Bloudkovi nagradi tudi Kozmusu in Okornu

Sinoči so na Brdu pri Kranju podelili tradicionalne 44. Bloudkove nagrade, najvišja državna priznanja na področju športa. Med štirimi letošnjimi nagrajenci sta tudi brežiški olimpionik Primož Kozmus in spiritus agens slovenskega športa invalidov Jože Okoren.
O uspehih Primoža Kozmusa, že drugo leto zapored uradno najboljšega športnika Slovenije, ni treba posebej govoriti, saj z zlato olimpijsko medaljo pač ni težko prepričati komisije. Nekoliko težje je v soj žarometov priti športnikom invalidom.
Da se s svojimi izjemnimi uspehi zadnje čase čedalje večkrat pojavljajo tudi v medijih je nedvomno zelo zaslužen tudi Trebanjec Jože Okoren, predsednik novomeškega društva paraplegikov Dolenjske, Bele krajine in Posavja in podpredsednik slovenske zveze za šport invalidov.

Tudi v njegovem primeru je šla Bloudkova nagrada v prave roke - svojo športno pot je začel kmalu po tistem, ko je obsedel na vozičku. Nastopil je na prijateljskem srečanju slovenskih in italijanskih paraplegikov v košarki na vozičkih v atletiki in košarki leta 1969, tri leta kasneje je na paraolimpijskih igrah v Nemčiji osvojil bron v metu diska in tedaj ga je z vsemi častmi sprejel tudi predsednik Tito. Od vsega začetka je na področju športa invalidov deloval dejavno tako po tekmovalni kot organizacijski plati.
Ob Kozmusu in Okornu sta Bloudkovo nagrado dobila še Stane Papež in Adi Vidmajer, podelili pa so tudi deset plaket - ki so jih dobili: Alenka Bikar, Tomaž Druml, Jože Flere, Tone Fornezzi, Rane Glavnik, košarkarska reprezentanca gluhih, Marijan Salobir, Stanislav Simšič, Polonca Sladič in Marija Šestak. V imenu nagrajencev se je zahvalil Okoren, ki je priznanje dobil za življenjski prispevek k razvoju športa invalidov.
Minister za šolstvo in šport Igor Lukšič je v osrednjem govoru poudaril, da so nagrajenci s svojim borbenim duhom in požrtvovalnostjo dosegli izjemne rezultate.
"Dobri rezultati niso stvar naključij, ampak plod sistematičnega in trdega dela ter odrekanj. Dosegajo jih športniki brez imena, ki krožijo le po naših soseskah, vrhunski športniki, tisti, ki so se na največjih tekmovanjih okitili z zlatom, pa vse do športnih legend, kot sta Leon Štukelj in Cerar. Slovenski šport je svetovni čudež. Naša država ni mačehovska do svojih odličnikov, ampak jim podaja roko. Tako je bilo v preteklosti in še bolj sedaj. Uredili bomo status vrhunskih športnikov," je obljubil Lukšič in dodal, da je potrebno poskrbeti tudi za več telesne vzgoje od vrtcev do univerz.
Slovesnost je potekala na dan, ko je bil rojen inženir Stanko Bloudek, eden največjih športnih organizatorjev pri nas in doslej edini Slovenec, ki je bil član Mednarodnega olimpijskega komiteja.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se