© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Življenje, prežeto s podjetništvom
Čas branja 3 min.

Portret tedna: Anton Konda


Mojca Žnidaršič
19. 7. 2025, 18.50
Posodobljeno
19:56
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Letos so Žužemberčani prestižni naziv častni občan leta namenili sokrajanu Antonu Kondi, ustanovitelju uspešnega podjetja Keko Oprema.

anton_konda.jpg
Mojca Žnidaršič
Anton Konda

»Izkazali ste mi veliko čast ob imenovanju za častnega občana Občine Žužemberk. To je največja nagrada, ki jo lahko prejmeš v življenju, saj ti jo podelijo tvoji sokrajani, v mojem primeru tudi v rojstnem kraju,« je po prejemu naziva častnega občana dejal Anton Konda, nekdanji direktor, zdaj pa prokurist mednarodno uveljavljenega podjetja Keko Oprema.

Zgodba, ki traja že 30 let

Konda je uspešno žužemberško podjetje, ki razvija in proizvaja visokotehnološke stroje za izdelavo elektronskih komponent in zelenih tehnologij, pred 30 leti ustanovil skupaj z Jožetom Štuparjem, ki je naziv častnega občana prejel lani. Meni, da to ne pripada le njemu osebno, ampak vsem njegovim sodelavcem, nekdanjim, žal nekaterim tudi že pokojnim, s katerimi so ustvarjali zgodbo o poslovnem uspehu vseh podjetij, ki so izšla iz nekdanje Iskre Žužemberk oziroma proti koncu podjetja Keko, d. d., ki je bilo del koncerna Iskra. »Brez zadržkov lahko rečem, da nam je skupaj uspelo ustvariti skoraj 400 kakovostnih delovnih mest z visoko dodano vrednostjo, ki nastopajo na svetovnem trgu, trgih Evrope, Amerike in Daljnega vzhoda,« je poudaril.

Podjetniška je težka

V vseh teh letih je bilo veliko lepih trenutkov, pa tudi težkih dni in neprespanih noči. »Kdaj se je zdelo, da smo si morda zadali pretežko nalogo. A za uspeh v poslu moraš imeti znanje, pogum, dobre sodelavce, vztrajnost, kanček sreče in seveda tudi dobro poslovno okolje, kjer lahko uresničiš cilje. In mi smo to imeli in uspeli. Vrednost podjetja niso stroji, te lahko kupiš, vrednost so ljudje in njihovo znanje. Vseh trenutno 76 zaposlenih je tu z dušo in srcem. Naši inženirji in tehniki se lahko popolnoma enakovredno kosajo z nemškimi, ameriškimi ali japonskimi kolegi,« pravi Konda in doda, da nastopajo na izrazito nišnem trgu, na katerem evropskih podjetij praktično ni več. Da so oziroma sta z Jožetom Štuparjem uspela, priča tudi priznanje Gospodarske zbornice Slovenije za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke za leto 2014.

Družinska tradicija v podjetju se nadaljuje

Oba sta bila štipendista Iskre Žužemberk in v njej našla tudi prvo zaposlitev. Konda se ji je pridružil po študiju elektronike leta 1984. Lahko bi rekli, da je odraščal s podjetjem. Zanimivo naključje je, da je rojen leta 1960, ko se je v Žužemberku »rodila« tudi tovarna Iskra, njen prvi direktor pa je bil njegov oče Anton. In s podjetjem so odraščali tudi otroci Konde in Štuparja, tako da je bila njihova zaposlitev v Keko Opremi nekako logična. V podjetju so zdaj vsi trije Štuparjevi sinovi ter oba sinova Antona Konde, le njegova hči je pri novomeškem farmacevtu. Letos sta vodenje Keko Opreme prevzela sinova Iztok Štupar in Simon Konda, ki sta v podjetju morala poprijeti za najrazličnejša dela, brez privilegijev zavoljo priimka.

»Letos sem prvič po letu 1995 šel na oddih zunaj časa, ko podjetje zapremo zaradi kolektivnega dopusta,« smeje pripomni novopečeni upokojenec. Ker velja, da je zdrav duh v zdravem telesu, hodi, igra golf, ob nedeljah zjutraj ga lahko s soprogo Marto srečate na igrišču na Otočcu, plava in kolesari. Zadnja leta sicer z električnim kolesom, da lahko, kot pravi, pride na vsak hrib. »Sem tudi motorist, a verjetno bolj slab, ker se premalo vozim. Razmišljam, da bi zdajšnji potovalni motor zamenjal za nekaj manjšega,« doda.

Načrti smeli

In ko beseda nanese na načrte za prihodnost, seveda ne gre brez Keko Opreme, kjer še vsak dan preživlja po nekaj ur. »Brez tega pač ne gre, to imam v krvi,« pripomni. V zadnjem času je podjetje, ki je izrazito izvozno usmerjeno ter nenehno vlaga v inovacije in strankam ponuja celovite rešitve, svojo dejavnost razširilo v lani odprti obrtni coni na Jami, saj se v Žužemberku ne morejo širiti.

»Obrat na Jami je namenjen za izdelavo strojev visokotemperaturnih elektroliznih celic za proizvodnjo zelenega vodika z uporabo sončne ali vetrne energije,« pove in doda, da bodo v prihodnosti tja preselili celotno podjetje, da bodo optimizirali poslovni proces in učinkovitost. Verjetno bi že naredili kakšne premike na tem področju, a so ameriške sankcije pred dobrim letom dni zoper Rusijo posredno dosegle tudi njihovo podjetje Kekotech Equipment, Limited, s sedežem v Hongkongu, kar je povzročilo nekaj težav, ki jih postopoma rešujejo. A stavba v Žužemberku ne bo samevala, z Jožetom Štuparjem, s katerim se vseskozi odlično razumeta in dopolnjujeta ter ju po vseh teh letih skupnega dela, nabralo se jih je že več kot 40, vežejo prijateljske vezi, že snujeta nove načrte. A o tem kdaj drugič, pove Anton Konda.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.