Zdravje v občini: Na Novomeškem več nesreč zaradi alkoholiziranosti
Občina Novo mesto se po zdravstvenih kazalnikih za leto 2023, ki jih je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), sooča z višjim deležem nezgod zaradi alkoholiziranosti, nižjo precepljenostjo proti okužbam s HPV in manj pomoči na domu. Pozitivno pa odstopa po prirastu prebivalstva, nižji umrljivosti in stopnji delovne aktivnosti.

Prirast
V Mestni občini Novo mesto so v letu 2023 zabeležili indeks prirasta prebivalstva 7,25, medtem ko je bil povprečni indeks v državi 3,29. Posledično je bilo tudi prebivalstvo nekoliko mlajše od povprečja v Sloveniji, pomembno nižja je bila tudi umrljivost. V letih od 2019 do 2023 je v občini letno na 100.000 prebivalcev umrlo 872 ljudi, medtem ko je bilo slovensko povprečje 922.
Delo in bolniška
Stopnja delovne aktivnosti v občini je bila leta 2023 nekoliko višja, kot je bilo slovensko povprečje. Delovno aktivnih je bilo 70,5 odstotka prebivalstva, starega od 15 in 64, medtem ko je slovensko povprečje 68,9 odstotka. Je pa bilo na drugi strani nekoliko več bolniške odsotnosti.
Vinjeni vozniki
Med negativnimi kazalniki je v občini izstopalo število prometnih nesreč, ki so jih povzročili vinjeni vozniki. Takšnih je bilo skoraj 10 odstotkov nesreč, medtem ko je bilo slovensko povprečje 8,4 odstotka. So pa v občini zabeležili manj bolezni, ki jih je mogoče neposredno pripisati alkoholu. V obdobju od 2019 do 2023 je povprečna stopnja takšnih bolezni znašala 1,2, medtem ko je bilo slovensko povprečje 1,6.
Pomoč na domu, precepljenost
Pomembneje je občina odstopala tudi po deležu pomoči na domu. Vanjo je bilo vključenih le 0,9 odstotka občanov, starih 65 let in več, medtem ko je bilo slovensko povprečje 1,9. Precepljenost s proti okužbam s HPV je bila v Novem mestu 33,5 (delež otrok, ki so bili v šolskem letu 2022/2023 v 6. razredu osnovne šole), v Sloveniji pa 46.
Zdravila, rak
Pri prejemanju zdravil so v občini od povprečja nekoliko bolj odstopali le po višjem deležu prejemnikov zdravil za zniževanje krvnega tlaka. Glede pojavnosti raka in umiranja za njim je bila občina nekoliko boljša od slovenskega povprečja, a ne bistveno.
Dora, Svit, Zora
Kar se tiče presejalnih programov, je bila v občini opazneje višja odzivnost od slovenskega povprečja pri programih Dora za odkrivanje raka dojk in Svit za odkrivanje raka na debelem črevesu, opazneje nižja pa pri programu Zora za odkrivanje raka materičnega vratu, kažejo podatki NIJZ.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se