovno bolj izpostavljenih območjih in znotraj skupnosti, ki se identificirajo in definirajo na podlagi jezika, so še zapisali.

Mednarodni dan materinščine svet obeležuje v spomin na protest in smrt bengalskih študentov, ki so leta 1952 zahtevali uradno rabo njihovega maternega jezika. Unesco je z dnevom želel opozoriti na potrebo po ohranjanju kulturne in jezikovne raznolikosti po svetu. Po svetu danes govorijo okrog 6000 različnih jezikov. Po oceni Unesca polovici grozi izginotje.

SPOŠTOVATI VSAK JEZIK

V Republiki Sloveniji po podatkih Statističnega urada »živi« poleg slovenščine, ki je materni jezik večini državljanom (več kot 80 %), vsaj še 50 različnih maternih jezikov.

»Mednarodni praznik nas vsako leto opomni, da je potrebno spoštovati vsak jezik posebej, predvsem pa ne moremo (in nimamo pravice) zahtevati, da bi prebivalci Slovenije, priseljeni iz drugih držav, na svoj materni jezik pozabili in se popolnoma asimilirali v novo okolje. Ker je slovenščina tudi jezik okolja, državni in uradni jezik, upravičeno pričakujemo, da ga obvladajo vsi, ki so se za daljše obdobje preselili v našo državo, se tu zaposlili ali pa se šolajo. Hkrati jim je potrebno nuditi vso podporo pri ohranjanju njihove lastne materinščine in izvorne kulture. Navsezadnje tudi od naših rojakov po svetu želimo, da bodo ohranjali jezikovno dediščino svojih prednikov v tujem okolju. In jo ohranjajo,« pravi Jožica Jožef Beg, predsednica Slavističnega društva Dolenjske in Bele krajine.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.