Izpostavljeno
Najbolj brano
Dolenjska
ponedeljek, 30. december 2024
09:00 Ustvarjalna delavnica za otroke »Decembrska čarovnija«, Kulturni dom Straža
18:00 Prednovoletni pohod z baklami po Straži, železniška postaja Straža
20:30 Advent 2024 - Magnifico, Glavni trg Novo mesto
23:00 After Glavni trg: Matter, LokalPatriot Novo mesto
torek, 31. december 2024
22:00 Advent 2024 - silvestrovanje s Kingstoni in Balkan Boysi, Glavni trg Novo mesto
VečBela krajina
torek, 31. december 2024
11:00 Otroški skok v novo leto, KC Semič
sreda, 1. januar 2025
14:00 Novoletni skok v Kolpo, Kamp Kanu Radenci
sobota, 4. januar 2025
21:00 Koncert: Masayah, Izza grada Metlika
torek, 7. januar 2025
09:30 Usposabljanje za starejše voznike, KD Metlika
17:00 Bralni klub, Krajevna knjižnica Semič
VečPosavje
ponedeljek, 30. december 2024
18:00 Zaključek leta v starem mestnem jedru Brežice
19:00 10. Gala novoletni koncert "Novoletni potpuri", Viteška dvorana Brežice
torek, 31. december 2024
11:00 Otroško silvestrovanje, staro mestno jedro Brežice
21:00 Silvestrovanje z glasbeno skupino Miran Rudan INDESIGN, Trg Matije Gubca Krško
22:00 Silvestrovanje na prostem s skupino BARBband, staro mestno jedro Brežice
Več4.5.2016 | 18:45 | M. M.
Trebnje - Mesec maj naznanja največjo prireditev dolenjskih vinogradnikov, Teden cvička, ki bo letos že 44. po vrsti in bo potekala z bogatim in pestrim programom v Trebnjem ta konec tedna, so organizatorji spomnili na današnji novinarski konferenci. Kot so navedli v sporočilu za javnost, je prireditev zelo široko zastavljena in predstavlja doživetja za vse. Prireditev organizira Zveza društev vinogradnikov Dolenjske z Društvom vinogradnikov Trebnje, Vinogradniško turističnim društvom Čatež pod Zaplazom in Društvom vinogradnikov »Lisec« Dobrnič.
Strokovna monografija Izzivi trajnostnega vinogradništva na Dolenjskem
Tudi letošnje leto so organizatorji poskrbeli za pripravo strokovne monografije, ki obsega 329 strani in nosi naslov Izzivi trajnostnega vinogradništva na Dolenjskem. Njena urednika sta mag. Dušan Štepec in dr. Lea-Marija Colarič-Jakše, ki sta oblikovno in vsebinsko sledila zastavljenemu konceptu zadnjih dveh strokovnih monografij, ki sta izšli ob 42. in 43. Tednu cvička v Kostanjevici na Krki. »Tema trajnostno vinogradništvo predstavlja paradigmo globalnega sveta. Zanjo smo se odločili, ker je trajnostno vinogradništvo v dolenjskem vinorodnem okolišu slabo razvito, poznano in uporabljeno v vsakdanjem načinu dela in življenja. Premalo ga poznamo kot alternativo konvencionalnemu vinogradništvu in načinu življenja, ki ga ta pogojuje na vinorodnih goricah po Dolenjski. Trajnostni razvoj z vsemi trajnostnimi elementi predstavlja v vinogradništvu nepogrešljivo dodano vrednost,« so zapisali.
Vsebina monografije:
V prvem delu monografije 20 županov z območja cvičkovega prostora pozdravlja 44. zaporedno prireditev, namenjeno promociji cvička, dolenjskega vinogradništva, vinarstva in dolenjskih vin, v nadaljevanju pa se v besedi in sliki predstavlja vseh 32 društev, ki aktivno delujejo v Zvezi društev vinogradnikov Dolenjske. Novi prireditvi na pot razgrinjajo svoje misli tudi predsedniki posameznih odborov prireditve ter eminence cvičkovega dvora.
V drugem oz. osrednjem delu strokovne monografije so objavljeni prispevki šestih strokovnjakov o izzivih trajnostnega vinogradništva na Dolenjskem. Z vidikov varstva kulturne dediščine, splošne trajnostne rabe vinogradov, ekološke pridelave in dodane vrednosti v turizmu osvetljujejo problematiko trajnostnega vinogradništva na Dolenjskem mag. Dušan Štepec, dr. Anton Perpar, Jože Maljevič, Radojko Pelengić, Jože Simončič, dr. Marko Koščak in dr. Lea-Marija Colarič-Jakše.
Zadnji del strokovne monografije pa je posvečen predstavitvi ocenjevanja vin na 44. Tednu cvička, ki je potekalo v gostilni Ravnikar na Čatežu pod Zaplazom. Svoja mnenja o ocenjevanju letošnjih vin podajajo Samo Hudoklin, Andrej Bajuk, dr. Mojmir Wondra, dr. Mitja Kocjančič in dr. Dejan Bavčar. Na letošnjem ocenjevanju so, kot smo že poročali, ocenili kar 1224 vzorcev, kar je 581 vzorcev več kot lansko leto. Rezultati so v strokovni monografiji objavljeni v treh preglednicah, in sicer po sortah, društvih in v obliki zbirnih podatkov. Strokovno monografijo zaključuje članek o prihodnosti zdrave in sonaravne pridelave hrane, ki sta ga prispevala Jože Maljevič in dr. Lea-Marija Colarič-Jakše. .
»Prepričani smo, da je vsakoletna izdaja strokovne monografije, ki spremlja Teden cvička, izjemnega pomena za naš prostor, saj z njo ne le ohranjamo spomin na vsakokratno prireditev, temveč tudi soustvarjamo našo skupno dolenjsko identiteto. V strokovni monografiji ohranjamo spomin za naše zanamce o ljudeh in njihovem delu, o tem, da jim ni bilo vseeno, kako živijo in kako se ohranja panoga, s katero se ukvarjajo - vinogradništvo. In navsezadnje, takšne in podobne strokovne monografije omogočajo nadgrajevanje panoge in so temelj za nadaljnja ustvarjanja in raziskave na področju vinogradništva na Dolenjskem,« so še zapisali v današnjem sporočilu.
Program letošnje prireditve najdete na naši spletni povezavi Namig za premik.
Slika 1: 44. Teden cvička: predstavili letošnjo strokovno monografijo
Slika 2: 44. Teden cvička: predstavili letošnjo strokovno monografijo
Povezane objave
Ocene komentarjev