dolenjska

Nove delavce iščejo kot iglo v senu

11.10.2024 | 14:40 | L. Markelj

Novo mesto - Ničkolikokrat slišimo, da je treba čim bolj spodbujati bivanje starostnikov v domačem okolju, saj so domovi za starejše polni oz. tam nimajo dovolj kadra ali pa si jih starostniki težko privoščijo. Nekateri pa bi preprosto radi ostali čim dlje doma, dokler še zmorejo skrbeti zase.

DSO Novo mesto ne more več zagotavljati pomoči na domu vsem prosilcem – Ni kadra – Pred korono 38 oskrbovalk, zdaj pol manj – Na pomoč čaka okrog 39 prosilcev, največ v novomeški občini – Tujci neprimerni – V drugih domovih tako hudih težav ni

Del kuharske ekipe DSO Novo mesto, ki se trudi pripraviti okrog dva tisoč obrokov na dan, tudi za zunanje uporabnike. (Foto: L. M.)

Del kuharske ekipe DSO Novo mesto, ki se trudi pripraviti okrog dva tisoč obrokov na dan, tudi za zunanje uporabnike. (Foto: L. M.)

Nemalokrat pri tem potrebujejo le nekaj pomoči, in če jim je ne morejo ponuditi svojci oz. živijo sami in izpolnjujejo pogoje, so upravičeni do socialnovarstvene storitve, imenovane pomoč na domu (PND). Njeno zagotavljanje je zakonska dolžnost lokalne skupnosti. A priti do PND je pri nas že nekaj časa velika težava. Za dolge čakalne vrste se vzrok skriva predvsem v pomanjkanju kadra.

V Domu starejših občanov (DSO) Novo mesto, ki pogodbeno omogoča storitev PND v sedmih dolenjskih občinah – Novo mesto, Mirna Peč, Dolenjske Toplice, Straža, Šentjernej, Škocjan in Šmarješke Toplice –, povedo, da se s kadrovsko problematiko spopadajo že vse od koronskega obdobja in vse težje zagotavljajo kakovostne storitve. Žal tudi ne vsem, ki jih nujno potrebujejo.

PROŠNJE ČAKAJO

Kot pove Simona Špes Šajn, vodja PND v DSO Novo mesto, imajo trenutno okrog 40 prošenj, od tega 28 v novomeški občini. »Čakalnih vrst nekoč ni bilo, zdaj so skorajda povsod,« pravi in poudari, da je potreb precej več, kot je možnosti, da jim ustrežejo.

Se moramo bati starosti?

Trenutno v vseh sedmih občinah s storitvami PND oskrbujejo 130 oseb, ki jim pomagajo pri osnovnih opravilih, nekaterim dostavljajo tudi kosilo. Ločeno od PND si lahko občani Novega mesta in Šentjerneja naročijo dostavo kosila. Teh uporabnikov je zdaj 197, ta servis si v celoti plačajo sami, v posameznih primerih – če izpolnjujejo pogoje – pa Mestna občina Novo mesto svojim občanom subvencionira polovico stroška kosila in polovico stroška dostave. Skupaj imajo torej v DSO Novo mesto 327 uporabnikov, na mesec pa dostavijo okrog 6.500 toplih obrokov in opravijo okrog 2.400 delovnih ur.

Simona Špes Šajn (Foto: L. M.)

Simona Špes Šajn (Foto: L. M.)

KAJ JE POMOČ NA DOMU

Pomoč na domu, ki jo morajo vsaj v 50 odstotkih sofinancirati občine – novomeška občina ponuja 75-odstotno subvencijo, kar je največ med občinami v okviru pomoči DSO Novo mesto –, pomeni pomoč pri temeljnih dnevnih opravilih, kot so preoblačenje, umivanje, hranjenje, opravljanje osnovnih življenjskih potreb itd.; gospodinjsko pomoč, kamor sodijo dostava enega pripravljenega obroka, nakup živil v trgovini, pomivanje posode, čiščenje sobe ipd.; in pomoč pri ohranjanju družabnih stikov. Do PND je posameznik upravičen, če potrebuje vsaj dve opravili iz dveh različnih sklopov. Špes Šajn pove, da je največ zanimanja za nego in dostavo hrane.

»Pri ugoditvi prošnje upoštevamo različna merila, najprej datum poslane prošnje, sodelujemo pa tudi s CSD Novo mesto in paliativnim bolnišničnim timom,« poudari sogovornica in doda, da je vzrok za to, da ne morejo vsem ponuditi pomoči na domu, izključno pomanjkanje delavcev. »Ne le, da so ljudje v čakalni vrsti, zaradi pomanjkanja kadra je manj ur na voljo tudi tistim, ki PND že imajo in bi je želeli še več. Postorimo lahko le najnujnejša opravila,« stanje opiše Simona Špes Šajn.

Zagotavljanje pomoči na domu je največja težava na dolenjskem koncu v novomeški občini.

KAKO DO DELAVCEV?

Trenutno imajo v DSO Novo mesto za PND zaposlenih 18 oskrbovalcev, pred korono pa jih je bilo 36. Za vse čakajoče prosilce bi potrebovali še najmanj šest dodatnih zaposlenih, poleg tega pa štiri za zagotavljanje večjega obsega dela pri trenutnih uporabnikih. »Nove delavce iščemo pravzaprav z lučjo, kot iglo v senu. Sodelujemo z Zavodom za zaposlovanje Novo mesto, tja smo šli predstavljat poklic socialnega oskrbovalca, a ni bilo učinka. Trudimo se še naprej, pripravljamo nove programe. A na trgu dela žal nismo zanimivi, saj poleg neugodnega, deljenega delovnega časa, minimalne plače, težkega fizičnega dela v vseh mogočih vremenskih razmerah nimamo česa ponuditi. Seveda ne gre pri tem poklicu tudi brez srčnosti in predanosti za delo s starejšimi, za kar pa niso vsi poklicani,« pove direktorica DSO Novo mesto Mateja Jerič.

Omeni, da še za tiste zainteresirane, ki pridejo k njim iz drugih poklicev, preredko potekajo trimesečna usposabljanja oz. nacionalna poklicna kvalifikacija, ki je obvezna. Razpis je običajno enkrat na leto. Zdaj ga k sreči organizira CIK Trebnje in nekaj novih moči bodo v dom le dobili. »Kadrovske težave v domu rešujemo s tujci, a pri PND je težava jezik. Brez znanja in sporazumevanja v slovenskem jeziku ne moreš obiskovati naših starejših, pogoj je seveda tudi vozniški izpit,« pove Jerič. Pri razvozu kosil si sicer pomagajo s študenti in upokojenci.

Zagotovo bi višje plače privabile nov kader, nekaj bi se poznalo že s terenskim dodatkom, pravi Mateja Jerič, ki se boji, da bo v prihodnosti s staranjem prebivalstva zagotavljanje osnovnih, temeljnih opravil pomoči na domu še težje. Ne le v njihovem domu.

Višja plača oskrbovalcev bi gotovo bila motivacija za nove delavce.

RAZPIS KONCESIJE?

Ali kadrovska problematika skrbi tudi lokalne skupnosti, ki so zakonsko dolžne poskrbeti za oskrbo starejših s PND, pa njihovi občani ostajajo brez nje?

Na Mestni občini Novo mesto vidijo rešitev v pravici do dolgotrajne oskrbe (DO) na domu v okviru zakona, ki začne veljati s 1. julijem prihodnje leto. V dolgotrajni oskrbi na domu, ki bo v pristojnosti občin, se bosta izvajali pomoč pri osnovnih dnevnih opravilih in podpornih dnevnih opravilih ter zdravstvena nega, vezana na osnovna dnevna opravila – tega do zdaj ni bilo v okviru pomoči na domu. Izvajanje, organizacija in sofinanciranje PND ostajajo enaki kot doslej. Pravici PND in DO na domu bosta lahko potekali vzporedno in ju bo lahko izvajal isti izvajalec.

Na novomeški občini povedo, da bo kljub vsemu največji izziv verjetno ostal pomanjkanje kadra. »To je težava praktično v vseh občinah oz. na ravni države. Rešitve v razpisu koncesije ne vidimo. Interesentov ni, v register zasebnikov in pravnih oseb, ki opravljajo socialnovarstvene storitve pomoči družini na domu ipd., je na našem območju vpisan samo DSO Novo mesto. Skupaj z njim si bomo sicer v okviru naših pristojnosti prizadevali za pridobitev zadostnega obsega kadra, npr. s štipendiranjem. Pričakujemo pa, da bodo ta prizadevanja podprta predvsem s konkretnimi ukrepi države: spremembe plačnega sistema, štipendiranje, kadrovski normativi in standardi ipd.,« še povedo na občini.

DRUGJE NI VEČJIH TEŽAV

DSO Metlika, ki izvaja socialnovarstvene storitve v metliški občini, ima za PND 23 uporabnikov, 43 osebam pa dostavijo le kosilo. »Trudimo se, da čakalnih dob ni oz. so kratke. Občasno pa se vseeno pojavijo večje potrebe po pomoči na domu, kot so naše možnosti,« pove Irena Vrščaj, vodja programa demence in pomoči na domu.

Največ zanimanja je za nego in dostavo hrane.

DSO Trebnje omogoča PND trenutno 138 uporabnikom iz občin Trebnje, Mokronog - Trebelno, Mirna in Šentrupert. Direktorica Petra Kušar Stojakovič pohvali vse občine, da so prepoznale pomen te pomoči in jo sofinancirajo v večjem deležu, kot je zakonsko predpisano, kar pomeni, da si jo lahko privošči širši krog ljudi. Financirajo tudi najem 12 službenih vozil.

»Potrebe po PND so sicer vedno nekoliko večje od možnosti, pa vendar je o čakalnih dobah težko govoriti, saj te ne morejo biti fiksne, ampak so prilagojene potrebam posameznih uporabnikov. Prilagodljiv pristop omogoča, da pomoč prejmejo najprej tisti, ki jo najbolj nujno potrebujejo – npr. osebna nega pred osnovnim čiščenjem bivalnega in spalnega dela prostorov –, kar zagotavlja pravičnejšo in kakovostnejšo oskrbo,« pojasni direktorica doma in doda, da število kadra vsako leto načrtujejo z občinami. Letos je vseh načrtovanih 12,7 delovnih mest socialne oskrbovalke zapolnjenih. 90 uporabnikom na dom dostavljajo tudi topel obrok.

Kako je z zagotavljanjem PND v posavskih občinah, iz DSO do konca redakcije nismo prejeli odgovorov.

‹ nazaj

Komentarji (1)

11.10.2024OceniLjubo Pek 
Spoštovani. Na spletni strani DSO Novo mesto, v rubriki "Zaposlimo" piše, da trenutno nimajo prostih delovnih mest.

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava