Izpostavljeno
Najbolj brano
Dolenjska
sreda, 18. december 2024
09:30 Zaupam si: Srečanja za nosečnice in mamice na porodniški, knjižnica Trebnje
15:00 Novoletni živ žav: Izzivi novoletnega čarovnika, Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto
17:00 Kino TVD Mirna: Dunja in princesa iz Alepa (risani film), KD Mirna
18:00 Koncert orkestrov in komornih skupin Glasbene šole Trebnje, KD Trebnje
18:00 Javno vodstvo po razstavi ikon, Dolenjski muzej Novo mesto
VečBela krajina
sreda, 18. december 2024
17:00 Kuharska delavnica: Krompiruša, OŠ Semič
17:00 Lutkovna predstava za otroke "Kako objeti ježa", KD Metlika
18:00 Sklepna prireditev ob Letu domovine v občini Črnomelj, grajska klet Črnomelj
18:00 Meditacija z Minno, MC Metlika
četrtek, 19. december 2024
16:30 Okrasitev novoletne jelke, KD Gradac
VečPosavje
sreda, 18. december 2024
18:00 Pravljica za odrasle, Galerija Božidar Jakac Kostanjevica na Krki
19:00 Koncert ''Praznikom naproti'', Prosvetni dom Artiče
četrtek, 19. december 2024
18:00 Vseslovenski koncert - Pehlivanian Operna Akademija, Viteška dvorana Brežice
petek, 20. december 2024
12:00 Dan Fakultete za turizem Univerze v Mariboru, Viteška dvorana Brežice
17:00 Otroška predstava "Vidkova srajčica" in prihod Božička, Kulturna dvorana Sevnica
Več14.10.2024 | 11:50 | STA
Foto: Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije
Ljubljana/Ivančna Gorica - Prejemnika Zoisove nagrade za življenjsko delo sta inženir kemijske tehnologije Željko Knez in razvojna psihologinja Ljubica Marjanovič Umek, prejemnik Puhove nagrade za življenjsko delo pa Igor Akrapovič, lastnik podjetja Akrapovič, so danes sporočili z ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije.
Odbor se je odločil, da v letu 2024 podeli 15 nagrad. Med njimi sta dve Zoisovi nagradi za življenjsko delo in štiri Zoisove nagrade za vrhunske dosežke, šest Zoisovih priznanj za pomembne dosežke, Puhova nagrada za življenjsko delo in Puhova nagrada za vrhunske dosežke ter priznanje ambasador znanosti RS.
Redni profesor mariborske fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Željko Knez prejme Zoisovo nagrado za življenjsko delo na področju kemijskega inženirstva, zaslužna profesorica na ljubljanski filozofski fakulteti Ljubica Marjanovič Umek pa Zoisovo nagrado za življenjsko delo na področju razvojne psihologije.
Igor Akrapovič, ustanovitelj in lastnik podjetja Akrapovič, Puhovo nagrado za življenjsko delo prejme za predanost vlaganju v nenehni razvoj izdelkov in tehnologij.
Kot so zapisali v utemeljitvi, je "z inovativnostjo, vizijo in odločnostjo naredil preboj na področju izpušnih sistemov za motocikle in avtomobile".
Priznanje ambasadorka znanosti RS si je za prispevek k prepoznavnosti Slovenije na področju integrativne strukturne biologije prislužila Kristina Djinović-Carugo z Evropskega laboratorija za molekularno biologijo v francoskem Grenoblu.
Zoisovo nagrado za vrhunske dosežke prejmejo Ivan Šprajc za vrhunske dosežke na področju arheoloških in arheoastronomskih raziskav v Mezoameriki, Igor Klep za vrhunske dosežke na področju algebre in njene uporabe, Tomaž Katrašnik za vrhunske dosežke na področju simulacijskih modelov in diagnostičnih metod za elektromobilnost in Damjana Rozman za vrhunske dosežke na področju biokemije, molekularne biologije in funkcijske genomike.
Puhovo nagrado za vrhunske dosežke pa prejmejo Matija Gatalo, Nejc Hodnik, Marjan Bele in Miran Gaberšček, in sicer za vrhunske dosežke za razvoj nove metode priprave katalizatorjev za gorivno celico.
Zoisova priznanja prejmejo Uroš Potočnik za pomembne dosežke na področju raziskovanja genoma za personalizirano medicino, Andreja Benčan Golob za dosežke na področju elektronske mikroskopije okolju prijaznih feroelektrikov, Lev Vidmar za odkritje novih vzorcev obnašanja večdelčnih kvantnih sistemov, Tomaž Grušovnik za pomembne dosežke na področju okoljske etike in etike živali, Mitja Lainščak za pomembne dosežke na področju srčno-žilne medicine in Vito Vitrih za pomembne dosežke na področju numerične matematike.
Višina nagrad in priznanj bo letos izenačena z višino najvišjih državnih priznanj za dosežke na področju umetnosti, Prešernovih nagrad. Dobitniki Zoisovih in Puhovih nagrad ter priznanja ambasador znanosti bodo prejeli po 30.000 evrov, dobitniki Zoisovih in Puhovih priznanj pa po 10.000 evrov.
Slika 1: Igor Akrapovič
Slika 2: Vsi nagrajenci
Povezane objave
Ocene komentarjev