Dolenjski list
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Štiridesetič Po poteh Brežiške čete


M. L.
24. 10. 2016, 07.40
Posodobljeno
16:18
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_4534_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
IMG_4534
naslovn4355_000.jpg
M. L.
Slavnostni govornik je bil France Križanič. Ob njem predsednik ZZBV NOB Brežice Stane Preskar. (Foto: M. L.)
naslovnej322_000.jpg
M. L.
Ida Ostrelič
naslovnfde_000.jpg
M. L.
naslovnr54_000.jpg
M. L.

V Pečicah so organizirali 40. pohod Po poteh Brežiške čete. Gre za tradicionalno kulturno in rekreativno prireditev, s katero zaznamujejo spomin na Brežiško četo, partizansko enoto, ki so jo ustanovili v Brežicah 28. oktobra 1941.

Zbrane na je nagovoril predsednik sveta krajevne skupnosti Pečice Janez Omerzel, ki je izrazil spoštovanje Brežiški četi in vrednotam NOB.

Brežiški župan Ivan Molan je dejal, da občine podpira prireditve, kot je ta. Pohod Po poteh Brežiške čete organizirajo, kot je poudaril, športna zveza, planinsko društvo in združenje borcev za vrednote NOB Brežice. Organizatorjem je rekel, naj spominski dogodek pripravljajo tudi v prihodnje.

Zbrane je nagovoril tudi predsednik združenja borcev za vrednote NOB Brežice Stane Preskar.

Slavnostni govornik podpredsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije France Križanič je spomnil na pojav fašizma v prejšnjem stoletju. Kot je rekel, angleški zgodovinar Eric Hobsbawm med glavnimi razlogi za pojav fašizma navaja gospodarsko krizo, na katero takratne oblasti niso znale odgovoriti.

Razmere danes so v nekaterih obrisih podobne. Miloševićeva »jogurtna revolucija« in mitingi resnice so bili v našem času obnova fašizma.

Brežiška četa kot partizanska enota se je upala fašizmu in nacizmu. Vojaško je bila nepripravljena. Toda kljub kratkotrajnemu delovanju je bila uspešna in je lahko še danes zgled za samopodobo, ki jo potrebujemo.

Danes je ena od nalog v Sloveniji utrditi lik aktivnega državljana, o katerem govori tudi točka ustanovne listine Osvobodilne fronte, ki so jo v dokument prispevali krščanski socialisti, natančneje Kocbek.

Slovenija sodi med razvite države. To je po Križaničevih besedah zasluga pogumnih ljudi, kakršni so bili tudi v Brežiški četi. Ti ljudje so pomagali Slovencem vrniti dobro samopodobo.

Prireditev je vodila Ida Ostrelič. Ta je med drugim rekla, da je Brežiška četa ostala za Posavce simbol poguma in dobrih vrednot, ki jih potrebuje tudi današnji čas. V kulturnem sporedu so nastopili Mešani pevski zbor KUD Oton Župančič Artiče s solistoma pevcem Bojanom Kaplanom in harmonikarjem Jožetom Žagarjem in pod vodstvom Mihe Halerja, učenci osnovne šole Artiče pod mentorstvom Mateje Jankovič Čurič in Gasilski pihalni orkester Loče z dirigentko Anito Kiralj. Omenjenim se je ob koncu pridružila Breda Videnič Kuplenik, ki je recitirala Himno Gorjanske čete.

Na prireditvi so podelili več vrst priznanj ob 40-letnici pohoda Po poteh Brežiške čete. Eno od priznanj brežiškega združenja za vrednote NOB je prejel župan Ivan Molan. Predsednik Preskar, ki mu ga je izročil, je v obrazložitvi rekel, da Molan kot župan podpira prireditev, da je ostala. Ponekod v Sloveniji so župani podobne spominske dogodke ukinili.

S prizorišča so odšli nekateri na pohod po krajši in daljši poti, za katerih urejenost skrbi Planinsko društvo Brežice.

Članice aktiva kmečkih žena Pečice, ki deluje v Društvu kmetic Brežice, so pripravile pogostitev.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.