AZS o atletih na OI in velodromu v Češči vasi


STA, M. M.
13. 5. 2011, 06.35
06. 06. 2011 · 18:29
Deli članek

cesca_vas.jpg
Pokrit velodrom v Podbrezniku, kot ga je zasnoval Marjan Zupanc.

##IMAGE-3468536##

Atletska zveza Slovenije napoveduje, da naj bi na olimpijskih igrah leta 2012 v Londonu nastopilo dvajset slovenskih atletov in atletinj, tudi ženska štafeta na 4x100 metrov ter ekipa maratoncev. Na OI želi, kot je včeraj vnovič potrdil, ubraniti zlato tudi Primož Kozmus. Za evropsko ekipno prvenstvo v Izmirju v Turčiji so na seji upravnega odbora določili seznam kandidatov in kot željo AZS navedli obstanek v prvi ligi.

V primeru, da bo 18. in 19. junija slovenska reprezentanca dosegla osmo ali višje mesto med 12 nacionalnimi ekipami, bodo atletinje in atleti dodatno denarno nagrajeni. V Turčiji bodo poleg Slovenije nastopile še Belgija, Hrvaška, Finska, Grčija, Madžarska, Irska, Nizozemska, Norveška, Romunija, Švedska in gostiteljica tekmovanja.

Peter Kukovica, predsednik AZS, je UO seznanil z revidiranim letnim poročilom za lani, ko je imela zveza nekaj nad 1,2 milijona prihodkov in je leto končala v pozitivnih številkah. Tudi o tem bo razpravljala skupščina zveze, ki bo 8. junija v Ljubljani.

Sprejeli so tudi pravilnik o sistematizaciji delovnih mest; objavili bodo razpis za novega strokovnega sodelavca po upokojitvi dolgoletne sodelavke Žive Kravanje. Zahvalili so se tudi Janezu Aljančiču, ki je na kongresu postal častni član sveta Evropske atletske zveze (EAA), ter Gabrijelu Ambrožiču, ki je dobil zlato značko za dolgoletno delo na področju tekmovalnega sistema EAA.

Več denarja za vrhunski šport

Iztok Ciglarič in Dušan Prezelj sta predstavila osnutek nacionalnega programa športa do leta 2020. Kukovica je ocenil, da atletika ni več opredeljena kot eden od bazičnih športov. Člani UO pa so bili za razliko od njega veseli, da so bili storjeni premiki v množičnosti in tovrstni podpori s strani države, saj je atletika v tem pogledu v predlogu eden največjih športov. Ugotovili pa so, da bo potrebno za vrhunski šport pridobiti več sredstev od sponzorjev.

Govorili so tudi o usmeritvi zveze v letošnjem in prihodnjem letu. Želijo povečati število članstva v zvezi na 10.000, še več poudarka bodo namenili delu v klubih in prenosu znanja. Zveza bo nadaljevala s podporo več kot 100 atletom na čelu z vrhunsko selekcijo, izboljšuje pa se tudi atletska infrastruktura. Upajo, da bodo resnici pokrili velodrom v Češči vasi pri Novem mestu in da bo izpeljali prvo zgodovinsko zimsko tekmovanje v Sloveniji na 200-metrski stezi januarja leta 2012; doslej so morali slovenski atleti in atletinje na državnih prvenstvih v krožnih tekih nastopati na tujem, pri nas pa ni niti možnosti za zimsko dvoransko vadbo tekov nad 60 metrov.

Poleg doslej pomanjkljive infrastrukture, je Kukovica ocenil tudi, da Olimpijski komite Slovenije (OKS) podpira premalo atletskih olimpijskih kandidatov. "OKS podpira le šest atletov za OI v Londonu, čeprav jih bo tam nastopilo veliko več. Podobno je bilo pred OI leta 2008 v Pekingu, potem pa je tam tekmovalo 17 slovenskih predstavnikov z mednarodnimi normami in je Primož Kozmus osvojil zlato. Na Kitajskem je bila atletska vrsta najštevilčnejša med panogami v slovenski odpravi, taka naj bi bila tudi v Londonu, čeprav sedanja delitev sredstev tega ne kaže," je menil Kukovica.

Ob koncu so potrdili ustanovitev novega atletskega društva Boštjan Buč; slednji je slovenski rekorder na 3000 m zapreke.

Berite brez oglasov

Trafika24 Logo

Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.

Prijava

Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.