Izpostavljeno
Dolenjska
sobota, 16. november 2024
07:00 Pohod na Nanos, zbor pri OŠ Bršljin Novo mesto
07:00 Martinov pohod po obronkih Semiča, zbor pri OŠ Bršljin Novo mesto
09:00 14. Pohod po obronkih Trške Gore, Kmetijska šola Grm Sevno
09:00 Praznični okraski: delavnice za otroke, TIC Novo mesto
09:00 Božična delavnica, Evangeličanska cerkev Novo mesto
VečBela krajina
sobota, 16. november 2024
08:00 14. Martinov pohod po obronkih Semiča, zbor pred KC Semič
09:00 37. Martinovo in 17. Praznovanje jeseni, različna prizorišča Semič
10:00 Slavnostno odkritje spominske plošče PVD Sever Dolenjska in Bela krajina, pri nekdanji Policijski postaji (Kolodvorska 32c) Črnomelj
13:00 Kegljanje, 1. B liga zahod ženske, Bela krajina – Calcit Kamnik II, Kegljišče Kanižarica Črnomelj Črnomelj
17:00 Kegljanje, 1. B liga zahod moški, Bele krajina – Hidro Medvode, Kegljišče Kanižarica Črnomelj Črnomelj
VečPosavje
sobota, 16. november 2024
11:00 Vodstvo po razstavi "Pregledna razstava del Martine Koritnik Fajt", Grad Rajhenburg Brestanica
16:30 Slavnostna akademija v počastitev 120-letnice brežiških sokolov, ŠD Brežice
19:00 Letni koncert MoPZ Kapele, Viteška dvorana Brežice
20:00 Zaključek martinovanja na Studencu gostilne Janc z ansamblom Juhu glasbeni mix in skupino Chicas, GD Studenec
ponedeljek, 18. november 2024
18:30 Spominski speedway večer z Ivanom Molanom, Valvasorjeva knjižnica Krško
Več14.10.2024 | 11:50 | STA
Foto: Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije
Ljubljana/Ivančna Gorica - Prejemnika Zoisove nagrade za življenjsko delo sta inženir kemijske tehnologije Željko Knez in razvojna psihologinja Ljubica Marjanovič Umek, prejemnik Puhove nagrade za življenjsko delo pa Igor Akrapovič, lastnik podjetja Akrapovič, so danes sporočili z ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije.
Odbor se je odločil, da v letu 2024 podeli 15 nagrad. Med njimi sta dve Zoisovi nagradi za življenjsko delo in štiri Zoisove nagrade za vrhunske dosežke, šest Zoisovih priznanj za pomembne dosežke, Puhova nagrada za življenjsko delo in Puhova nagrada za vrhunske dosežke ter priznanje ambasador znanosti RS.
Redni profesor mariborske fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Željko Knez prejme Zoisovo nagrado za življenjsko delo na področju kemijskega inženirstva, zaslužna profesorica na ljubljanski filozofski fakulteti Ljubica Marjanovič Umek pa Zoisovo nagrado za življenjsko delo na področju razvojne psihologije.
Igor Akrapovič, ustanovitelj in lastnik podjetja Akrapovič, Puhovo nagrado za življenjsko delo prejme za predanost vlaganju v nenehni razvoj izdelkov in tehnologij.
Kot so zapisali v utemeljitvi, je "z inovativnostjo, vizijo in odločnostjo naredil preboj na področju izpušnih sistemov za motocikle in avtomobile".
Priznanje ambasadorka znanosti RS si je za prispevek k prepoznavnosti Slovenije na področju integrativne strukturne biologije prislužila Kristina Djinović-Carugo z Evropskega laboratorija za molekularno biologijo v francoskem Grenoblu.
Zoisovo nagrado za vrhunske dosežke prejmejo Ivan Šprajc za vrhunske dosežke na področju arheoloških in arheoastronomskih raziskav v Mezoameriki, Igor Klep za vrhunske dosežke na področju algebre in njene uporabe, Tomaž Katrašnik za vrhunske dosežke na področju simulacijskih modelov in diagnostičnih metod za elektromobilnost in Damjana Rozman za vrhunske dosežke na področju biokemije, molekularne biologije in funkcijske genomike.
Puhovo nagrado za vrhunske dosežke pa prejmejo Matija Gatalo, Nejc Hodnik, Marjan Bele in Miran Gaberšček, in sicer za vrhunske dosežke za razvoj nove metode priprave katalizatorjev za gorivno celico.
Zoisova priznanja prejmejo Uroš Potočnik za pomembne dosežke na področju raziskovanja genoma za personalizirano medicino, Andreja Benčan Golob za dosežke na področju elektronske mikroskopije okolju prijaznih feroelektrikov, Lev Vidmar za odkritje novih vzorcev obnašanja večdelčnih kvantnih sistemov, Tomaž Grušovnik za pomembne dosežke na področju okoljske etike in etike živali, Mitja Lainščak za pomembne dosežke na področju srčno-žilne medicine in Vito Vitrih za pomembne dosežke na področju numerične matematike.
Višina nagrad in priznanj bo letos izenačena z višino najvišjih državnih priznanj za dosežke na področju umetnosti, Prešernovih nagrad. Dobitniki Zoisovih in Puhovih nagrad ter priznanja ambasador znanosti bodo prejeli po 30.000 evrov, dobitniki Zoisovih in Puhovih priznanj pa po 10.000 evrov.
Slika 1: Igor Akrapovič
Slika 2: Vsi nagrajenci
Povezane objave
Ocene komentarjev