Izpostavljeno
Najbolj brano
Dolenjska
torek, 28. januar 2025
18:00 Potopisno predavanje - Žiga Papež: Diabetik s kolesom na Nordkapp, Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto
18:00 Prireditev ob 20. obletnici Društva Polžek, KCJT Novo mesto
sreda, 29. januar 2025
18:00 Predavanje: Vrtnarjenje v rastlinjaku in topli gredi, OŠ Šentpavel
četrtek, 30. januar 2025
17:00 Kul3: Ustvarjalna delavnica - nakit iz žice, Galerija likovanih samorastnikov Trebnje
18:00 Gledališka komedija "Jamska ženska", KD Trebnje
VečBela krajina
torek, 28. januar 2025
18:00 Tematski večeri: Kuralti, semiški narodni buditelji, Muzejska hiša Semič
sreda, 29. januar 2025
07:00 - 13:00 Krvodajalska akcija, telovadnica vrtca Metlika
08:00 Praznovanje 10-letnice delovanja Šole zdravja Metlika, KD Metlika
17:00 Predavanje "Od normalnega umskega staranja do demence", ZIK Črnomelj
18:00 Predavanje o Kitajski - Peter Zupanc z ženo Liu Yingying, Ljudska knjižnica Metlika
VečPosavje
torek, 28. januar 2025
18:00 Ženske brez filtra - komedija, KD - PRESTAVLJENO Krško
sreda, 29. januar 2025
16:00 Vodstvo po razstavi in pogovor: 50 let temeljev za nuklearko, KD Krško
17:00 Vodstvo po razstavi ''Odmaknjeni pogledi'', Galerija Božidar Jakac Kostanjevica na Krki
četrtek, 30. januar 2025
10:00 Sledi umtnosti: Dopoldansko druženje ob umetnosti, Galerija Božidar Jakac Kostanjevica na Krki
Več15.1.2025 | 14:00 | D. Stanković
Območne zbornice se pridružujejo pozivu k sprejetju interventnega zakona – Če država ne bo pomagala, se obetajo odpuščanja – Najbolj prizadeta podjetja, vezana na avtomobilsko industrijo
Po večkratnih pozivih krovne Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS), da se nemudoma sprejme interventni zakon s shemo čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa za podjetja, ki so zaradi upada naročil prizadeta in bodo zato primorana odpuščati, so se pozivu zdaj pridružile tudi območne obrtno-podjetniške zbornice. O pobudi, ki so jo zbornice naslovile na ministra Matjaža Hana in Luko Mesca, so na decembrski seji upravnega odbora OZS razpravljali tudi njegovi člani.
»Zmanjšan obseg poslovanja in naročil beležijo tudi druge panoge, najbolj prizadeta pa so zagotovo podjetja, ki so vezana na avtomobilski trg. Prek našega sistema območnih zbornic smo zato pozvali oba ministra k takojšnjemu sprejetju interventnega zakona. Le tako bodo podjetja lahko zadržala svoje zaposlene,« je poudaril predsednik OZS Blaž Cvar.
Da je treba opozoriti na alarmantno stanje, ki se obeta v prihodnjih mesecih, pa je menil Marko Gorjak, predsednik mariborske območne zbornice. »Nismo v težavah samo podjetja, ki smo vezana na avtomobilsko industrijo. Krog prizadetih podjetij se širi tudi na druge panoge. Zato moramo vztrajati pri tem, da nas država začne končno poslušati. V času, ko imamo težave, pa smo z novim obračunavanjem omrežnin še dodatno obremenjeni,« je dejal.
Po mnenju podjetnika in državnega svetnika Aleša Pulka nas v januarju čaka veliko odpuščanj in stečajev. »Še večji strah je med zaposlenimi, saj ne vedo, ali bodo še imeli službo. Alternativa odpuščanju iz poslovnih razlogov je pomoč države v obliki sheme skrajšanega delovnega časa ali čakanja na delo,« meni. Prevozniški sektor je tisti, ki najprej občuti dogajanje v gospodarstvu, pa je prepričan predsednik sekcije za promet pri OZS Peter Pišek. »Tudi v prevozniškem sektorju čutimo ohlajanje, več je praznih kilometrov. Na cesti vidimo vse več tovornjakov s kitajskimi avtomobili, to je realnost,« je dejal.
Kot je na seji poudaril predsednik državnega sveta Marko Lotrič, sta s Pulkom že vložila pobudo za sprejetje interventnega zakona. »Sistemskega zakona očitno še dolgo ne bo, zato je sprejetje interventnega zakona nujno,« je menil Lotrič.
Decembra drastično poslabšanje
V pozivu območnih zbornic, ki so ga naslovile na oba ministra, so med drugim zapisali, da je stanje, v katerem so se znašli podjetniki, zelo resno. »Čeprav uradna statistika tega še ne potrjuje (ker se vedno nanaša na pretekle dogodke in je za aktualen čas še nimamo!), je na terenu čutiti močno poslabšanje razmer. Anketa OZS med člani zbornice je pokazala, da je skoraj 35 odstotkov podjetij, ki so vezana na avtomobilski trg, že septembra beležilo do 30-odstotni upad naročil, v decembru pa se je slika drastično poslabšala.« Kar 68 odstotkov sodelujočih v anketi bo tako moralo, kot so zapisali, brez pomoči države odpuščati delavce, kar pomeni večanje brezposelnosti, predvsem pa izgubo kvalificiranega kadra, ki ga po koncu krize ne bo lahko nadomestiti. »Ob tem opozarjamo, da mora interventni zakon zajeti vse dele gospodarstva, tudi mikro, mala in srednja podjetja, saj se razmere poslabšujejo za prav vse segmente.«
Člani upravnega odbora OZS podpirajo poziv zborničnega sistema in pričakujejo, da bo interventni zakon s shemo skrajšanega delovnega časa in čakanja na delo začel veljati že ta mesec.
Iz aktualne tiskane številke Dolenjskega lista
Slika 1: Najbolj prizadeta so podjetja, vezana na avtomobilsko industrijo. (Simbolna fotografija; arhiv DL)
Povezane objave
Ocene komentarjev