© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

S petkom obvezno ločeno zbiranje bioloških odpadkov


STA
29. 6. 2011, 10.50
Posodobljeno
07. 07. 2011 · 15:45
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

odlaganje_organskih_odpadkov_velika.jpg
spletna stran JKP Grosuplje
Foto: spletna stran JKP Grosuplje

##IMAGE-3460390##

Od petka bo po vsej Sloveniji obvezno ločeno zbiranje in prevzemanje biološko razgradljivih odpadkov. Po enoletnem prehodnem obdobju bo namreč 1. julija začela veljati uredba o ravnanju z biološko razgradljivimi kuhinjskimi odpadki in zelenim vrtnim odpadom, so na včerajšnji novinarski konferenci pojasnili na ministrstvu za okolje in prostor.

Kot je poudarila Tanja Gomišček iz direktorata za okolje, sta ločevanje in predelava biološko razgradljivih odpadkov izjemno pomembna. Če tovrstne odpadke odložimo na deponiji, pri tem namreč nastaja deponijski plin, ki je sestavljen iz 60 odst. metana in 40 odst. ogljikovega dioksida. Predvsem metan predstavlja veliko obremenitev za okolje.

Pri biološko razgradljivih odpadkih ločimo kuhinjske odpadke iz gospodinjstva, zeleni vrtni odpad ter odpadke, ki nastanejo v gostinstvu. Medtem ko sta prvi dve vrsti odpadkov primerni predvsem za predelavo v kompostarnah, so zadnji primerni predvsem za predelavo v bioplinarnah, je pojasnila Gomiščkova.

V Sloveniji je trenutno šest kompostarn z veljavnim okoljevarstvenim dovoljenjem, tri kompostarne imajo tovrstno dovoljenje pred gradnjo, pet pa jih je v postopku pridobivanja dovoljenja. Zmožnost predelave v kompostarnah je tako že skoraj 100.000 ton, je dejala Gomiščkova. Prav tolikšna je zmogljivost bioplinarn, ki jih je v državi pet.

Kot je še poudarila Gomiščkova, v primeru, da imajo ljudje možnost, močno priporočajo hišno kompostiranje. Tisti, ki se bodo odločili za tovrstno predelavo, bodo tudi prihranili pri stroških, saj jim javne službe ne bodo smele obračunavati odvoza biološko razgradljivih odpadkov, je poudarila generalna direktorica direktorata za okolje Barbara Avčin Tržan. Izvajalci javnih služb morajo ob tem voditi evidenco o hišnem kompostiranju.

V ločeno zbiranje biološko razgradljivih odpadkov je bilo sicer že leta 2010 vključenih 114 občin in 37 od 60 izvajalcev javnih služb, je pojasnila vodja sektorja za javne službe varstva okolja v direktoratu za javne službe in investicije Irena Koželj.

V Sloveniji je bilo poleg tega leta 2009 zbranih okoli 49.600 ton biološko razgradljivih odpadkov, leta 2010 pa nekaj več kot 50.000 ton, je pojasnila. Napredek je bil zelo majhen in po začetku veljavnosti uredbe bi morala biti ta količina po njenih pričakovanjih precej višja.

Kot je dejala Avčin Tržanova, naj bi ta količina dosegla med 70.000 in 100.000 ton. Od vseh nastalih komunalnih odpadkov biološko razgradljivi odpadki sicer predstavljajo med 36 in 37 odst. vseh komunalnih odpadkov, ki jih je na leto okoli 800.000 ton.

Glede cen odvoza in predelave biološko razgradljivih odpadkov je Avčin Tržanova dejala, da je "metodologija oblikovanja cen v medresorski obravnavi". Težko pa je dati pavšalno oceno, saj vsaka občina to ureja po svoje, cena pa bo odvisna tudi od deleža individualnega kompostiranja. Občinski odloki poleg tega določajo tudi način izvajanje uredbe v posameznih občinah.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.