Odločno do energetsko učinkovite občine


Občina Šentrupert se pogosto pojavlja v zapisih, povezanih z energetsko učinkovitostjo. Tokrat so kot prvi v Sloveniji v odjemno mesto Šentrupert trg za javno razsvetljavo v središču kraja poskusno vgradili regulator moči za javno razsvetljavo, ki naj bi zmanjševal porabo električne energije. Energetski menedžer Marko Kos je z izsledki zadovoljen, saj se je poraba zmanjšala, osvetljenost pa je ostala nespremenjena, v sporočilu za javnost piše Petra Krnc.
Pilotsko vgrajeni regulator izboljšuje kakovost napetosti in s tem podaljšuje življenjsko dobo svetilk, posebej primeren pa je za odjemna mesta, večja od 30kW, kjer naj bi bila po pričakovanjih poraba nižja za približno tretjino.
"Regulator bomo po enem mesecu odstranili, ker v našem primeru ni primeren, ker imamo premajhen odjem. Primeren je za večja ali srednja mesta kot je recimo Trebnje, Novo mesto," je povedal Marko Kos, ki v Občini Šentrupert spremlja tudi porabo energentov v vseh javnih stavbah.
Njihovo porabo bo zmanjšala zamenjava energenta - kurilnega olja za lesne sekance. Tako v prenovljeni Osnovni šoli dr. Pavla Lunačka Šentrupert, ki so jo odprli pred slabim letom, kot v prvem v celoti lesenem, nizkoenergijskem vrtcu, kjer stoji kotlovnica na lesno biomaso, bodo prihodnjo zimo prvič celoten šolski kompleks ogrevali z lesnimi sekanci.
V prihodnje bo pomemben korak k energetski učinkovitosti še zamenjava energenta v zaporu na Dobu in skladno z zakonodajo s področja svetlobnega onesnaževanja tudi zamenjava neustreznih svetilk javne razsvetljave. Do leta 2013 mora tako občina zamenjati polovico, do 2016 pa prav vse obstoječe neustrezne svetilke z varčnejšimi in okolju prijaznejšimi. Ob tem bodo določili enoten tip drogov in svetilk za vso občino, le trg v Šentrupertu bo imel takšno osvetlitev, ki bo ustrezala projektu ureditve središča kraja.
Tako z vidika vzpostavljanja novih delovnih mest kot z vidika energetske samooskrbe je pomemben projekt prihodnjih let tudi lesno-predelovalni center, ki naj bi zaživel na območju nekdanje vojašnice na Puščavi.
"Cilj pojekta je, da bi lesna biomasa postala osrednji energent v Občini Šentrupert in širši okolici. Sedaj se večina lesa izvozi v Italijo ali Avstrijo, center pa omogoča, da bi ta les predelovali doma in bi dodana vrednost lesa ostala v domačem kraju," dodaja Kos.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Marko Kos